Кава, оливкова олія та бавовна подорожчають цього року: що впливає на зростання цін

Інфляція. Ілюстративний колаж: pixabay.com

Ще у липні Міжнародний валютний фонд спрогнозував уповільнення зростання світової економіки. Ослаблена пандемією, вона продовжує відчувати потрясіння. Крім подорожчання енергоносіїв, важливою причиною зростання цін стали кліматичні аномалії. Посуха призвела до того, що в низці країн знижується врожай кави, оливок та бавовни. Як наслідок — ці товари почнуть дорожчати, інформує "Дом".

Високі температури загрожують урожаю оливок в Іспанії, яка є найбільшим виробником оливкової олії у світі. Аналітик ринків компанії Mintec Кайл Холланд вважає, якщо виробництво знизиться через невеликий урожай, то й ціни на оливкову олію зростуть. Наразі кілограм сирих оливок на ринку коштує 3,8 долара і може підвищитись до 4,5 доларів. Це буде рекорд за останні 20 років. Питання впливу посухи на виробництво оливкової олії порушили на рівні уряду Іспанії.

"Якщо найближчими тижнями не буде зниження температури або дощів, нинішній урожай оливок може бути значно нижчим за попередні. Оливковий сектор стурбований виробництвом олії", — заявив в інтерв'ю Bloomberg міністр сільського господарства Іспанії Луїс Планас.

Посуха загрожує і виробникам кави. У Бразилії — це найбільший експортер у світі — налічується близько 200 тисяч кавових ферм.

Минулого року плантації постраждали спочатку від посухи, а згодом від морозу. Виробники кави очікують, що отримають лише половину врожаю арабіки, повідомляє газета The Wall Street Journal. Низький урожай знизить і міжнародний експорт, що призведе до зростання цін. Наскільки стане дорожчою чашка кави — фахівці зможуть оцінити наприкінці осені. Але постачальники вже попередили, що вона зросте приблизно на 10-12%.

За даними The Wall Street Journal, другий рік поспіль у світі споживання кави випереджає виробництво. Зараз на складах Intercontinental Exchange, за даними Fitch Solutions, є найменший запас кави за останні сто років.

Через спеку зазнають збитків і виробники бавовни. Індія, як один з основних постачальників на світовий ринок, змушена імпортувати сировину. Засуха стала причиною втрати третини врожаю. Схожа ситуація у США та Бразилії. Це також спричинить зростання цін на одяг.

За оцінкою Bloomberg, попит на бавовну теж перевищив обсяг виробництва, через що ціни на сировину стали вищими на 30%. Максимальну ціну на бавовну було зафіксовано у травні поточного року. І якщо кліматична ситуація не зміниться — це зростання продовжуватиметься.

Читайте також: Інфляція через війну в Україні: до чого варто готуватися ЄС та Росії (ВІДЕО)

Прямий ефір