США повинні зіграти провідну дипломатичну роль в питанні Донбасу, — Волкер

Курт Волкер и журналист Виталий Сизов. Фото: kanaldom.tv

Потрібно активніше залучати США в процес врегулювання ситуації на Донбасі. І необов'язково для цього розширювати Нормандський формат. США можуть використовувати свій вплив у світі для посилення тиску на Росію з боку інших країн. Про це в ексклюзивному інтерв'ю телеканалу "Дом" заявив спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України (2017-2019 рр.) Курт Волкер.

Перш за все, необхідно призначити нового спецпредставника Держдепартаменту США з питань України, який би координував роботу щодо переговорного процесу в цілому.

"Має бути призначений уповноважений, який би ніс відповідальність за все, що стосується врегулювання конфлікту, — як це було у мене, коли я виконував роботу по взаємодії з Францією, Німеччиною, НАТО, ОБСЄ, ЄС, Росією, Канадою, Великою Британією. Але зараз існує певний пробіл, і така ситуація триває вже кілька років. Я вважаю дуже важливим, щоб США зайнялися цим питанням більш активно", — сказав Волкер.

Щоб США могли приєднатися до Нормандського формату, потрібно позитивне рішення всіх чотирьох його учасників.

"Нормандський формат був створений Францією і Німеччиною спільно з Україною та Росією. Мені здається, якщо запитати будь-яку зі сторін, крім України, — вони б не захотіли додавати США до Нормандського формату. Росія точно не захотіла б. Франція не захотіла б", — зазначив дипломат.

Але в якому форматі або поза ним допомагати відстоювати Україні територіальну цілісність — не так уже й важливо, додав Волкер.

"Реальна проблема тут у тому, щоби прямо зараз змінити рахунок із Росією. Росія вважає, що вона може продовжувати агресію проти України з відносно невеликими витратами, і без опору з боку Франції та Німеччини, і без змін в контексті переговорів. Тому вона і продовжує. Що мають зробити Сполучені Штати, так це зіграти провідну дипломатичну роль, переконавши Францію, Німеччину, НАТО, ЄС, Велику Британію, Канаду — всіх разом, щоб вони давали відсіч російській агресії, щоби Росія побачила, що її ситуація змінюється і погіршується. Не можна просто так продовжувати агресію і не нести ніяких витрат або не мати втрат", — наголосив ексспецпредставник США.

І тиск призведе до того, що ситуація в Росії буде погіршуватися, і вона змушена буде погодитися на ефективні перемовини.

"І в той самий момент, коли Росія захоче "знайти рішення", ми вже повинні мати його на столі. Мінські документи створюють основу для цього", — акцентував Волкер.

Він зазначив, що український уряд завжди готовий виконувати домовленості про мир в Україні.

"Своєю чергою, Росія цього просто не хоче. Тому потрібно зробити так, щоби для Росії рахунок і ціна змінилися. І справа зовсім не в форматі. Йдеться про мобілізацію тиску на Росію, щоби змусити її зрозуміти, що така політика обійдеться їй занадто дорого", — резюмував дипломат.

Повна версія інтерв'ю: Змінити рахунок і ціну для Росії: про Донбас, Україну та США говоримо з Куртом Волкером

Прямий ефір