Хто може отримати іпотеку під 7%: "Официальный разговор" із заступником голови Мінфіну Юрієм Драганчуком
1 березня в Україні запустили нову державну програму "Доступна іпотека під 7%". Завдяки цій програмі українці можуть взяти іпотеку під 7% на 20 років. Вже оформлені перші кредити.
Про механізм роботи програми, її умови і про те, кому не дадуть кредит, — розповів заступник міністра фінансів Юрій Драганчук в ефірі програми "Официальный разговор" телеканалу "Дом".
— 1 березня в Україні запрацювала державна програма "Доступна іпотека під 7%", як вона діє?
— Для того, щоб запустити програму "Доступна іпотека під 7%", знадобилося менше двох місяців. Згідно з програмою, банк видає кредити, і сім’я сплачує тільки 7% річних. Держава компенсує все, що понад 7%.
26 лютого ми підписали договори про співпрацю з першими сімома банками. Вже оформлені перші кредити — сім’ї самі обирали банки. Перші іпотеки видали OTP Bank і "Укргазбанк". Дуже приємно, що один із банків, який видав першу іпотеку, — це приватний банк.
— Як ви переконували банки працювати за цією програмою?
— Ми залучили до цієї роботи Фонд розвитку підприємництва. Під час розробки нормативних документів програми фонд консультувався з банками.
Банкам зручно, тому що вони вже понад рік працюють з фондом. Саме через нього здійснюється компенсація ставки за програмою "5-7-9″.
Ми залучили представників фонду для того, щоб вони подивилися норматив, і врахували зауваження банків.
— А які були зауваження?
— Найбільше суперечок було через ставку, тому що, звичайно ж, банки хотіли, щоб держава компенсувала більше. У нас є умови, що загальна за договором ставка не має перевищувати приблизно 13-14%. Відповідно, була суперечка, що давайте 18% поставимо, а держава буде компенсувати все до 7%. Тому зупинилися десь посередині — на 14%.
— Якщо дохід сім’ї в 10 разів і більше перевищує середньомісячний дохід в регіоні, вона не потрапляє під цю програму?
— Так цілком вірно. Всі, в кого менше дохід — вони потрапляють.
— Тобто якщо в регіоні середній дохід 10 тис. грн, а сім’я отримує за місяць 100 тис. грн, то брати участь в програмі вона не може?
— Якщо дохід понад 100 тис. грн, ми вважаємо, що ця сім’я може дозволити собі кредит на комерційних умовах або просто взяти іпотеку в розстрочку.
— Кількість банків, які беруть участь у програмі, буде збільшуватися?
— Так, звичайно.
— Вони отримують якісь преференції?
— Ні. Але всі бажаючі звертаються до фонду і беруть участь в програмі. Наприклад, в програмі "5-7-9″ беруть участь 25 банків, тому ми очікуємо, що як мінімум 25 банків будуть брати участь і в "Доступній іпотеці під 7%", тому що програма відома та зрозуміла.
— Як держава буде гарантувати умови довгострокового кредиту?
— Держава передбачатиме компенсацію на ставку. Гроші виділяються наперед. Тобто за півроку до того, як виданий кредит, у банку вже є гроші на рахунку. З урахуванням того, що у нас трирічне бюджетне планування в межах бюджетної декларації, банки розуміють, що ці гроші вони отримають, і вони спокійно можуть видавати кредити.
— Люди, які беруть участь у цій програмі, надають довіру державі на 20 років наперед. Якщо будуть політичні зміни в країні, програму можуть закрити? Чи передбачені якісь захисні механізми?
— По-перше, для держави це не коштує дуже великих грошей. За нашими розрахунками, цього року ми витратимо десь 300 млн грн на компенсацію ставки. Ми не говоримо про десятки мільярдів грн.
По-друге, запобіжники наступні. Коли держава побачить, що ринкові умови вже приблизно такі ж, як за державною програмою, тоді, можливо, буде ухвалено рішення про припинення програми. Але це не означає, що програма зупиниться для існуючих клієнтів. Всім людям, які підпишуть договори, держава компенсуватиме ставку.
Ми передбачаємо, що ринок запуститься, і банки самі будуть передбачати ставку 7-8%.
— Тобто держава гарантує на найближчі 20 років цих людей не кидати та компенсувати їм різницю у ставці?
— Так. Тим людям, які вже підпишуть договори, держава компенсуватиме ставку. Якщо ми подивимося, що комерційні умови схожі на ті, які ми пропонуємо як держава, то ми просто припинимо цю програму в майбутньому. Я сподіваюся, що вже за рік банки зможуть пропонувати такі ж умови.
— В інших країнах є такі програми?
— Так звичайно. Є і в Європі, і в Америці. Це питання механізму 一 яким чином це здійснюється. У нас це через компенсацію відсоткової ставки 一 це як перший крок. Потім ми плануємо запускати такі інструменти, як фінансовий лізинг. Це коли у державної компанії або банку є квартира у власності, а вона видається на фінансовий лізинг сім’ї.
Це різні механізми. Ми почали з найпростішого і найефективнішого.
— На яку суму можна розраховувати при участі в цій програмі?
Вартість квартири — 2,5 млн грн, вартість кредиту — 2 млн грн. Перший внесок — 15% від вартості квартири.
— Чи є якісь вікові обмеження?
— Одне — на момент погашення кредиту людині має бути не більше 70 років.
— Тобто людям, які старші за 50 років, в цій програмі вже брати участь не можна?
— Якщо кредит на 20 років, то так. Якщо кредит на менший термін, відповідно, брати участь можуть і ті, кому понад 50 років.
— Чи можна вступити в цю програму, купуючи квартиру дітям, онукам? Або переоформлення передбачається пізніше?
— Кредит розраховується на сім’ю. Є нормативні вимоги — 50 кв. м на одного або двох членів сім’ї, плюс по 20 кв. м на кожного з членів сім’ї. Відповідно, якщо батько бере кредит або мати, то враховуються всі члени родини. Потім кому хочете 一 тому й даруєте.
— Уявімо, що людина хоче купити квартиру своїм дітям, але на момент останньої виплати їй буде понад 70 років. Чи може вона в процесі переоформити кредит на когось із дітей?
— Є варіанти взяти кредит на менший термін, а коли дитина стане повнолітньою і почне заробляти гроші, на неї можна переписати кредит. Водночас батьки залишаються поручителями.
— Чи може сім’я — мама, тато і двоє дітей — у межах програми дозволити собі трикімнатну квартиру?
— 50 кв. м на батьків, плюс по 20 кв. м на кожну дитину 一 це 90 кв. м. 90 кв. м 一 це трикімнатна квартира.
— Чи бере участь в цій програмі вторинний ринок?
— Так, але тільки будинки, які здані в експлуатацію не пізніше 2018 року. Тобто нові будинки.
— Як ви страхуєте громадян від якихось змін в програмі?
— Компенсація за ставкою передбачена в бюджеті. У Фонду розвитку підприємництва бюджет — 2 млрд грн. На компенсацію передбачено 300 млн грн, тому грошей більше, ніж треба.