Карти "Ощадбанку" для ВПО та застосування Bayraktar на Донбасі: "Взгляд с Банковой" з Олексієм Арестовичем

"Ощадбанк" раніше заявив, що 1 січня 2022 року зупинить автоматичне продовження карток для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) — чи відновлять продовження? Українська армія на Донбасі застосувала ударний безпілотник Bayraktar ("Байрактар"), погасивши вогневу точку супротивника — що сталося насправді? Про це і не тільки у програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" говоримо з речником української делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ) Олексієм Арестовичем.

Ведуча програми — Дарина Вершиленко.

— Цього тижня, напевно, вся Україна дізналася про існування села Старомар'ївка на Донеччині. Російська пропаганда заявила, що цей населений пункт, що розташований у "сірій зоні", взяла під контроль українська армія. Що там насправді сталося?

— Насправді там сталося таке. У цей населений пункт, основна частина якого розташована в "сірій зоні", давно вешталися російські військовослужбовці окупаційних сил, тероризували місцевих жителів, грабували, шантажували. У п'яному вигляді це часто траплялося.

Українська армія провела операцію із захисту свого цивільного населення. Для цього українські розвідники продемонстрували там свій прапор та пояснили мирним жителям, що ми стоятимемо на варті.

Російські збройні формування, мабуть, подумали, що почався страшний наступ. Хоча як вести наступ через річку, через понтонний міст, 1,5 тис. м відкритого простору? Проте вони відкрили вогонь із забороненихМінськими угодами 122-міліметрових гармат, убили одного українського військовослужбовця і поранили іншого, повністю зруйнували 12 будинків.

Старомар'ївка. Ілюстрація: Google Maps

Перед командуванням Збройних сил України постала дилема — чи відкривати вогонь з артилерії, бо стріляли з дальності понад 10 км. Але артилерія — це не вибіркова зброя, яка могла зашкодити мирним жителям.

Тому підняли безпілотник "Байрактар", який не перетинав лінію розмежування, він завдав точного, акуратного удару по зброї та таким чином припинив вогонь [противника]. Щобільше, там, в районі цієї батареї, було по три розгорнуті машини БМ-21 "Град". Це у просторіччі так звана "Катюша".

Це ті "Гради", які били по Маріуполю. Пам'ятаємо ці кадри, коли загинули люди, десятки вбитих та поранених були. Ось вони були готові стріляти по Гранітному, Старомар'ївці. І ось тоді рахунок на втрати мирних жителів пішов би на десятки.

Після точкового удару "Байрактара" ці машини розвернулися та втекли разом із російськими артилеристами. Тобто ми запобігли ще більшій можливій катастрофі, пов'язаній із грубим порушенням режиму припинення вогню. Ось такий епізод там трапився.

— Проте російські ЗМІ нагнітають цю ситуацію, розповідаючи про те, що Україна перейшла "червоні лінії", застосувавши "Байрактар". Таке відчуття, що так вони готують підґрунтя для удару у відповідь від РФ.

— Будь-яка відповідь від Російської Федерації нарветься на те саме повернення "Байрактара", з яким вони не знають, що робити та як боротися. Це була би дурість із їхнього боку.

В англійській військовій літературі існує поняття game changing, тобто зброя, яка змінює правила гри. Ось "Байрактар" — це така зброя. Вона змінила правила гри на Донбасі.

І тепер вони знають, що у відповідь на будь-яку російську зброю, заборонену Мінськими угодами, — танк, реактивну систему залпового вогню, міномети — будь-якої миті може "прилетіти". Прилетіти з "Байрактара", з яким вони нічого не можуть вдіяти. І це повністю змінює правила гри. Тепер усім цим аматорам постріляти по мирних жителях, по нашим військовим слід зважати на таку можливість.

Треба чітко розуміти дуже важливу річ, що у Мінських угодах зазначено, що заборонено застосовувати іноземні дрони. А дрони, які стоять на озброєнні українських Збройних сил, аж ніяк не іноземні. От і все.

— А Російська Федерація та підконтрольні їй незаконні збройні формування мають системи протиповітряної оборони? Вони можуть перехопити ось ці бомби, які переносять "Байрактари"?

— Бомби "Байрактара" не перехопиш, бо вони дуже маленькі, й цю ціль не бачить жодна система ППО.

Щодо незаконних збройних формувань — я не знаю такого терміну. Там діє російська армія — 1-й та 2-й армійські корпуси 8-ї загальновійськової армії Південного округу РФ. Те, що вона частково укомплектована уродженцями України (а вони вже є громадянами Росії та військовослужбовцями російської армії) — це нічого не змінює.

РФ має комплекси ППО, які в теорії можуть збити "Байрактар". Але, по-перше, це не так просто. По-друге, треба розуміти, що ніхто у світі не повірить, що шахтарі викопали з шахт сучасні комплекси ППО, здатні збивати безпілотники, які ледь-ледь збивали російські Збройні сили в тій же Сирії чи Лівії. Це найскладніша історія.

Слід сказати, що російські збройні формування завжди використовують безпілотні літальні апарати, постійно. Інша річ, що вони не мають ударних БПЛА. Вони використовують безпілотники для розвідки, коригування вогню. Ось днями на луганському напрямку ми завалили російський БПЛА, який коригував вогонь.

А перед цим [ліквідували] російський [безпілотник] "Орлан-10", який перебуває на озброєнні тільки Російської Федерації та яких ми збили понад 10 штук, із табличками "Зроблено в Росії", Саратовський завод.

Він не просто вів розвідку, став під безпілотник ОБСЄ і, маскуючись ним, намагався там все це робити. Вони застосовують їх регулярно, щодня.

А щойно ми один раз застосували, то виття піднялося до небес. У цьому суть Росії. Тобто їм можна загрожувати Україні, їм можна знищувати Грузію, Молдову, Сирію, бомбардувати госпіталі з дітьми. Але щойно "відповідь" прилітає, починається виття: "Ох, велику, страшну Росію смикнули за вуса". То смикнемо ще раз, прилетить ще раз і прилетить стільки разів, скільки треба — у відповідь на всі спроби загрожувати нам, нашим солдатам чи мирному населенню.

— Це загострення ситуації у зоні ООС вплинуло на перебіг консультацій у Тристоронній контактній групі? І що це за історія, коли російська сторона на засіданні ТКГ зажадала віддати частину території, підконтрольної Україні, замість відкриття контрольно-пропускних пунктів? Що це за абсурдні вимоги?

— Мені така історія невідома.

— Нам про це представник ОРДЛО у ТКГ від України Сергій Гармаш розповів.

— Я був на засіданні, не пам'ятаю такого. Я пам'ятаю, що запропонували обміняти [члена української делегації Галину] Третьякову на Медведчука в обмін на трьох заручниць. Але ми швидко пояснили, що ця дія носить ознаки тяжкого злочину за двома статтями Кримінального кодексу України: шантаж державної влади та шантаж із використанням заручників. І після цього вони стали ввічливішими та спокійнішими. Щодо території — я не пам'ятаю такого епізоду.

Але річ навіть не в цьому. Річ у тому, що застосування "Байрактара" ніяк не вплинуло на переговори. Найголовніше — представники ОБСЄ не дозволили Російській Федерації втягнути себе в їхню традиційну істерику з криками, з шумом та зі звинуваченням української сторони. Методично, спокійно проводили засідання.

А головне, представники ОБСЄ сказали, що їх насамперед цікавлять перешкоджання роботі Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ, які влаштовує російське збройне формування та окупаційні адміністрації. Глава СММ ОБСЄ в Україні Яшар Халіт Чевік, котрий у ТКГ є координатором підгрупи з безпеки, оприлюднив статистику.

