Без грифів про успіхи найсильнішої зі спецслужб світу: інтерв'ю з автором книги "Воєнна розвідка України: в небі, на морі, на землі" Артемом Шевченком

Артем Шевченко. Скриншот: kanaldim.tv

Франкфуртський книжковий ярмарок, який відбувся в середині жовтня у Німеччині, є найважливішою подією для видавців та читачів у світі. Український стенд на ярмарку щороку представляє найцікавіші новинки. Цього разу однією з найбільш помітних стала презентація книги військового та журналіста Артема Шевченка.

Він описав унікальні спецоперації української воєнної розвідки, що відбувалися у 2022–2023 роках у трьох природних стихіях — у небі, на морі й на землі, під час спротиву російській військовій агресії. Як проривалися повітрям на "Азовсталь", як звільняли о. Зміїний у Чорному морі та Харківщину на суходолі, а також як збивали російських льотчиків-асів. Про книгу "Воєнна розвідка: у небі на морі, на землі" дізнаємося у "Ранку Вдома" від автора Артема Шевченка.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

 Розкажіть, будь ласка, що взагалі можна розповісти про розвідку, де все під грифом "цілком таємно"?

— Є різні грифи. Є інформація, яка позбавлена якихось грифів. Зокрема, це стосується тих подій та операцій, які вже завершилися. Тим паче завершилися успішно. У книзі нема ніяких обмежень з точки зору дотримання закону про державну таємницю. Безумовно, все це було погоджено ще на етапі знімання документальних фільмів.

Це була трилогія "Воєнна розвідка України: на морі, у небі, на землі". Ці історії видані й книгах цієї серії. Я сподіваюся, це буде перша з серії книг про найбільш успішні бойові, розвідувальні операції Головного управління розвідки Міністерства оборони України під час повномасштабної війни. Їх насправді більше. Але ми вирішили сконцентруватися на великій війні. Там чотири розділи та передмова начальника Головного управління розвідки Кирила Буданова.

 У чому унікальність книги "Воєнна розвідка України: на морі, у небі, на землі"?

— Можна дізнатися про спецоперації від високопоставлених військових керівників. Гадаю книга буде цікавою читачам, які цікавляться історією воєнною, так і військовим професіоналам, яким цікаво вивчати історію бойових дій для служби. Наприклад, мені цікаво військова історія, і я з задоволенням читаю подібного роду літературу. Думаю, що таких людей в Україні у світі дедалі більше, особливо в наш такий неспокійний час.

— Розкажіть про розділи книги.

— Небо — це перший розділ нашої книги. Торік вдалося авіацією прориватися на "Азовсталь". Це дало змогу захисникам Маріуполя на "Азовсталі" більш ніж на місяць відтягти те, що сталося вже потім, в травні, коли вони були змушені.

На морі — історія про острів Зміїний. Вона трохи романтична, тому що це море, це острів. Місце, легендарне, приваблює своєю енергетикою. Це найвіддаленіший український клаптик суходолу. Це якихось невеличких 20 гектарів в морі, за які тривала серйозна битва.

Третя частина — це наземна операція з визволення Харківської області. Харківський контрнаступ був найбільш успішним. Ворог тоді просто посипався, для нас це був тріумф.

Четверта історія називається "Збиті льотчики Росії". Це про вісім збитих льотчиків, які потрапили до нас в полон. Коли ми вивчали їх, то зрозуміли, що з цього може вийти непоганий фільм, що, власне, і сталося. Ми його показали 3 вересня напередодні Дня воєнної розвідки у національному марафоні. Взагалі це історія про те, як ми захистили своє небо. Там багато про авіацію.

Найцікавіша — спецоперація "Синиця", коли вдалося переконати молодого пілота російського вертольота прилетіти на наш бік. Це була піврічна операція Головного управління розвідки. Передусім це була успішна технічна операція. Це й психологічний вплив дуже потужний, адже молодий пілот Максим Кузьмінов розповідає, що вирішив це зробити, бо він "вільна людина в вільній країні".

Безумовно, він зараз під охороною, адже його крок розлютив й завдав дуже сильної шкоди нашому противнику. Після того, як ми отримали й вертоліт, і обладнання, яке було в ньому, у нас було кілька успішних операцій з ураження авіацілей в Росії. Вдалося знищити аеродроми з літаками.

Як поставилося керівництво розвідки до цієї книжки?

— Без позитивного ставлення керівництва розвідки неможливий був би цей проєкт. Маю на увазі проєкт документального циклу "Воєнна розвідка України: в небі, на морі, на землі" та однойменної книги. Безумовно керівництво і безпосередньо начальник Кирило Буданов схвалив цю ідею і нам вдалося її реалізувати.

— Скільки ви працювали над текстом? Чи корегували його після зауважень спецслужб?

— Зауважень як таких не було. Адже ми просто розкрили трохи деталей у вже відомих історіях. Ми пояснили, що таке воєнна розвідка, чим займається Головне управління розвідки Міністерства оборони. Безумовно все це розказано в певних межах. Головна ідея книги полягає у тому, що воєнна розвідка міцнішає, вдосконалюється і протистоїть ворогу, має реноме однієї з найсильніших спецслужб світу.

— Як прийняли книгу у Франкфурті?

— Україна постійно бере участь у книжковому ярмарку. Ми з видавництвом вирішили заявити, що така новинка вже готова, її можна потримати в руках, помацати, погортати, щоб скласти враження. На одній із презентацій ми розказали про книгу, розказали про нашу боротьбу, про війну. Для міжнародної аудиторії це особливо важливо, адже я переконаний, що Україні треба боротися саме за симпатії наших союзників, за симпатії громадян країн-союзників, які б підтримували нас і обирали тих політиків, які підтримують нас. Ми про це чітко говорили на цій презентації. 

Скажіть, де можна придбати цю книжку, в Україні?

— Триває передзамовлення у видавництві Yakaboo Publishing. Є певний читацький попит, кажуть видавці. Очікуємо, що книга вийде в же в середині грудня.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір