Російська сторона вперше готова спілкуватися щодо Криму — деталі від Умерова

Рустем Умеров. Фото: qha.com.ua

На перемовинах у Стамбулі, що відбулися 29 березня, вперше українська та російська делегації торкнулися питань окупованого Криму. Про це розповів народний депутат України, член української делегації в переговорах із РФ Рустам Умеров, повідомляє "Дом".

Він уточнив, що це вже була третя очна зустріч делегацій України та Росії.

"Я вважаю, що ми почули сторони, обмінялися думками", — сказав Умеров.

Наразі сторони зосереджені на майбутньому договорі про гарантії безпеки, на його конкретних пунктах.

"Дуже багато думок про це. Але найголовніше, що всі ці пункти обговорюватимуться з суспільством, а потім ратифікуватимуться в парламенті — у нашому парламенті та в парламентах країн-гарантів. Тобто у цьому плані є позитив", — наголосив нардеп.

Також у Стамбулі порушувалася тема Криму, хоча ще до повномасштабної війни Росія відмовлялася обговорювати тему півострова на переговорних майданчиках.

"Російська сторона повідомила, що вона готова спілкуватися щодо Криму. Вирішити деякі проблемні питання в гуманітарному плані, у питанні політв'язнів. Але ці питання вирішуватимуться, мабуть, на наступних зустрічах. Але ми почули, що вони готові до дипломатичних, політичних переговорів, це позитивний сигнал… Не дуже хочу вдаватися до подробиць, але все одно те, що ми обговорюємо це питання — це справді крок уперед. Уперше дві країни почали спілкуватися з цього питання", — розповів переговорник.

Умеров зазначив, що питання звільнення політв'язнів залишається одним із найскладніших. Багато кримських татар "засуджено" до 15-20 років ув'язнення, деякі перебувають у в'язницях вже 5 років.

"Зараз у Криму дуже складна ситуація з кримськими татарами та людьми, які відстоюють українські політичні погляди. З цим є дуже великі проблеми. І ці проблеми, на жаль, не вирішувалися... Деякі перебувають у в'язницях вже п'ять років. І щодо кримських татар крім обміну народного депутата Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова більше таких обмінів не було. Тому те, що ми почнемо обговорювати ці питання у двосторонньому порядку, — це величезний плюс", — сказав парламентарій.

Загалом лише зараз намітився рух в українсько-російських переговорах. Наразі учасники делегацій продовжать детальне обговорення окремих пунктів у форматі відеоконференцій профільних груп. За необхідності також проводитимуться очні зустрічі.

"Але зараз нам потрібно зрозуміти — для чого ми зустрічаємося, що ми обговорюємо, і це більше залежить від домашньої роботи. Якщо напрацьовані пропозиції, то зустрічаємося", — підсумував Умеров.

Читайте також: Перемовини Україна-РФ у Стамбулі: усі деталі від учасника української делегації Олександра Чалого

Нагадаємо, 29 березня у Стамбулі (Туреччина) відбувся черговий раунд перемовин делегацій України та Росії, на якому українська сторона запропонувала міжнародний договір гарантій безпеки. Україна зможе підписати документ лише після проведення загальнонаціонального референдуму.

Питання Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) винесено в окрему тему обговорення.

Читайте також: Давайте не тішити себе ілюзіями: перемовини Україна — РФ у Стамбулі оцінив Фесенко

Прямий ефір