Фільми з фестивалю "Бардак VII" покажуть у Лісабоні, але спочатку буде тур Україною, — директор заходу Антон Фролов

Антон Фролов. Скриншот: kanaldim.tv

У Харкові стартував фестиваль незалежного короткометражного українського кіно "Бардак VII". Переможців фестивалю оголосять у завершальний день — 29 жовтня. Організатори заходу хочуть показати найкращі фільми в Україні та Європі. Про програму та журі фестивалю, якість українського короткого метру, турне Україною та домовленості із кіноспільнотою Лісабону, в ефірі "Ранку Вдома" розповів директор заходу Антон Фролов.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— В Україні розпочався фестиваль незалежного короткометражного українського кіно, який має креативну назву "Бардак". В чому його особливість?

— Коли ми його створювали, то прагнули надати альтернативний майданчик для творців українського короткого метру. Особливо для тих, хто знімає кіно власним коштом без допомоги держави. Бо фестивалів, де б показували кіно зняте за державні кошти, у нас вистачає. Натомість незалежного майданчика — бракувало.

— Як формувалася програма цього року? Які фільми ви відібрали та скільки їх було загалом?

— Заявок було багато. 267 фільмів. Конкурсна програма триває чотири дні. Ми єдиний фестиваль на якому можна побачити багато короткометражок за такий короткий проміжок часу. Наприклад, цього року до конкурсу дійшло 62 фільми. Торік їх було трохи менше — 54 стрічки. У нас є ще дві позаконкурсні програми. Там покажуть 15 фільмів. 

— Чи легко було наповнювати програму? Чи спостерігається динаміка розвитку незалежно короткометражного кіно в Україні?

На початку було побоювання того, що не буде охочих брати участь у фестивалі. Втім на перший конкурс нам надіслали 150 українських фільмів. Було 300 заявок з-за кордону.  Тоді ми зрозуміли, що в Україні багато знімають поза інституціями. В наступні роки проблем із формуванням програми не виникало. Зі 150 фільмів лише 20% порушують регламент, тобто надсилають стрічки, які зняти за підтримки держави.

Цього року така велика кількість заявок, бо багато українців, які живуть за кордоном, знімають короткометражки про Україну. До речі, нам прислали багато анімаційних фільмів. Майстерність на високому рівні. Зараз складно розрізнити професійно зняте кіно від аматорського. Виглядає все гарно. Іноді актори у цих фільмах працюють краще, аніж у стрічках, які виходить у прокат. 

— Яка головна тематика фільмів цьогоріч?

— Різна тематика. Це історія про те, як люди живуть під час війни, багато вічних тем. Торік ми боялися, що буде занадто багато фільмів про війну, а виявилося, що українці навіть під час війни знімають про все, що нас оточує. Попри все люди намагаються жити повноцінним життям.

— Яка подальша доля фільмів конкурсної програми фестивалю "Бардак"?

— Є фільми, які після "Бардака" ідуть на міжнародні кінофестивалі. Європа зацікавлена в українському короткому метрі та контексті. Я намагаюся займатися фестивальною дистриб'юцією. Наразі є домовленості про показ українських фільмів у Лісабоні. Є ідея показати дещо в Британії. 

— Розкажіть, будь ласка, про журі фестивалю "Бардак".

— Склад журі у нас завжди формувався за однією схемою. Повинна бути людина з Харкова, дотична до культури, переможець минулих фестивалів, кінокритик та представник сучасної кіношної тусовки. Зараз це Тарас Співак. Він працював редактором Moviegram, наразі організовує покази у Кіноклубі Могилянки та досліджує іранське кіно.

З минулого року ми почали долучати журі від Спілки кінокритиків. Там чотири людини, які зголосилися подивитися кіно та дати свої оцінки. Також торік ми долучили блогерів. Це не просто робота подивитися 62 фільми.

Втім, найголовніше журі — це глядач. Кожен показ завершується голосуванням глядачів. Це допомагає зрозуміти вподобання сучасного глядача. До речі, плануємо цього року зробити турне по Україні. Це буде підбірка фільмів, які обрали глядачі та журі.

Поки що фестиваль триває. Ми повернулися до Харкова. До 29 жовтня усі охочі можуть прийти до медіацентру "Накіпело", щоб побачити сучасне українське незалежне короткометражне кіно.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір