Знизити стрес допоможе медитація — маркетинговий хід чи факт

Медитація та стрес. Скриншот: kanaldim.tv

Звичка медитувати щодня нормалізує сон та знижує рівень кортизолу (гормону стресу) в організмі. Користь медитацій науково доведена. Таку практику використовують фахівці, зокрема, нутриціологи. Втім, маркетологи часто цим зловживають, йдеться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Дженніфер Лопес, Бейонсе, Г'ю Джекман неодноразово зізнавалися, що залишатися у формі їм допомагає медитація. Тепер цю практику беруть на озброєння різні експерти. Застосовувати метод для схуднення радить своїм клієнтам нутриціологиня Оксана Соколова. 

"Я рекомендую всім, особливо зараз, медитувати. Навіть не один раз на день. Ти простіше переносиш навіть голод. Клієнти, які звертаються до мене за корекцією харчування, вона починає медитувати й помічає, що їй легше дочекатися повноцінного приймання їжі", — розповіла нутриціологиня Оксана Соколова.

В умовах повномасштабної війни і постійного стресу практика медитації — це порятунок. У цьому переконана коуч зі здорового способу життя Аліна Крупінська. Вона перевірила на собі різні види медитації. Каже, що це не тільки нормалізує сон, але й допомагає знижувати рівень гормону стресу.

"Медитація має серйозний вплив на рівень кортизолу. Коли ми займаємося гігієною ментального здоров'я, то перестаємо накопичувати стрес. Ми постійно слідкуємо за своїм емоційним станом. Таким чином, рівень кортизолу, звичайно, падає. Це вже доведена інформація", — додає коуч зі здорового способу життя Аліна Крупінська.

Медитацію з релігійної практики на явище масової культури перетворив професор Массачусетського університету Джон Кабадзін. Ще у 1970 році він презентував її як панацею, здатну принести щастя та допомогти там, де лікарі безсилі. Він заснував клініку зі зниження стресу.

"У Гарвардській медичній школі дослідили, що люди, які регулярно медитують, мають кращу пам'ять. У них збільшується кількість сірої рідини в тих областях мозку, які відповідають за пам'ять", — продовжує Аліна Крупінська.

Як це працює? Медитацією називають спеціальні вправи для мозку, коли людина усувається від подразників оточення, зайвих думок, проблем і концентрується на чомусь одному. Це може бути дихання, серцебиття або спеціальні звуки чи полум'я свічки. Фокусуватися можна й на русі. Наприклад, так роблять мусульманські ченці аскети.

"Під час двадцятихвилинної медитації, орієнтовно на половині шляху, зменшується тиск, стабілізується пульс. Ми починаємо заспокоюватись", — каже коуч.

Ідея зниження рівня стресу приваблює багатьох. Тому сьогодні на ринку багатий вибір не тільки курсів, а й медитативних ретритів. Так називають виїзні заходи з духовними практиками. Наприклад, три дні в повній темряві на Балі, 10 днів тиші та мовчання в Португалії чи так зване пранічне харчування у вигляді вогню, води та повітря в США.

"Звичайно, на цьому спекулюють маркетологи. Втім, в кожної людини свій шлях до пізнання, до духовного просвітління", — зізнається коуч зі здорового способу життя Аліна Крупінська.

З власного досвіду експертка знає, що навіть миття посуду може стати медитацією, а починати можна із мобільних додатків. Практика медитації за графіком справді дисциплінує і може допомогти сформувати корисну звичку.

"Це просто програмує людина. Медитація — це концентрація. Ти перебуваєш в моменті. Тут і зараз", — резюмує нутриціологиня Оксана Соколова. 

Дослідження свідчать, що медитація справді має ефект. Найліпше допомагає у розв'язанні проблем, пов'язаних із болями та безсонням. Втім, варто пам'ятати про міру та протипоказання.

Також цікаво: Вчені виявили нову причину розвитку діабету — коментар української професорки 

Прямий ефір