"Крим, 5 ранку" — як повернути голоси політв’язнів: "5 вопросов" із Алімом Алієвим

Алим Алиев. Фото: theukrainians.org

У Києві запускають проєкт на підтримку кримських політв’язнів "Крим, 5 ранку". Він буде реалізований у межах Кримської платформи.

Як працюватиме проєкт і яка його мета — розповів заступник генерального директора Українського інституту Алім Алієв у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Про що цей проєкт?

— Це перший міжнародний культурний проєкт, який буде реалізований у межах Кримської платформи і який порушить для міжнародного порядку тему не просто політв’язнів, але ще й журналістів, зокрема цивільних журналістів, які сьогодні перебувають у тюрмах Криму та Росії.

Цей проєкт абсолютно кроссекторальний, де тема прав людини об'єднується з темою мистецтва. Це і документальні читання, документальний перформанс, драматургічний текст якого написали відомі українські драматурги Наталя Ворожбит та Анастасія Косодій. У цьому перформансі грають не тільки професійні актори, але й лідери думок, авторитетні відомі люди в тому чи іншому суспільстві. Світова прем’єра проєкту відбудеться в Києві, але також у нас вже в планах покази в Польщі, Німеччині та інших країнах.

— Яка мета цього проєкту, його посил?

— Після того, як був звільнений Олег Сенцов, Ільмі Умеров, Ахтем Чийгоз, у нас, на жаль, політв’язні перетворилися просто на невтішну статистику. Так, цифри зростають, але за цими цифрами дуже часто втрачається людське обличчя. Тому ми хочемо повернути голоси політв’язнів, їхніх сімей, їхніх дітей, їхніх дружин, адвокатів через розповіді про них самих. Тому в основу тексту лягли інтерв’ю з дружинами, з родичами, з друзями і з самими політв’язнями.

— Подібні проєкти є десь у світі?

— Я знаю подібний проєкт, я свого часу сам брав у ньому участь. Це був шведський проєкт, який називався "Сім’ї". Цей проєкт, ясна річ, відрізнявся, але він був про права жінок у світі. Там також брали участь люди з різних соціальних категорій.

У нашому проєкті це документальне читання. Це проєкт про людей, які сьогодні перебувають в ув’язненні. Це проєкт, для якого спеціально пишеться музика, для якого спеціально робляться відеоінсталяції.

— Чи можна говорити, що цей проєкт — частина одного зі спільних проєктів із захисту прав політичних в’язнів, із висвітлення проблем порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму?

— Ми можемо говорити, що це великий, масштабний, саме культурний проєкт. Тому що у нас багато, і це дуже важливо, правозахисних проєктів, у нас досить багато з’являється політичних активностей, але в сфері культури й освіти таких проєктів, на жаль, мало.

Тому над цим проєктом працює велика команда й Українського інституту, й Міністерства закордонних справ, і USAID, і театральна агенція "Дому" для того, щоби ми змогли ось таким великим культурно-правозахисним фронтом вийти. Не просто згадати про політв’язнів, а дати емоцію. Тому що, як на мене, емоцій, через те, що людей не знають, їхніх історій не знають, не вистачає.

— Чому саме "Крим, 5 ранку?"

— 5 ранку — це як рубіж між світлом і тінню. Як рубіж між тим, як люди в своїх будинках мирно сплять і до них на світанку — це 4, 5, 6 ранку — можуть вриватися до зубів озброєні військові, які просто забирають синів, забирають чоловіка або забирають батька до в’язниці за абсолютно надуманими політичними причинами. 5 ранку — це початок репресій у конкретному будинку, конкретній сім’ї, з конкретною людиною.

— Ви сказали, що в проєкті братимуть участь лідери громадської думки. Чи можна говорити, що в подальшому до нього приєднаються і родичі політв’язнів — це дружини, матері, діти тощо?

— Так, звичайно. Наш концептпроєкт такий, що у нас буде відкрита франшиза, і що будь-яка ініціатива, будь-який активіст — неважливо, де він перебуває — може ініціювати такі читання, такий спектакль у себе в селищі або місті. Тому ми документальні тексти переводимо різними мовами світу — щоби кожен бажаючий зміг розповісти за допомогою такої ініціативи про політв’язнів із Криму.

Прямий ефір