Психологиня Наталя Підлісна пояснила, як комп'ютерні ігри розвивають психічні процеси

Наталя Підлісна. Фото: kanaldim.tv

Виявляється, комп'ютерні ігри розвивають різні навички, покращують настрій та знімають відчуття тривоги. Людям старше 65 років корисно грати, бо це розвиває їхню пам'ять. Дітям це теж приносить користь, щоправда, гратися треба в міру. Результати останніх досліджень оприлюднила психологиня "Ранку ВдомаНаталя Підлісна.

— Чи корисно грати у комп'ютерні ігри?

— Взагалі будь-які ігри покращують когнітивні функції, розвивають в людині різні навички. Я не знаю, чому люди часто говорять про користь звичайних ігор, і дуже рідко говорять про користь комп'ютерних ігор. 

Комп'ютерними іграми можна покращити пригнічений настрій, зняти відчуття тривоги, дратівливість або прояви злості, бо це все можна направити на гру.

Можна знизити апатію, коли нічого не хочеться, але людина починає грати й вже відчуває, що їй треба виграти, і взагалі треба жити якось.

Найбільше ігри покращують психічні процеси. Зокрема, знижену концентрацію уваги, пам'ять, мислення.

Дітям також це корисно? Ми ж звикли забороняти їм гратися за комп'ютером, або обмежувати перебування монітором.

— Пропоную подивитися на вплив відеоігор крізь призму нейропластичності — навичок, умінь, якості, які можемо розвинути в мозку дитини. Існують чотири типи корисних комп'ютерних ігор.

Перший тип — ігри стрілялки. Вони розвивають швидку реакцію. Трохи корисні, правда ж? Другий — це ігри стратегії. Вони впливають на зони мозку, які пов'язані з логічним мисленням і плануванням подій. Тобто вони більш корисні, ніж стрілялки.

Спортивні ігри або перегони — високоякісні симулятори, можуть забезпечити вдосконалення моторних навичок і уваги.

Є четверта група — це розвивальні ігри. Вони засновані просто на принципі нейробіоуправління. Це новація в освіті. В процесі гри дитина отримує інструкцію. Треба подивитися мультфільм, наприклад, яким вона може керувати за допомогою правильного дихання, концентрації уваги чи, навпаки, глибокого розслаблення, що передається через джойстик.

За допомогою серії таких тренінгів у дитини з'являється нова навичка і доводиться до автоматизму — розслаблятися і спокійно дихати. Вона потім цю навичку зможуть використати коли завгодно.

Майже всі відеоігри вчать концентруватися, але ігри повинні бути не довгими. Тобто треба міра, бо це не вбивання часу, а покращення нейропластичності.

Чи допомагають комп'ютерні ігри дорослим покращити увагу, пам'ять і взагалі знімати стрес?

— Щоб відповісти на ваші питання, я вам розповім про дослідження. Канадські нейропсихологи встановили, що відео ігри в жанрі "платформер" збільшують обсяг сірої речовини у людей старше 65 років. Таким чином, вони можуть відстрочити настання хвороби Альцгеймера. Дослідники Монреальського університету розділили піддослідних на три групи. Перша група п'ять днів на тиждень по 30 хв грала в "Супер Маріо". Учасники другої групи в цей час навчалися грати на фортепіано. Третя група була контрольною. Її спосіб життя не змінився. 

Дослідження тривало пів року. Наприкінці цього терміну учасники пройшли тести на рівень когнітивних навичок і МРТ, бо треба було щось об'єктивне. Вчені досліджували обсяг сірої речовини, просто вона відповідає за увагу та мислення, обсяг мозочка, що відповідає за координацію рухів та обсяг гіпокампа — це пам'ять та емоції.

Об'єм сірої речовини у всіх трьох зонах зріст лише у однієї групи, яка грала у відеогру. Заняття музикою сприяло стабілізації об'єму сірої речовини. У контрольної групи, яка нічого не робила, навпаки, зафіксували зменшення обсягів всіх зон за шість місяців. Тобто це фізіологічна норма, бо після 65 років кожні пів року всі обсяги зон, які відповідають за увагу, пам'ять, мислення, зменшуються у людини.

Вчені здивувалися не менше, ніж ми. Вони провели психологічні тести, то у випробовуваних геймерів покращилися показники короткочасної пам'яті.

Також цікаво:

Прямий ефір