Автори проєкту "Купи квиток на потяг — допоможи військовому повернутися додому" розповіли про аптечки для бійців ЗСУ

Юлія Кіріллова та Андрій Неділько. Скриншот: kanaldim.tv

21 березня стартував великий благодійний збір на 350 аптечок для захисників і захисниць. Його кінцева мета зібрати майже 2 млн гривень. Про проєкт "Купи квиток на потяг — допоможи військовому повернутися додому" у "Ранку Вдома" розповіли співзасновники благодійної ініціативи Frontline.Care Андрій Неділько та ветеранка, парамедикиня Юлія Кіріллова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Для кого та для чого створений проєкт "Купи квиток на потяг — допоможи військовим повернутися додому"?

Неділько: 21 березня ми розпочали великий благодійний збір на 350 аптечок для військовослужбовців, які зараз несуть службу в зоні активних бойових дій. Наша кінцева ціль —зібрати майже два мільйони гривень на 350 аптечок. Кожна — це індивідуальна аптечка для військового.

Чому ви взялися саме за цю проблему, а не якусь іншу?

Неділько: Перш за все, варто зрозуміти, що тактична медицина на фронті — це насправді розхідний матеріал. Тобто її ніколи не буває багато. Ми, як волонтерська ініціатива, останнім часом отримуємо дуже багато запитів саме на індивідуальні аптечки, тож вирішили організувати такий великий збір.

Юля, ви як парамедик і ветеран, входите до "Жіночого ветеранського руху"? Скільки років ви вже допомагаєте нашим військовим?

Кіріллова: Я займаюся медициною ще з часів Майдану. Далі було волонтерство. І саме коли я була волонтером, в 2014 році, то зрозуміла, що найбільша проблема — відсутність якісних індивідуальних аптечок. На той момент у наших захисників та захисниць був джгут Есмарха та індивідуальний перев'язувальний пакет.

— Що містить якісна індивідуальна аптечка військового?

Кіріллова: Якщо ми говоримо про індивідуальну аптечку сьогодні, то вона має турнікет, який дає можливість спинити критичну кровотечу за лічені секунди. Це взагалі підвищує шанси зберегти кінцівки.

Також там є тампонада. Це бинт просочений гемостатичним засобом. Ним тампонують рану для того, щоб її далі перев'язати. Для перев'язки є спеціальний бандаж, який можна накласти однією рукою.

Важливою складовою індивідуальної аптечки є наш диференціальний повітропровід, тому що дихання людини під час поранення стає утрудненим. Щоб людина мала можливість дихати ставиться назо-фарингіальна трубка. 

Також в аптечці є протиопікові пов'язки, які ми накладаємо для того, щоби сам опік не був глибшим. Це спеціальні гідрогелеві пов'язка.

Якщо ми говоримо про поранення грудної клітини, то їх треба заклеювати оклюзійними плівками. Якщо внаслідок поранення почався пневмоторакс, то людина не може дихати. Тому потрібно оці вхідні й вихідні отвори, які є, закрити оклюзійною наліпкою.

Така аптечка — це врятоване життя бійця, яке важко оцінити. Тому сума у 2 мільйони гривень за 350 добре укомплектованих аптечок — не велика.

— Розкажіть, будь ласка, про той самий потяг, на який треба придбати квитки, аби допомогти військовим?

Неділько: Аптечка — це справді те, що рятує життя. Саме аптечка може стати тим щасливим білетом додому для наших захисників і захисниць. Але ми не продаємо і не купуємо квитки реально, тобто квиток — це символ цієї кампанії. По суті, кожен донат, кожна гривня з цієї кампанії йде на закупівлю складових для аптечок.

Коли ми продумували цю фандрейзингову кампанію, то хотіли говорити зрозумілою широкому загалу мовою, символами та історіями, які можна візуалізувати. Тобто показати людям, наскільки важливо українським військовим мати хорошу аптечку.

Прототипом поїзда став поїзд "Краматорськ-Київ". Це якраз той, яким багато військових повертаються зараз додому. Раніше цей поїзд ходив від Костянтинівки. Зараз він ходить із Краматорська. Сподіваємося, дуже скоро ходитиме в Донецьк, Луганськ і Крим.

Тобто такими простими символами ми хотіли показати, наскільки важливою може бути аптечка за правильного використання і скільки військових завдяки аптечці може повернутися додому.

Уявімо, що 350 аптечок — це п'ять вагонів одного потяга. Тобто це фактично 350 врятованих життів, 350 захисників і захисниць, які можуть повернутися додому до своїх рідних.

Частину аптечок ви плануєте передати громадській організації "Жіночий ветеранський рух". Юлю, чим ви там конкретно займаєтеся?

Кіріллова: Починаючи з 24 лютого 2022 року, наша організація перепрофілювалася, оскільки вона складалася виключно з жінок ветеранок, військовослужбовець. Ми адвокатували права ветеранок. Також ми допомагали їм інтегруватися і повернутися до цивільного життя. Проте насправді 24 лютого більшість наших дівчат повернулися до лав Збройних сил України, і вони почали надавати таку повноцінну відсіч ворогу.

Сьогодні ми займаємося так само і волонтерською діяльністю. В нас працює штаб швидкого реагування, де ми закуповуємо і тактичну медицину, і автівки, і забезпечуємо наших парамедиків всім необхідним для виконання бойових завдань.

До нас звернулися, як до ветеранок, як до тих, хто дійсно знає, що з цим робити і кому це необхідно, і хто вміє рятувати життя. Тому що навіть якщо ця індивідуальна аптечка буде знаходитися в якогось військовослужбовця, то парамедики зможуть надати йому допомогу його ж аптечкою.

Як можна долучитися до ваших зборів? Чи можуть донатити на проєкт з-за кордону?

Неділько: Звісно, що можуть. Для цього проєкту ми спеціально зробили сайт, де виклали всю інформацію про кампанію. На сайті можна задонатити у будь-який зручний для вас спосіб. До речі, це можуть зробити й іноземці, адже працює й англомовна версія сайту.

Тобто всю інформацію про перебіг збору та інші деталі шукайте на сайті проєкту "Купи квиток — допоможи військовому повернутися додому" frontline-care.com.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": Воєнна драма "Бачення метелика": акторки Рита Бурковська та Аліна Гордєєва розповіли про зйомки, благодійність та службу в ЗСУ

Прямий ефір