Як здоровий сон рятує від хвороб: "Утро Дома" з сомнологом Юрієм Погорецьким

Здоровый сон предотвращает болезни. Фото: pixabay.com

Про користь здорового сну написано сотні статей на основі багатьох наукових досліджень. Але проблема безсоння та її негативні наслідки продовжують непокоїти багатьох людей, особливо жителів мегаполісів.

Відсутність здорового сну може призвести до розвитку багатьох хвороб. Які це хвороби та як потрібно боротися з безсонням, розповів сомнолог, головний лікар Медичного центру сну "УкрТелеМед", кандидат медичних наук Юрій Погорецький в програмі "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський і Анастасія Касілова.

— Сомнологія — наука, яка з’явилася відносно нещодавно. Які причини її виникнення?

— Перші згадки про сомнологію можна віднести до Стародавньої Греції, де доктор Асклепій винайшов асклепіони, тобто острови з клініками, де займалися вивченням сну. Лікар приймав пацієнтів на консультацію через тиждень після того, як пацієнт поспав. Ось тоді він вислуховував його скарги. Якщо пацієнт був нервовий, психований, невиспаний — лікар не слухав скарги, він давав пацієнтові виспатися.

— Сучасна сомнологія дозволяє проводити огляд одразу?

— Так. Понад 40 років тому вперше з’явилися прилади, які дозволяють провести діагностику. З’явилися лабораторії сну. Також з’явилися лікувальні прилади, які лікують 85% причин безсоння.

Доведений факт, що 50% чоловіків мають легку ступінь хропіння і апное. Це означає 5-15 пауз на годину, тобто втрата 5-15% кисню вночі. А це гіпоксія, яка призводить до дуже раннього розвитку хвороби Альцгеймера, старості, маразму, зниження імунітету, імпотенції, до зайвої ваги.

— Відповідно, і жінки, які сплять з цими чоловіками, страждають безсонням.

— Тому щоб ранок був хорошим, вночі має бути тихо та темно. Існує п’ять циклів із заходом в глибокі фази сну. Секрет гарного сну — в першій фазі. Якщо ми засинаємо до 23:00, тобто лягаємо близько 22:00, то за першу фазу виробляється в шість разів більше гормону мелатоніну, ніж за всю наступну ніч. З урахуванням, якщо людина не хропе і має здоровий сон.

Мелатонін допомагає уникнути онкологічних захворювань, дає хороший імунітет. А хропіння — це сигналізація організму про те, що йому погано. Мелатонін відповідає за тонус м’язів глотки, тому штучний мелатонін не працює.

— Тобто дефіцит мелатоніну викликає...

— ...слабкість тонусу м’язів глотки. Наприклад, дітлахи хропуть. Діагнози — нічна епілепсія, нічний енурез. Це трагедія в родині для самої дитини і для батьків. У діточок збільшені гланди, це викликає спадання глотки вночі, гіпоксію, епілепсію або енурез.

— О котрій годині краще лягати?

— Пікова доза мелатоніну виробляється о 23:00.

— Тобто о 23:00 потрібно лягти?

— Лягти потрібно о 22:00, поступово "пірнути" в сон. Проведіть маленький експеримент: тиждень-два лягайте о 22:00 і прокидайтеся о 6:00. Вранці ви будете отримувати величезне задоволення. Три дні досить, щоб перейти на цей режим. Напрацьовується хороший рефлекс. Хороший сон також важливий для повноцінного, частого, регулярного, гарного, інтенсивного оргазму.

До 19:00 потрібно закінчити всі свої справи — басейни, пробіжки, штанги. До сну потрібно починати готуватися за три години. Розробляйте свій ритуал сну, традицію сну.

— А якщо є діти?

— Діти лягають о 21:00, у батьків залишається година часу.

— А у багатьох діти лягають о 21:00?

— Якщо ви хочете бачити дітей щасливими, багатими, здоровими — навчіть їх лягати о 21:00. Нас цьому не вчили, була комуністична партія. Чим менше висипається людина, тим легше нею керувати. Тим менше у неї мудрих думок.

Таланти відкриваються вночі, уві сні. Привчіть діточок рано лягати спати, і ви отримаєте у відповідь колосальні переваги. Включіть в меню горішки — кедрові, мигдальні, кешью, оливкову олію, банан.

— Це потрібно їсти перед сном?

— Перед сном. Але це дозволяється тим, у кого нормальний рівень цукру, у кого немає цукрового діабету.

Якщо один хропе — в будинку ніхто не спить. Тому лікуємо одного — налагоджується сон у всіх в будинку. Місяць ведіть щоденник сну та фіксуйте ті дні, які були щасливими, хорошими. Коли ви проаналізуєте через місяць, чому ці дні були щасливими, ви зрозумієте, що ви просто добре виспалися.

Медіа-партнери
Прямий ефір