Ми ставимо під сумнів легітимність того, як Росія зайняла місце в Раді безпеки, — експредставник України при ООН Хандогій

Володимир Хандогій. Скриншот: kanaldim.tv

Рада Безпеки ООН — головний міжнародний орган, що відповідає за безпеку в світі. Однак присутність РФ у ній в ролі постійного члена підриває легітимність найважливішого міжнародного органу з миру і безпеки. До складу ООН входять держави-засновниці організації й ті країни, котрі вступили до неї після 1945 року. Серед засновниць — Союз Радянських Соціалістичних Республік, який у 1990-1991 роках припинив своє існування. Усі зниклі держави вибули зі складу ООН, а новонароджені — вступили відповідно до чітко прописаного порядку, передбаченого Статутом ООН. Всупереч цьому, РФ стала виконувати роль Радянського Союзу в Раді Безпеки як її постійний член, хоча жодного рішення ані про вступ РФ, ані про обрання її до Ради безпеки Генасамблея не ухвалювала. Детальніше про це у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім" розповів експредставник України при ООН Володимир Хандогій.

До складу Ради Безпеки ООН входять 15 країн-членів — 5 постійних, а також 10 непостійних, які обираються Генеральною Асамблеєю ООН. Росія вважається постійним членом. Такі країни мають "право вето", тобто можуть заблокувати будь-яке рішення Радбезу, чим постійно користується РФ при розгляді питань, пов'язаних з її агресією проти України. Однак перебування Росії в самій ООН не регламентоване жодним документом. Утворена у 1991 році держава офіційно досі не вступила до цієї міжнародної організації.

"Після розпаду Радянського Союзу ще місяць мені довелося працювати в Російській Федерації. Вона не стала правонаступником щодо членства в Організації Об'єднаних Націй, а стала так званим продовжувачем членства за спільної згоди тих, хто підписував Алма-Атинську декларацію. Ми ставимо під сумнів легітимність того, як вони зайняли місце члена ООН і зокрема члена Ради безпеки. Попри політичні нюанси, хто хотів, а хто не хотів, є ще й юридична складова. Сьогодні ми намагаємося тримати це питання на поверхні. Ми розуміємо, що немає механізму виключення. Але світове співтовариство має хоча б розуміти, що робить Російська Федерація, застосовуючи своє незаконно набуте "право вето" на рішення Ради безпеки", — пояснив Володимир Хандогій.

Володимир Хандогій — український дипломат. Обіймав посаду надзвичайного та повноважного посла України у Канаді, Нідерландах, Бельгії, Люксембурзі та Великій Британії. Був заступником (1995-1998 роки) та виконувачем обов'язків (березень-жовтень 2009 року) міністра закордонних справ України. Свою кар'єру почав у 1970-х. Працював у постійному представництві УРСР, а потім і незалежної України при ООН. З квітня 2015 року обраний президентом Української Асоціації зовнішньої політики. 

Родом із Черкас. Закінчив факультет міжнародних відносин та міжнародного права Київського державного університету ім. Т. Шевченка. Одружений. Має сина та доньку.

Більше новин із "Точки опори":

Медіа-партнери
Прямий ефір