Як правильно ставити запитання — психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldim.tv

Аби ефективно спілкуватися з людьми треба навчитися формулювати питання. Поставлене питання допоможе дізнатися необхідну інформацію, або приховати те, про що ви говорити не хочете. Які бувають запитання та коли їх варто використовувати розповіла психологиня "Ранку Вдома" Наталя Підлісна.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Що таке питання з погляду психології? Чи існує психологічна класифікація запитань?

— Питання — це висловлювання, як дозволяє зрозуміти, прояснити, дослідити людину або явище. У діловому спілкуванні, спорі, полеміці, питання грають важливу роль. З їх допомогою можна багато чого прояснити, а можна психологічно заплутати.

Тобто питання можуть бути методом маніпуляції. Питання, поставлене доречно, висвітлює завжди й слабкі, і сильні сторони людини. Тому з точки зору психології — це необхідний інструмент діалогу.

Вміння точно ставити питання — це мистецтво. За формою бувають закриті, відкриті, напівзакриті або напіввідкриті питання. Це більше соціологічна класифікація питань, але вона використовується в психології. Усі види питань використовуються в побуті.

Що таке закриті питання і для чого їх використовують?

— В закритих питаннях людині вже пропонуються варіанти відповідей. Надається вибір. Їх задають тоді, коли ми не хочемо детальної розповіді, або не маємо часу на те, щоб слухати відповідь.

Часто закриті питання є в соціологічних опитуваннях. Закриті питання поділяються на прості питання, де відповіді так/ні, на альтернативні та на питання-меню.

Якщо ви хочете конкретну та швидку відповідь, то ставте закриті питання: або меню, або альтернатива, або питання. Тобто закриті питання сприяють чіткості й скороченню діалогу.

Що таке відкрите запитання, як їх можна використовувати у діалозі?

— Це коли дуже багато часу, вам цікава розповідь і ви взагалі хочете розговорити людину. Відкриті питання взагалі нічого не пропонують, ніяких варіантів відповіді. Людина може відповісти так, як вона бажає.

Наприклад, на питання що вас приваблює у вашій роботі або як ви жили до війни, ви можете почути розлогу розповідь. Тобто будьте готові почути відповідь, на яку у людини є психічні ресурси, бажання і час.

У відкритих питаннях є ще така штука, як непрямі питання, коли людина не дуже хоче розповідати, а вам треба з неї вичавити інформацію. Це такі питання, які дозволяють нам отримати необхідну інформацію не прямо, а через розповіді про інших людей.

Фрази на кшталт "заведено думати", дозволяють зробити діалог насиченим. Вони відкриті, діалог наповнений. Людина після того, як вона відповіла вам, вважає, що ви цікавитесь її думкою. Для неї це дуже важливо. Тобто відкриті питання спонукають до розширеного діалогу.

Читайте також: Як правильно конфліктувати: психологиня Наталя Підлісна розкрила власний секрет

Прямий ефір