День Святого Миколая — говоримо про історію та традиції святкування 19 грудня

Святий Миколай. Фото: kanaldom.tv

19 грудня відзначають День Святого Миколая. Це день, коли всі діти з нетерпінням чекають на ранок, щоб знайти під подушкою подарунок.

Як з’явилося свято, у чому його суть та які традиції святкування є в Україні, — розповів Святий Миколай в ефірі програми "Утро Дома".

— Поговоримо про традиції наших предків. Почнемо з вашого костюма, тому що він відрізняється від того, до чого ми звикли в мультиках, книгах. Поясніть, чому це так.

— Костюм Святого Миколая стилізований. Що це означає? Він подібний до канонічного церковного вбрання при певних проведеннях обрядів у храмі, а стилізований тому, що його прикрашали, його шили творчі люди, які нанесли певні орнаменти. Це розпис, це відповідні візерунки, притаманні українській традиції, та певні атрибути, які роблять образ Святого Миколая ріднішим для наших повсякденних відвідувачів.

— Що ми знаємо про Святого Миколая, який реально існує?

— Святий Миколай, архієпископ Мир Лікійських, 3 століття, де ще християнство не так було запроваджено і ще були гоніння на християнство. Народився Святий Миколай у багатій сім’ї, батьки вже були старшого віку, і народження Святого Миколая — це теж було диво, бо вони довго не могли мати дітей. Але Господу вони молилися, просили у Господа, і Господь дарував дитину вже в такому, можна сказати, похилому віці.

Батьки померли, коли Миколай вже був повнолітнім. І починає він робити добрі справи. Він починає роздавати жебракам свої заощадження, які залишили батьки, він починає дбати про тих, кому справді потрібна допомога. І робив це таємно. І фактично, він нам дає такий указ, щоб ми не чекали на 19 грудня, адже таки цей день актуальний, характерний, що всі дуже намагаються цього дня зробити добру справу.

— Якими були традиції святкування Дня Святого Миколая саме в Україні у наших предків?

— Різноманітність цих традицій і робить нашу державу цікавою для світу. Святкування Дня Святого Миколая є характерним для певних регіонів. Візьмемо Харків, Харківщину. Там цього дня варили узвар, варили кутю. Візьмемо Центральну Україну — господар зранку 19 грудня обходив свої хліви, де перебуває худоба, із певною молитвою. Освячував святою водою, щоб худоба була здоровою, щоб вона приносила добробут у будинок, і примовляв, щоб було здоров’я як у нього, так і його дружини, його сім’ї.

Пряниками, які пекли господині до Дня Святого Миколая, пригощали як дітей, так і тих, хто приходив у гості. Цей день був святковим, люди йшли до церкви, молилися, а потім йшли в гості одне до одного. Таким чином вони готувалися до Різдва. У православ’ї це ще піст, є певні заборони. Зрозуміло, що ніхто не зловживав м’ясним та напоями.

Святого Миколая шанували скрізь, у кожному куточку України, бо це надія, це любов до ближнього, це ті добрі справи, які завжди підіймають настрій. Добре приймати, але як добре давати, коли ти бачиш цю радість, коли бачиш ці щасливі очі й те тепло, яке йде від людини, яка бере це добро.

— Повертаємося до сучасності. Скільки листів ви отримуєте?

— З 1 грудня, від початку зими, починає працювати резиденція Святого Миколая. Пишуть листи вдома, у школах, приносять їх сюди. У нас є скринька, в яку вони кидають ці листи, але пишуть і з регіонів. Отримували ми листи з Одеси, з Харкова.

— Що загадують, що просять? І чи змінюються бажання з року в рік?

— Дуже багато бажань, вони різноманітні. Є певні прохання, які вже традиційні, бо світ змінюється, технології також. Якщо колись був PlayStation, то зараз він відійшов, є вже інші гаджети, які дуже потрібні, мабуть, діткам. Вони замовляють і дуже дорогі телефони, хтось хоче ляльку LOL. До речі, три роки поспіль вона є актуальною для дівчаток. Другий рік поспіль теж багато хто хоче лампу, яка допомагає знімати з мобільного телефону сюжети вдома. Та й конструктори "Лего" різні. Але це все матеріальні речі.

Я хотів би ще сказати про ті духовні речі, які турбують наших людей, наших дітей. Вони хочуть миру в Україні, злагоди в державі. А ще просять жінки, які теж приходять, іноді відкриваєш листа, там написано: "Хочу дитину". І ми говоримо: "Немає нічого неможливого". Просіть, і віддасться вам за вашою вірою, за волею Божою нехай так і станеться.

Був у нас позаминулого року випадок, приходять чоловік із дружиною, кажуть: "Хотіли порадіти разом з вами — все-таки торік у нас народилася донька, ми дуже раді й хочемо вам і Господу подякувати, і Святому Миколаю за таку радість у нашій родині". І приходять сюди, щоб загадати бажання, написати листа, попросити щось. Пишуть і батьки з дітьми, бо у Бога — усі діти, усі діти Божі, немає якихось таких вікових меж, що це маленька дитина, чи це вже доросла, чи бабуся. Бог не має нічого неможливого. І всі, хто хоче мати якусь надію, якусь мрію, кожна людина має право на це. Коли кожен щось хоче собі загадати, треба завжди подумати: "Нехай на все буде воля Божа, і потихеньку йти в тому напрямку". А Господь сам знає, потрібне нам це чи не потрібно. В певний момент ми це побачимо. Потрібно також засукати рукави та трохи почати працювати та рухатися в цьому напрямку.

— Ви сказали, що до вас можна приїжджати до резиденції, писати листи. Як саме?

— Координати нашої резиденції — вулиця Лаврська, 9, Національний заповідник "Києво-Печерська лавра", Велика лаврська дзвіниця. Резиденція працює з середи по п’ятницю з 14:00 до 16:30, у вихідні дні, суботу та неділю, до 26-го включно — з 11:00 до 16:00. Можна написати листа вдома, можна написати листа й тут у резиденції, кинути в скриньку, прийти поспілкуватися зі Святим Миколаєм.

У нас також проходитимуть майстеркласи, де можна підготувати якусь прикрасу на ялинку. Є й такі групові замовлення, які можна зробити на клас. Зрозуміло, що є певні обмеження, згідно з чинними нормами у зв’язку з пандемією, тому закликаємо всіх брати маски для дітей, дорослі повинні бути, звичайно, вакциновані. Треба справді йти за тими постулатами, про які нам говорить держава, і думати про віру, про кохання, надію, і робити добрі справи.

— Які у Святого Миколая побажання на 2022 рік?

— Побажання у мене — потрібен нам мир, мир в Україні та здоров’я для нашої нації, для наших людей, для світу здоров’я, щоб побороли цю пандемію і щоб кожен отримав те, що йому справді потрібно у 2022 році. Щоб ця радість була для кожного особисто, для сім’ї, для України та для всього світу. Тому нехай Господь благословить на добрі, щедрі, сповнені радістю роки.

Прямий ефір