Як уникнути шахраїв на ринку праці: інтерв'ю з PR-директором Work.ua Максимом Пилипенком

Олександра Березовська та Максим Пилипенко. Фото: kanaldom.tv

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну на сайті Work.ua було близько 100 000 вакансій. У березні їхня кількість зменшилась у 15 разів — до 6000. При цьому кількість відгуків зросла вп'ятеро. Саме тому на ринку праці України активізувалися шахраї. PR-директор сайту Work.ua Максим Пилипенко приєднався до ефіру "Ранку Вдома", аби розповісти в інтерв'ю шеф-редакторці каналу "Дом" Олександрі Березовській, як не потрапити у шахрайську пастку.

— Які бувають шахрайські схеми і як ви їх виявляєте?

— З початком війни попит на роботу збільшився. На пропозиціях дистанційної роботи шахраї намагаються зіграти найчастіше. Ми визначили три основні напрямки шахрайських вакансій. Перший — шлюбні агенції, вакансії — оператор чату або перекладач. Такі співробітники від імені українських дівчат спілкуються з іноземцями, а ті — платять за спілкування. Друга схема — стрімінгові майданчики. Вакансії зазвичай називаються "модель", "блогер", "стрімер". У вимогах прописують харизму і вміння роботи на камеру. Суть полягає у спілкуванні на спеціальних майданчиках під виглядом блогера, а глядачі донатять кошти за той контент. Третя схема — криптошахраї. Компанії кажуть, що працюють у сфері фінансів, аутсорсингу, консалтингу. Вакансії: менеджер по роботі з клієнтами, менеджер з продажу, акаунт-менеджер. Такі співробітники телефонують за номерами бази начебто клієнтів, які співпрацювали з криптовалютою, і виманюють кошти на інвестиції в криптовалюту. Звичайно, такий інвестор свої кошти потім не отримує.

— Такі люди не лише стають учасниками шахрайської схеми, а ще й допомагають виманювати гроші в інших? 

— Так. До співбесіди буде незрозуміло, про що йтиме мова. Такі схеми викриваються вже коли людина приступає до роботи. Заманюють зазвичай однаковим портретом кандидата: можна працювати від 18 років, досвід роботи необов'язковий, гарантують навчання. Іноді проводять акції типу "Пройди співбесіду і отримай 2000 гривень одразу" чи обіцяють піцу/суші за рахунок компанії. Ключове — зарплата. Шахраї вказують дуже великий розбіг, наприклад, від 5000 до 100 000 гривень.

— Що робити, коли зрозуміли, що стаєте учасником шахрайської схеми після проходження співбесіди? 

— Завжди перевіряйте інформацію про роботодавця в інтернеті, дізнайтесь якомога більше даних у менеджера, з яким спілкуєтесь. Якщо ви пройшли співбесіду і зрозуміли, що роботодавець — шахрай, потрібно поскаржитись майданчику, де ви знайшли вакансію, і припинити спілкування.

— Як роботодавці-шахраї обходять фільтри платформ пошуку вакансій? Як їм вдається обманювати сам майданчик?

— Ми видалили вже більше 600 вакансій з їхніми роботодавцями. Вони зазвичай реєструються як звичайні компанії, можуть знаходити юридичні особи (ФОПи) і реєструватися під іх іменем. Наша служба модерації розуміє, як шахраї намагаються обійти систему і за допомогою фільтрів відсіює такі компанії. Ми ділимося з колегами по ринку нашим досвідом, аби очистити весь ринок праці і зробити його максимально якісним.

Читайте також: Що таке фінансовий моніторинг у банках і чи законний він: пояснює фінансистка Юлія Баткалова

Прямий ефір