Як "Дія City" змінить IT-індустрію України: Михайло Федоров про плани Мінцифри

Михаил Фёдоров. Фото: ukraine30.com

Україна — один зі світових лідерів IT-сфери. Щоб ця галузь розвивалася ще краще, в Міністерстві цифрової трансформації готують унікальний і масштабний проєкт — "Дія City".

"Дія City" стане своєрідною віртуальною країною зі своїм економічним середовищем, яке дозволить українському сектору високих технологій повністю реалізувати свій потенціал. Коли і як це буде зроблено, розповів віцепрем’єрміністр — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у межах форуму "Україна 30. Культура. Медіа. Туризм".

"Мета Міністерства цифрової трансформації — створити найзручнішу державу в світі і зробити це за кілька років. Зручну з погляду державних послуг. Ми хочемо за три роки — і вже рік нам це вдається — оцифрувати всі послуги, які є в нашій державі, зробити їх онлайн", — з таких слів розпочав свій виступ Федоров.

Пропонуємо фрагменти виступу Михайла Федорова на цьому заході.

Цілі Мінцифри

— У нашого міністерство є чотири цілі, які допоможуть нам зробити найзручнішу державу в світі:

  • перша — всі послуги перевести в онлайн;
  • друга — покрити інтернетом 95% території нашої країни для того, щоб у кожному містечку кожен громадянин України мав доступ до інтернету і міг розвиватися, створювати власну справу, мав рівні можливості з іншими;
  • третя мета — навчити базовій цифровій грамотності 6 млн осіб. Саме стільки людей перебувають сьогодні в цифровому розриві, саме стільки людей не володіють сьогодні базовими навичками, і потрібно допомогти цим людям;
  • четверта наша мета — це збільшити частку IT і креативної індустрії у ВВП нашої країни до 10%. На сьогодні ця частка становить 3,7-4,2%. Для цього ми розробили законопроєкт, велику екосистему — "Дія City".

Податкова країна "Дія City"

— Я хочу розповісти, що таке "Дія City" і як вона буде допомагати креативним індустріям прискорюватися в розвитку. IT-напрямок, який є фундаментальною частиною цифрової трансформації, є елементом креативної індустрії. "Дія City" — це спеціальний правовий та економічний режим, податковий режим, який допоможе розвиватися креативній індустрії.

Я буду наводити приклади в межах IT-індустрії. Ця індустрія змогла знайти й адаптувати певні умови й інструменти, які дозволяють їй розвиватися, поки інші галузі або сповільнюються, або взагалі не прогресуюсь. Ми бачимо розвиток IT-індустрії на 20-30% щорічно. І ми розуміємо, що це потрібно розвивати.

Тому ми розробили унікальну систему "Дія City". Вона зібрала в собі найкращі податкові напрацювання, які є в IT-галузі. Ми їх реалізуємо в межах закону і створимо віртуальну країну.

Ключове, про що ми говоримо, — це про податкову систему. Ми бачимо, що сьогодні більшість компаній працюють за системою фізичних осіб-підприємців (ФОП). Більшість працівників в IT-галузі працюють як ФОП — вони платять 5% податків з обороту. І замість того, щоб підвищувати податки, ми вважаємо, що потрібно легалізувати на рівні закону цю ідеальну систему, яка вже працює. Ми вважаємо, що коли ми створюємо цифрову державу, то нам потрібно створювати віртуальну бізнес-країну, де можна буде в кілька кліків зареєструватися і стати резидентом цієї податкової правової країни "Дія City".

Якою буде податкова система

— Податкова система в "Дія City" буде такою:

  • 5% — податок на доходи фізичних осіб;
  • 1,5% — військовий збір;
  • 1,5% — єдиний соціальний внесок (від середньої заробітної плати);
  • 9% — податок на виведений капітал.

Ми пропонуємо в межах "Дія City" ввести податок на виведений капітал. Це є частиною програми президента України, і я вважаю, що "Дія City" — це ідеальна можливість протестувати податок на виведений капітал і те, як швидко може розвиватися індустрія, якщо цю систему легалізувати. Можна буде сказати працівникові, що "давай ми тебе офіційно працевлаштуємо, ми будемо платити "білу" зарплату і "білі" податки".

