Молодь запрошують до відновлення України: говоримо про проєкт "ВідНОВА: UA" 

Проєкт "ВідНОВА: UA". Фото: sv.org.ua

Попрацювати на відновлення України, дізнатись про культуру та особливості регіонів, а також завести друзів — все це в комплексі включає нова програма "ВідНОВА: UA". Міністерство молоді та спорту разом з партнерами реалізує національну програму залучення молоді до відновлення України через молодіжні обміни. Все про програму у "Ранку Вдома" розповіла директорка координаційного центру програми "ВідНОВА: UA" Аліна Познанська.

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

—  У чому сенс програми? Що відбувається в її межах? 

— Це програма залучення молоді до відновлення України через реалізацію молодіжних обмінів. Вона була створена у 2022 році. Тоді реалізували пілот на чотири обміни, і вже минулого року вона набула більшого масштабу, тому що ми побачили її дієвість.

Податися на програму можуть люди з усієї України, віком від 18 до 35 років. вони приїздять в громаду та волонтерять, разом відновлюючи простір. Це може бути молодіжний хаб, молодіжний центр або простір для гуртків, якими опікуються громадські організації та молодіжні ради. Це лише частина обміну.

Є ще два важливих компоненти. Це освітній компонент, а саме неформальна освіта, де вони перекачують свої навички з роботи в команді, міжкультурної комунікації, розуміння, що таке участь молоді, як можна впливати на ухвалення рішень на локальному рівні.

Також ми обов'язково говоримо про медіаграмотність, соціальну згуртованість. Другий компонент — культурний. Це можливість дослідити громаду, це можливість або подорожувати, дізнатися якісь родзинки місцевості, поспілкуватися з місцевими та відкрити для себе справжню Україну. 

— Скільки громад бере участь у проєкті цього року? Яка географія проєкту? 

— Цього року це 24 громади в 16 областях України. Це абсолютно різні громади: від Закарпаття до Сумщини. Зазвичай це невеликі громади, де є можливість пізнати автентичну Україну в малих громадах. 

— Коли людина реєструється на участь, вона може обирати, в яку громаду поїде? 

— Наразі є можливість обрати першу дату. Відразу зазначу, що обміни стартують вже 5 червня і закінчується 15 вересня. Тобто набір іде постійно, можна реєструватися там до кінця серпня. Тільки вибір буде зменшуватися. Поки що молоді люди можуть обрати область, в яку вони хочуть поїхати, і конкретну дату. Наприклад, коли в них є відпустка або вони вільні. 

— Які у вас цінності? Що отримують учасники від проєкту? 

— Коли ми створювали цей проєкт, була думка про те, що молодь хоче волонтерити, але часто не знає, як почати цей шлях. Тому перша цінність і можливість для учасників — це легкий старт. Вам не потрібно бути вже громадським активістом, реалізувати свої соціальні проєкти чи бути членом, чи членкинею громадської організації. Ви просто повинні мати мотивацію, про яку напишете в реєстрації.

Це ваш квиток до обміну та збагатитися не лише з погляду волонтерства, а з ментального боку. Це дуже велике перезавантаження для них. Щодо інших учасників, скажімо так, непрямих бенефіціарів, то проєкт допомагає вдихнути нове життя в громади, тому що з'являється місце, де в майбутньому молодь цієї громади зможе збиратися та прокачувати свої навички. По-друге, цей проєкт підвищує цінність громади.

Крім того, це розбудова соціальної згуртованості, тому що наші громадські організації, які імплементують програму на місцях, починають тісно взаємодіяти з органами місцевого самоврядування, залучати локальний бізнес.

Відбувається покращення соціальної згуртованості. До речі, програму реалізує Міністерство молоді та спорту, Всеукраїнський молодіжний центр ПРООН. Тобто це робота на національному рівні та розбудова громад. 

— Учасників забезпечують усім необхідним? 

— Так. Ми жартуємо, що наша програма — це безплатна відпустка. Бо харчування, проживання, доїзд та інші витрати, пов'язані з проєктом, покривають організатори. Хочу відразу зазначити, що учасники живуть в гарних умовах. У них є час на відновлення там, тому що волонтерська робота — це тільки 35% зайнятості. Програма дуже насичена. Це розвиток національної ідентичності, дослідження культури, і взагалі розвиток себе в тих питаннях, які я вже озвучувала. 

— Які ви маєте фідбек від молоді? Які результати на місцях? 

— За два роки, з урахуванням пілоту, було проведено 28 обмінів. Тобто відновлено 28 просторів. За півтора року участь в проєкті взяло понад 800 молодих людей. В нас є особистісні історії успіху. Наприклад, дівчата, які зустрілися на обміні у Волинські області, надихнулися. Цього року вони створили свою громадську організацію, почали активну громадську діяльність і вже цього року будуть працювати в Одеській області.

В громадах почалося зародження такого активного руху. Наприклад, була створена молодіжна рада, але не було місця, де збиратися. Коли з'явилося місце, громада ожила. Провели численну кількість проєктів, що безумовно надихає. Дуже багато молодих людей після участі зазначають своє бажання надалі брати участь у громадському житті, знаходити можливості допомагати Україні. Бо сьогодні ми можемо допомагати не лише донатами.

Також багато людей приїжджають до нас в депресивних станах. Після проєкту вони зазначають, що проєкт — це пластир для душевних ран. Учасники дійсно можуть відновитися, побачити однолітків, поспілкуватися, зарядитися та зрозуміти, що ми не одні на цьому шляху. Ще нас багато і разом ми можемо все. 

— Розкажіть, як взяти участь? Куди подавати заявку? Чи є якісь обмеження, окрім вікових? 

— Ні, це тільки вікові обмеження. Важливо, щоб вам було 18 років на момент обміну. Ми прагнемо залучати навіть людей з інвалідністю. Не всі наші обміни є інклюзивним, особливо якщо ми говоримо більше про бар'єри для людей на кріслах колісних.

Втім, ми будемо пропонувати такі умови, аби людина на кріслі колісному могла б приєднатися до проєкту. Тож ми запрошуємо реєструватись абсолютно всіх. Шукайте нас у соцмережах. Приєднуйтеся, адже це молодіжна тусовка з корисним елементом. Ми стаємо ближче одне до одного, як українці, відновлюємо на ціннісному рівні. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір