Якими будуть нові аеропорти в Україні: "Официальный разговор" з Кирилом Хом'яковим

Ирина Твердовская и Кирилл Хомяков. Фото: телеканал "Дом"

Найближчими роками в Україні планують побудувати 16 регіональних аеропортів. Завдяки цьому внутрішній туризм почне розвиватися набагато швидше, вважає влада країни.

Але через пандемію коронавірусу пасажиропотік в Україні у 2020 році знизився втричі. Коли Україна зможе подолати наслідки пандемії та де будуватимуть нові аеропорти першочергово — розповів очільник Державного агентства інфраструктурних проєктів України Кирило Хом'яков в програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Ірина Твердовська.

— Як розвиватимуть аеропорти в Україні?

— Ми зараз розглядаємо питання, чи варто Україні переходити від принципу хабів, за яким у нас працював аеропорт "Бориспіль". Для порівняння ми взяли Польщу — показники, які були до коронавірусу.

До коронавірусу в Україні працювала модель хабів. Аеропорт "Бориспіль" — це 65-75% пасажиропотоку в Україні. Всі регіональні рейси літали до Києва, а вже з Києва пасажири відправлялися за кордон.

Така ж історія була в Польщі ще 5-10 років тому. Варшава в структурі загального пасажиропотоку займала 70%. Зараз це 40%. Як ми бачимо, за умови розвитку регіональних аеропортів можливо дуже серйозно диверсифікувати пасажиропотік. До того ж наголошую, що в Україні мобільність населення — 0,5, кожен українець летить кудись приблизно раз на пів року. А в Польщі цей показник — 1,1. У них пасажиропотік — понад 45 млн за рахунок розгалуженої мережі регіональних аеропортів.

— Чи будуть такі аеропорти затребувані, коли їх збудують?

— Так, звичайно. Знову ж, візьмемо для прикладу Польщу — у них маленькі регіональні аеропорти забезпечують 6% пасажиропотоку. Це понад 2 млн пасажирів. А в наших регіональних аеропортах пасажиропотік — 300 тис.

У нас є великий потенціал для зростання. За останні три роки до коронавірусу, у 2016-2019 роках, Україна зростала найшвидшими темпами в Європі. За ці три роки ми вдвічі збільшили пасажиропотік. У жодній країні не було такого показника. Це через те, що аеромобільність дуже маленька. Цей потенціал у нас теж колосальний. Ми можемо подвоїти кількість пасажиропотоку та дійти до показника в 45 млн пасажирів на рік, як в Румунії чи Польщі.

— Це йдеться про внутрішні рейси чи міжнародні авіаперевезення?

— І те, й інше. Практика європейських країн показує, що десь 20% — це внутрішні перевезення і 70% — міжнародні.

— В умовах коронавірусу це безперспективно. Ви сподіваєтеся, що все зміниться в найближчі роки?

— Є різні прогнози, скільки нам треба буде часу, щоб відновитися. З 24 млн пасажирів у 2019 році ми впали до 8,6 млн у 2020 році.

За різними прогнозами, нам буде потрібно від трьох до чотирьох років, щоб вийти на такий самий рівень — на 24 млн. Після цього ми зможемо продовжувати зростати, тому що в нас є дуже великий потенціал.

— Скільки з цих 24 млн осіб у 2019 році здійснювали внутрішні перельоти?

— Точно не можу сказати, але десь близько 20%.

— З чим пов’язана така низька кількість внутрішніх перельотів?

— Я вважаю, що тут був комплекс факторів. Це загальноєвропейська практика, тому що всередині країни є різні типи перевезень: автобусні, автомобільні, залізничні. І дорогі квитки. Як ви знаєте, Кабмін зараз працює над тим, щоб знизити ставку ПДВ на внутрішні перевезення, щоб ці квитки стали дешевшими.

І, звичайно, один із факторів — відсутність національної компанії-перевізника. Чим більша конкуренція всередині країни, тим нижче ціни.

— Які аеропорти побудують в найближчому майбутньому?

— Ми будемо відновлювати роботу аеропорту "Ужгород", щоб до того, як побудують новий міжнародний аеропорт, усі закарпатці могли користуватися нормальними опціями з міжнародних перевезень. У цьому аеропорту літаки при посадці залітають на територію Словенії, тому з нею підписаний договір, згідно з яким літаки можуть повноцінно приземлятися в аеропорту.

Потрібно будувати новий міжнародний аеропорт на Закарпатті, але це не швидкий процес. Ми думаємо, що для цього знадобиться три роки. Ми розглядали багато місць, визначили двох фіналістів. Це місто Мукачево і місто Середнє, який розташоване між Мукачево і Ужгородом. Зараз тривають усі експертні, технічні та інші дослідження, щоб розрахувати інфраструктурні параметри, газотранспортну систему, ЛЕП, водовідведення, землю та інше. Тільки тоді можна буде остаточно визначитися з місцем.

На 21 квітня у нас запланований звіт за проєктом, тоді буде остаточно визначено місце. Після цього ми почнемо робити проєктну документацію, і до кінця року її закінчимо.

— Де саме планують будувати аеропорт в Донецькій області?

— Наразі рано про це говорити. Триває аналіз.

— Можливо, в Краматорську?

— За авіаційними правилам, там його неможливо побудувати. Поки занадто рано про це говорити.

Прямий ефір