Згідно з цією статистикою, починаючи з липня 2020 року, з моменту укладання додаткових угод щодо припинення вогню, було майже 800 випадків перешкоджання патрулям СММ ОБСЄ, з них лише 70 — з українського боку, 5 — у "сірій зоні" та інше все — російськими формуваннями.

До того ж, вони ж нещодавно брали у заручники та блокували представників СММ ОБСЄ у Горлівці та Донецьку. Це фактичне захоплення озброєними людьми, обмеження їхнього пересування — це методи міжнародного тероризму.

— Ми бачимо постійні спроби Росії дискредитувати ОБСЄ. У ЗМІ з'явилася інформація, що так звані "ЛНР" та "ДНР" можуть закликати Росію відправити на Донбас якихось миротворців замість місії ОБСЄ. Наскільки такий сценарій є реальним, як вважаєте?

— Це інформаційна боротьба. Останні 2,5 роки дуже активна. Вони могли переконатися, що тиск на фронті, використання російською дипломатією міжнародних механізмів, спроби тиснути на ТКГ — марні, вони не спрацьовують. Але вони продовжують крутити стару шарманку, бо просто нічого іншого не вміють.

Навіть у керівних документах російські Збройні сили є одним з основних інструментів зовнішньої політики. Тобто військовий шантаж, залякування, величезні пропагандистські зусилля, які вони кидають, зокрема озвучуючи всілякі страшні сценарії, — це все елемент психологічного тиску, зі сподіваннями, що ми здригнемося і піддамося. А ми не здригнемося і не піддамося. Ми не боїмося. От і все.

Я не вірю у жодних російських миротворців у момент, коли Росія сертифікує "Північний потік-2". Тому що в них маса газових проблем і ці газові проблеми в перспективі, якщо будуть розв'язані, дадуть Росії козир впливу на позиції Європи. То навіщо їм це все ламати одностороннім введенням миротворців? Адже на це полетять санкції. І дуже ускладниться проблема реалізації газових проєктів у Європі. Вони не підуть на це.

— Ще одне питання щодо пенсій. Українська делегація у ТКГ повідомила, що вирішено розглянути можливість продовження дії платіжних карток "Ощадбанку" для виплати пенсій переселенцям та зареєстрованим як ВПО мешканцям окупованої частини Донбасу. Хто розглядатиме таку можливість? І коли варто чекати на це рішення?

— Цим займається соціально-економічна підгрупа ТКГ, яку очолює Вікторія Страхова. Такі питання відбуваються практично автоматично, успішно. Тобто уряд, ТКГ та "Ощадбанк" ухвалюють рішення про автоматичне продовження карток без ідентифікації особистості, бо через закриті з того боку КПВВ (контрольних пунктів в'їзду-виїзду, — ред.) людей просто не випускають сюди, щоб пройти ідентифікацію.

Крім того, нагадую, що уряд ухвалив постанову і створив можливість того, що починаючи з нового року пенсіонери, які встановили собі додаток "Дія", зможуть проходити ідентифікацію на сайті Пенсійного фонду України за допомогою електронного підпису, який вони згенерують у "Дії".

Більше скажу. Прозвучала неформальна поки що, на рівні теорії пропозиція з нашого боку. Враховуючи катастрофічну ситуацію з COVID-19 на окупованих територіях, те, що російські окупанти не можуть впоратися з лікуванням наших громадян, була пропозиція допомогти їм вакцинуватись — або на КПВВ, або аж до того, щоби запустити наших медиків туди. Але вона теж не отримала уваги з боку Росії. Ось така у них турбота про громадян, яких вони вважають своїми, і яких вони масово морять COVID-19, з яким вони не в змозі впоратися, колячи свою вакцину "Супутник" як воду. А це ж кілька мільйонів людей, які перебувають у заручниках, де ставлять медичні та соціальні експерименти. Те, як вони поводяться з нашими громадянами, — це трагедія XXI століття.а

Медіа-партнери
Прямий ефір