І тоді, на мою думку, поведінка людей трансформується. Це буде інше соціальне самовідчуття, тому що коли ти розумієш, що держава не підвищує податки, а навпаки знижує, коли дозволяє працювати "по-білому", тоді людина або компанія повністю платять податки і більш відповідально ставляться до того, що взагалі відбувається в нашій країні.

Мені здається, що завдання кожної країни в сучасному світі — робити максимально зручну державу. Цей пілотний проєкт допоможе зробити нашу країну більш зручною і допоможе створити ідеальну систему, яка прискорить розвиток бізнесу.

Бізнес-напрями віртуальної країни

— Якщо подивитися, які напрями бізнесу підходять "Дія City", то насамперед це розробники, аутсорсингові компанії, продуктові компанії та стартапи. Ми вважаємо, що стартапи, які створюють в Україні, повинні залишатися в Україні. А для цього має працювати наша ідеальна модель податкової та правової системи.

До речі, ми вводимо елементи англійського права в цю систему. Це RND-центри, надання послуг, пов’язаних з віртуальними активами, кіберспорт — усі ті напрями, які створюють сучасну цифрову економіку нашої країни. Я думаю, що за кілька років ще більше компаній і галузей матимуть мотив або потрапити до "Дія City", або взагалі допомагати змінювати податкову систему, яка існує в нашій країні.

Ми знаємо, що ще кілька років тому була проблема, що працівники правоохоронних органів могли увірватися до офісу IT-компанії, забрати обладнання, сервери або просто комп’ютери, і зупинити роботу компанії. Для того, щоб таке не відбувалося ніколи, ми фундаментуємо в законопроєкті про "Дія City" нашу віртуальну бізнес-країну. Будуть законодавчо закріплені певні санкції вищого рівня, які не дозволять правоохоронним органам так робити.

Більше працівників в IT-сфері

— Якщо говорити про показники, який KPI ми для себе ставимо? Ми бачимо, що сьогодні середня кількість працівників IT-галузі — 220 тис. Завдяки реалізації проєкту "Дія City" до 2025 року кількість працівників у сфері IT збільшиться до 450 тис.

IT-освіта в Україні

— Важливу роль у розвитку індустрії займає саме IT-освіта. "Дія City" буде відкрита для Edtech, для освітніх онлайнкомпаній, для IT-університетів. Дуже важливо, щоб індустрія, яка пов’язана з IT-освітою, отримала максимально сприятливі умови для розвитку, створення нового ринку і більшої кількості працівників. Ми бачимо, що темп розвитку ринку поглинає працівників — необхідно створювати більше кадрів. Тому "Дія City" — це ідеальна можливість для того, щоб цей ринок освіти був і розвивався в Україні.

Збільшення доходу в 2,5 рази

— На сьогодні прибутки IT-галузі — приблизно 6 млрд дол. У межах цього законопроєкту ми ставимо за мету збільшити частку прибутків до 16 млрд дол. І це теж велике зростання, яке вплине на якість життя й IT-компаній, і працівників, і їхніх сімей.

Ми хочемо, щоб в Україні створювали стартапи. Зараз будь-який прогрес і прорив обов’язково пов’язаний з технологіями. Тому можна сказати, що будь-який стартап, який з’являється в нашій країні і в світі, — це технологічний стартап. "Дія City" буде працювати і для стартапів. Якщо ми порівняємо цей проєкт з іншими подібними системами, то ми побачимо, що це найкраща система, яка є в світі.

"Ми створюємо цю систему для вас"

— Фіналізуючи свій виступ, скажу, що ми будуємо найзручнішу країну з погляду державних послуг. Ми робимо максимальну трансформацію з боку взаємодії державних органів.

Ми не просто оцифровуємо пережитки Радянського Союзу, а й ставимо собі питання, а чи потрібна взагалі ця послуга і як її краще оцифрувати, зробити доступною в кілька кліків. Тому одна з найважливіших місій — розвиток ринку, який допомагає оцифровувати нашу державу.

Я вважаю, що "Дія City" буде крутим майданчиком для реалізації ваших проєктів. Слідкуйте за тим, як будуть ухвалювати цей законопроєкт, які будуть вносити зміни. Беріть активну участь в обговоренні, тому що ми створюємо цю систему не для себе. Ми створюємо цю систему для вас і ми хочемо, щоб ви своєю енергією допомагали рухати вперед такі важливі для нашої країни проєкти.

Прямий ефір