Чи впливає війна в Ізраїлі на ситуацію з постачанням зброї Україні — коментарі експертів

Війна в Ізраїлі. Скриншот: kanaldim.tv

Війна в Ізраїлі — нова серія протистояння Ізраїлю та арабів. Тисячі вбитих цивільних. ХАМАС напав на Ізраїль. Чи допоможе ізраїльтянам Захід? Чи вистачить допомоги для України? Ці запитання журналісти "Ранку Вдома" поставили експертам.

Танки, артилерія, жива сила. Ізраїль підганяє армію до кордонів з Сектором Гази. Головна рушійна сила операції "Залізні мечі" — авіація. Від початку оголошення стану війни літаки працюють по сектору Гази без перерви. Бойові вильоти цілодобові.

Робота авіації — це лише підготовчий етап. Далі наземна операція. Ізраїль не приховує того, що Газа не існуватиме в тому вигляді, як раніше, бо нападу на цивільних ЦАХАЛ не пробачить. Сотні вбитих, понівечені та спалені тіла. Загинуло 40 дітей. Деяким відтяли голову. Сили оборони Ізраїлю зайшли у Кфар-Азу — невеликий населений пункт, захоплений на початку атаки бойовиками. Картина, яку там побачили військові, нагадала Голокост.

"Це не війна, це не поле бою, це різанина, це терор. Ви можете побачити на власні очі те, чого я ніколи не бачив за все своє життя. Це те, що ми звикли уявляти, що сталося з нашими бабусями й дідусями в минулому, з погромами в Європі та інших місцях", — заявляв генерал-майор ЦАХАЛ Ітай Верув.

Це війна на винищення ізраїльського народу, вважає в Армії оборони Ізраїлю.

"Вони хочуть нас знищити. У нас немає вибору. Ми не хочемо воювати з ними, але ми будемо і ми переможемо. Тому що якщо ми цього не зробимо, нам більше нікуди буде йти", — сказав майор, речник Армії оборони Ізраїлю Дорон Шпільман.

На підтримку палестинців вже виступив Іран та терористичні організації, такі як "Талібан" в Афганістані та ліванська "Хезболла".

"Хезболла поки що не приєдналася до конфлікту, але вони заявили, що якщо Ізраїль здійснить наземне вторгнення в Газу, то вони розглядатимуть це як спусковий гачок. Я думаю, що, ймовірно, це зі свого боку, стане спусковим гачком для Сполучених Штатів, які потенційно підтримують удари по Хезболлі в Лівані та Сирії", — пояснив військовий аналітик з Великої Британії Джастін Крамп.

Сполучені Штати вже організували повітряний міст для постачання Ізраїлю усього необхідного — авіабомб та снарядів.

"Ми ніколи не перестанемо прикривати їхню спину. Ми подбаємо про те, щоб вони отримали допомогу, якої потребують їхні громадяни, і щоб вони могли продовжувати захищати себе. Світ бачив жахливі кадри, коли тисячі ракет протягом кількох годин летіли на ізраїльські міста", — заявив президент США Джо Байден.

Оборонні пакети США для Ізраїлю відрізняються від українських. Запити різні.

"Армії, наприклад, Тайваню, Японії, Південній Кореї, не мають американських ракет. Вони самі роблять ракети. Американці виходять з простої логіки. Використання американської зброї проти інших країн в такому форматі може призвести до автоматичного втягнення Америки в війну проти цих країн", — пояснює політолог Тарас Загородній.

Ізраїль для США — особливий партнер. Країна не є членом НАТО, але фінансову допомогу отримує щороку в рамках спеціальної програми про партнерство. Офіційний Єрусалим отримує три з половиною мільярди доларів щорічно. Не враховуючи додаткових пакетів допомоги.

"Як ви знаєте, ми маємо давні оборонні відносини з Ізраїлем, в межах яких надається рутинна допомога у сфері безпеки, над якою ми працюємо разом з ними. Ми цілком очікуємо, що з боку Ізраїлю будуть додаткові запити на безпекову допомогу, оскільки вони продовжують витрачати боєприпаси в цій боротьбі", — пояснював речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

Додаткову допомогу Ізраїлю нададуть і цього разу, щоправда, з невеликою поправкою. Пакет допомоги в 100 мільярдів доларів стане спільним для України та Ізраїлю.

"Нам точно вистачить. Україна фактично стає в одному ряду з Ізраїлем і до цього звикає американська дипломатія. Це дуже добре, тому що Ізраїль є союзником США поза НАТО з 1988 року. Вони щорічно отримують допомогу у розмірі від трьох до п'яти мільярдів доларів. Таку саму угоду хоче підписати Україна в тому числі зі Сполученими Штатами Америки", — резюмував політолог Тарас Загородній.

До слова, на останньому "Рамштайні" обговорювали посилення ППО України та снаряди для артилерії. В Альянсі запевнили, що всього вдосталь. Повідомлялось, що виробництво необхідної техніки планують наростити.

Читайте також: Експерт розповів про втрати Чорноморського флоту РФ

Прямий ефір