Церковний трибунал над патріархом Кирилом: деталі обговорюємо з ініціатором процесу протоієреєм Андрієм Пінчуком
Протоієрей Дніпропетровської єпархії Української православної церкви Московського патріархату Андрій Пінчук опублікував у Facebook текст відкритого звернення до предстоятелів помісних православних церков із вимогою верховного суду над патріархом Московським та всієї Русі Кирилом. Під його зверненням до Собору предстоятелів Стародавніх східних церков вже підписалися понад 400 священнослужителів УПЦ МП.
Такий суд був лише один раз в історії Російської православної церкви — у 1666 році судили патріарха Никона.
За словами Пінчука, головне завдання Міжнародного церковного трибуналу – "декирилізація" Російської православної церкви. Священник упевнений, що ідеї "русского мира", які пропагує РПЦ, стали основою для війни в Україні та ненависті до українців. Детальніше про це з протоієреєм Андрієм Пінчуком розмовляємо в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA.
— Ви ще належите до Московського патріархату?
— Так.
— Що з цим плануєте робити?
— Священники Української православної церкви Московського патріархату написали звернення до Міжнародного церковного трибуналу. Це дуже давня православна інституція, куди входить 5 осіб, "суд п'ятьох" — це патріархи Константинопольський, Олександрійський, Антіохійський, Єрусалимський та Кіпрський.
Саме суду цих п'ятьох патріархів є підсудними усі вищі сановники будь-якої православної церкви.
І якщо на сьогодні патріарх Кирило непідсудний на території своєї церкви, в Росії, ми звернулися до суду Стародавніх східних патріархів з проханням: з одного боку, дати оцінку концепції "русского мира" та обговорити її, як єретичну, як різновид брехні, і з іншого боку — накласти персональні церковні санкції, чи іншою мовою, притягнути до відповідальності осіб, відповідальних за розпалювання війни, за створення інтелектуальної та моральної платформи для загарбницької війни Росії проти України.
Насамперед ми маємо на увазі патріарха Кирила, його нескінченні наративи про "священну війну" тощо. Ми сподіваємося, що наш судовий позов буде розглянутий по суті, й патріархи дадуть оцінку діям Кирила, як мінімум засудять концепцію "русского мира", а якнайбільше — ми сподіваємось на його виверження із сану і навіть відлучення від церкви.
Такий прецедент уже був 450 років тому — такий самий суд, який складався з таких самих патріархів, засудив Московського патріарха Никона, позбавив його патріаршого престолу і відправив на довічного покаяння в один із монастирів.
— У нинішніх реаліях якщо Собор підтримає позов, що загрожує патріархові Кирилові? Теж ченцем на довічне покаяння?
— Насамперед це повна делегітимізація його правління. Якщо рішення Суду патріархів буде, то це виверження із сану Кирила або позбавлення його єпископського престолу. Після такого рішення патріарх перестане бути легітимним в очах не просто православного світу, а в очах усієї релігійної спільноти планети.
Він просто з патріарха церкви, що мілітаризується, перетвориться на узурпатора церковної влади.
І ми сподіваємося, що це засудження стане початком "декирилізації" Російської православної церкви та її аналізу над тією спадщиною, яку приніс Кирило, та поступового позбавлення цієї спадщини та покаяння в тому злі, яке Російська православна церква принесла на землю України.
— Справді була підтримка з боку Кирила російської армії, наприклад, у березні він благословляв на війну в Україні, передавав командувачу Росгвардії ікони. Тобто загалом все це було під егідою російської церкви. Тоді виходить, що роль Російської церкви повністю нівельована?
— Я не давав би таких м'яких оцінок діям церкви. На мою думку, завдання церкви — бути совістю народу.
І якщо навіть керівництво Росії почало цю війну, завдання будь-якого предстоятеля православної церкви — публічно виступити проти цієї війни і закликати свою паству, яка є, зокрема, військовослужбовцями російської армії, скласти зброю і припинити бойові дії.
Цього не було, а було благословення вбивати. Це взагалі нонсенс. Це неймовірний, на мою думку, моральний злочин церковної ієрархії Московського патріархату. І, на мій погляд, це те, від чого Московському патріархату, по-перше, не відмитися, а по-друге, це те, що принесе руйнівні, тектонічні зрушення у російській церкві.
Тому що, по суті, ця церква сьогодні зрадила Христа, зрадила Євангеліє і служить антихристові. Ось як це виглядає з погляду Євангелія.
