Комунікація освітян під час війни: команда "Як ти, брате?" видала новий посібник з практичними порадами  

Посібники з тактичної комунікації. Скриншот: kanaldim.tv

Велика війна стала викликом для всієї психологічної спільноти України, адже на початку повномасштабного вторгнення досвіду роботи з військовою травмою майже ні в кого не було. З 2022 року ізраїльські психологи активно ділилися з українськими колегами своїми методиками. Зараз наші фахівці мають власну потужну систему психологічної допомоги з урахуванням всіх особливостей цієї війни та національної ментальності, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома". 

Як правильно спілкуватися під час повномасштабної війни? Як допомогти один одному в непростий час? Як випадково не зачепити болючу для людини тему? Як розмовляти з тими, хто втратив домівку, родину, друзів? Команда волонтерського проєкту "Як ти, брате?" за два роки повномасштабної війни створила низку психологічних посібників, які сьогодні успішно використовують військові, вчителі, медики й просто люди, які щодня стикаються з наслідками війни. 

"Під час війни виявилося, що люди починають уникати спілкування саме через те, що не знають, як правильно це робити. Люди бояться образити, бути недоречними. Втім, спілкування — це головне, що потрібно людям, щоб підтримати одне одного. Тому наш проєкт присвячений тому, щоб допомогти людям зберегти контакт, допомагати одне одному", — розповів психотерапевт, засновник волонтерського проєкту "Як ти, брате?" Антон Семенов. 

Сьогодні доступно вже дев'ять психологічних посібників, розподілених на три кольорові серії. Зелена — про те, як не втратити зв'язок з близькими. Жовта — про те, як підтримати тих, хто поруч. Нова серія — блакитна, спрямована на допомогу людям тих чи інших професій. 

"В цьому році ми почали видавати вже блакитну — третю серію посібників з загальною назвою "Тактична комунікація для...". Перший наш посібник цієї серії називається "Тактична комунікація для закладів освіти". Коли ми працювали над попередніми посібниками, серед тестових груп були вчителі, і вони сказали, що потребують таких підказок. Бо їм треба адаптуватися під умови війни та підтримувати наших дітей", — додав Антон Семенов.

До нового психологічного посібника увійшли практичні поради, які команда проєкту "Як ти, брате?" разом з партнерами освітянами ретельно збирала і перевіряла протягом року. 

"Аби ці посібники були практичними, потрібно мати чіткі поради та зрозуміли, як їх втілювати. Обов'язково має бути універсальний алгоритм спілкування. Третя складова посібників — підказки у випадку, коли буде складно, коли щось йде не так. В цьому посібнику все це є", — резюмував психотерапевт Антон Семенов.  

До тестування посібника "Тактична комунікація в закладах освіти" ще на першому етапі долучились українські вчителі, які поділились практичним досвідом роботи в умовах війни. Відтепер вони разом з колегами мають можливість використовувати готові психологічні методики та практики у своїй роботі. 

"Ми змогли його використати як під час взаємодії з дітьми, так і в спілкування з батьками, так само і взаємодії з колегами. Якщо ти розгублений, не розумієш, яким має бути наступний крок в комунікації, то ти дістаєш посібник й знову читаєш універсальний алгоритм. Це чотири чи п'ять кроків, які ти можеш застосовувати в будь-яких екстрених ситуаціях. Коли у дитини панічна атака, або трагедія у колеги, або коли ти сам у розгубленому стані й не розумієш, що робити", — розповіла директорка з організаційного розвитку науково-дослідної школи "Базис" Ганна Усова. 

За два роки повномасштабної війни команда волонтерського проєкту "Як ти, брате?" надрукувала та розповсюдила понад 100 000 екземплярів посібників. Ця кількість зростає щомісяця. 

Отримати посібник для закладів освіти чи будь-якої іншої серії можна безплатно на офіційному сайті проєкту. На вибір доступні два варіанти формату — електронний та паперовий у вигляді кишенькової книжки. 

Читайте також: Спілкування цивільних та військових: психолог пояснив, як уникнути конфліктів 

Медіа-партнери
Прямий ефір