Справжні причини арешту Джелялова — думка Кориневича та Юксель

Адвокат Николай Полозов и Нариман Джелял. Фото: Facebook/Крымская солидарность

Арешт першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова та чотирьох інших активістів в окупованому Криму є політичною помстою Кремля за саміт Кримської платформи, який 23 серпня відбувся в Києві. Про це у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" заявили постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич і членкиня Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель.

Юксель акцентувала, що Джелялов усвідомлював можливі ризики, коли вів активну діяльність на окупованому Росією півострові. Й те, що він узяв участь у саміті Кримської платформи, стало своєрідним спусковим гачком для російської влади Криму.

"Наріман Джелял — дуже активна фігура у кримськотатарському політикумі, в національному русі. Це перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, людина, яка на восьмий рік окупації не залишила півострів, перебуває в Криму, підтримує співвітчизників, веде досить активну діяльність... Він прекрасно знав ризики та складності, які тягне ось така активна діяльність. Безумовно, Кримська платформа й сама участь у саміті стала таким своєрідним спусковим гачком, — уточнила Юксель.

Членкиня Меджлісу припустила, що до заарештованих застосовуються методи фізичного впливу.

"Імовірно, щодо них застосовують заходи не просто психологічного, але й фізичного тиску. Це все наслідки окупації, які дуже добре лягають до тієї репресивної системи, яка зараз побудована на півострові... Зараз, звісно, ми дуже сильно за нього переживаємо, як і за всіх кримських татар, які зараз в умовах неволі, і, звісно, робитимемо все для того, щоб і визволити його, і привернути увагу до ситуації на півострові", — наголосила Юксель.

Кориневич також переконаний, що російська влада Криму заарештувала Джелялова через участь у саміті.

"Політична помста — це дуже важливий фактор тут. Тому що, безумовно, Російська Федерація дуже болісно сприйняла Кримську платформу. І таким чином, мені здається, що вона хотіла показати, як вона діятиме. Саме тому вони зробили це все проти пана Джелялова, розуміючи його значення для Криму та для кримчан загалом", — сказав Кориневич.

Тим часом проти Джелялова застосували не політичні статті, наголосив постійний представник президента України в АРК. На його думку, в такий спосіб Кремль прагне скомпрометувати кримськотатарський рух загалом.

"Вони застосували до нього не політичні статті. Могли ж застосувати участь у Меджлісі кримськотатарського народу — організації, яку вони вважають екстремістською, або невизнання так званої територіальної цілісності Російської Федерації. Відповідна стаття у Кримінальному кодексі РФ є. Але таким чином вони би зробили з нього навіть для свого внутрішнього споживача політичного в'язня. Вони обрали одну з важких статей, так звану диверсію — таким чином бажаючи показати, що весь національний рух кримськотатарського народу — це якийсь бандитизм, що це люди, які бажають нашкодити", — уточнив Кориневич.

Арешти активістів на окупованому півострові — частина системної політики Кремля, спрямованої проти громадян України у Криму, переконана Юксель.

"Те, що це одна система, одна вертикаль — це очевидно. Є спільна позиція Росії щодо окупованого Криму, який вони окупованим не вважають, і є виконання цієї волі відповідними службами. Цього разу йдеться про ФСБ. Є ФСБ московська, є ФСБ кримська, яка, до речі, ще більш "старанна", ніж московська, у здійсненні ось таких репресивних дій. Але факт, що це все — одна система, й одна політика, яка спрямована проти громадян України у Криму, проти корінного кримськотатарського народу. І таким чином на території Криму витравлюють усіх тих, хто не визнає окупацію, хто виступає проти", — сказала Юксель.

Повна версія програмиПолітична помста Кремля: за що заарештували Нарімана Джелялова в окупованому Криму

Нагадаємо, 3 і 4 вересня в окупованому Криму провели незаконні обшуки та затримання кримських татар — громадських діячів і звичайних громадян. Серед затриманих — Наріман Джелялов, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, який 23 серпня брав участь у саміті Кримської платформи в Києві. Також силовики ФСБ забрали ще чотирьох активістів — Ельдара Одаманова, Азіза та Асана Ахтемових, Шевкета Усейнова.

Раніше голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров висловив думку, що російська влада здійснює помсту за організований Україною саміт Кримської платформи новою хвилею обшуків і арештів кримських татар у тимчасово окупованому Криму.

Читайте також: "Суд" обрав "запобіжні заходи" Джелялу та чотирьом активістам — на яку реакцію від світу чекають в Меджлісі (ВІДЕО)

Прямий ефір