— Як прихожани реагують на те, що Кирило спочатку так вчинив, і на те, що зараз йому загрожує?
— До Кирила досить давно критичне ставлення і в більшості духовенства, і в парафіян. Десь з 2010 року це почалося. У 2014 році це дуже посилилося. А зараз це досягло свого апогею — це не просто критичне, а суто негативне ставлення.
Як далі розвиватимуться події в УПЦ МП, дуже складно спрогнозувати. Тому що єпископат Української православної церкви обрав позу страуса — голову сховали в пісок і відмовляються ухвалювати якісь рішення, зайняли просто вичікувальну позицію.
Частина єпископату зайняла абсолютно промосковську позицію і продовжує ретранслювати московські кирилівські меседжі, що ми маємо бути вірними Кирилу, ми маємо бути вірними російській церкві. Попри те, що навіть церковне канонічне право сьогодні дозволяє Українській православній церкві МП повністю розірвати будь-які стосунки з Московським патріархатом, це все ігнорується. Тому що частина єпископату займається не служінням народу та служінням церкви, а займаються лише вирішенням якихось своїх особистих питань та виконанням тих замовлень, які перед ними ставлять їхні куратори.
— "Декирилізація". Якщо Кирила будуть усувати, то за якою процедурою?
— Процедура усунення дуже проста: має бути рішення цього "суду п'ятьох", і він після цього вважається відстороненим. Зрозуміло, що Кирило на цей суд навряд чи приїде. І зрозуміло, що, якщо буде таке рішення, він скаже: ви мені ніхто, звати вас ніяк. Пам'ятаєте Шарікова: "Я тут на п'яти аршинах сидів і сидітиму"? Це буде якось так звучати, я в цьому переконаний. У будь-якому випадку, це підірве його легітимність. Для великої кількості й осудного духовенства, і парафіян це створить поле для роздумів про те, що сталося, і для пошуку того, що треба робити далі.
— У кожній військовій частині є капелани. У російській армії аналогічно?
— Є точна інформація, що капелани Російської православної церкви прийшли на територію України. З погляду церковного канонічного права це неймовірний злочин того ж патріарха Кирила. Тому що з точки зору церкви патріарх є просто єпископом міста Москви, і він не мав права відправляти священників щось робити на територію будь-якої іншої єпархії, тим більше на територію іншої церкви.
Це окремий злочин патріарха, і він тут використав ті самі механізми, які кілька місяців тому він використав для захоплення понад 100 храмів на території Африки, які він захопив у Олександрійського патріархату.
Тобто зараз російська церква поводиться, як шпана, а патріарх Кирило — як ватажок якоїсь банди з підворіття, яка вештається по різних країнах і намагається щось віджати силовим шляхом. Ось так це все зараз сприймається.
— Якщо Кирило буде відсторонений, він якимось законним шляхом може оскаржити це рішення?
— Ні. Це вже неможливо заперечити. Це остання судова інстанція.
Є попередня судова інстанція — архієрейський Собор Російської православної церкви. Але Кирило не збирає цей Собор. Мало того, зі мною особисто розмовляв один із митрополитів Української православної церкви МП та пропонував нашій групі духовенства, які підписали позовну заяву проти Кирила, передати її на інстанцію нижче — до Собору архієреїв РПЦ. До цього Собору входять усі єпископи Української православної церкви МП, їх близько 50. Але цей Собор не збирається. І буквально позавчора офіційний сайт Московської патріархії повідомив про чергове перенесення Архієрейського собору, призначеного на травень.
Так, патріарх підсудний Собору архієреїв. І патріарх боїться зараз збирати цей Собор, тому що питання про його скинення може бути порушено прямо на Соборі в Москві.
Тому наступна інстанція — "суд п'ятьох", який після Собору архієреїв є останньою інстанцією у православному світі, оскаржити його рішення нема де.
— У разі зняття Кирила - хто замість?
— Якщо просто зняти, то на престол у російській церкві посадять такого ж неадеквата без жодних християнських цінностей.
Тому російська церква вимагає не тільки зміни патріарха Кирила, вона вимагає "декирилізації" церкви, позбавлення ганебної антихристиянської спадщини, в яку занурив усю російську церкву патріарх Кирило.
Але це, як на мене, буде тривалий, важкий процес, який розтягнеться не на одне десятиліття.