Радянський гелікоптер "Крокодил" допомагає Україні протидіяти ворогу: експерт розкрив секрети "летючого танка" 

Радянський гвинтокрил Мі-24. Скриншот: kanaldim.tv

Гвинтокрили радянської епохи Мі-24 досі залишаються на озброєнні ЗСУ і неабияк допомагають протидіяти ворогу. Їх називають "летючими танками". Популярність гелікоптера пояснюють трьома важливими чинниками. Якими саме, дізнавайтеся у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Їх називають "летючими танками". Гвинтокрили радянської епохи Мі-24, попри свій вік, й досі залишаються на озброєнні ЗСУ та неабияк допомагають Україні протидіяти ворогу. Популярність Мі-24 експерти пояснюють трьома ключовими характеристиками: бронею, швидкістю та вогневою потужністю.

"Можливо, одна з найпомітніших особливостей Мі-24 — це короткі крила з обох боків. Ці крила несуть озброєння, яке може бути різним — від протитанкових ракет до керованих ракет або моделей", — пояснює старший радник Вашингтонського центру стратегічних досліджень Марк Канчіан.

У передній частині гвинтокрила знаходиться додаткове озброєння 12 або 24-міліметрова рухома гармата, яка здатна уражати цілі під різними кутами. Наразі українські військові інтегрували у бойове оснащення Мі-24 ще й американську не керовану ракету Hydra 70.

"З самого початку Мі-24 проєктувався для боротьби з бронетехнікою противника. Тому логічно, що українці використовують цей гвинтокрил для атак на російську техніку. Не здивуюся, якщо українські воїни будуть також використовувати його і проти ворожої піхоти, що теж ефективно", — додає Марк Канчіан.

Бойовий гвинтокрил Мі-24 виготовили на Московському вертолітному заводі імені Міля і прийняли на озброєння армії колишнього Радянського Союзу у 1972 році. Конструктор Михайло Міль замислив свій винахід як важко озброєний військовий транспорт, своєрідний танк, який міг би літати. На відміну від інших ударних гвинтокрилів Мі-24 здатен водночас перевозити війська та вести артилерійський вогонь по ворогу.

"Ще один важливий фактор — це захист екіпажу Мі-24.  Навколо першого і другого пілотів є надміцна титанова броня, яка за своєю формою трохи нагадує ванну. Ця броня оточує пілотів знизу і з боків, тобто від землі, звідки може йти ураження вогнем. Ясно, що жоден гелікоптер не може бути абсолютно невразливим до ворожого обстрілу. Проте екіпаж Мі-24 захищений надійніше, ніж у будь-якому іншому вертольоті", — резюмує експерт.

Влітку 2023 року видання The Wall Street Journal повідомило, що українці отримали партію бойових гелікоптерів Мі-24 від Польщі. Наприкінці осені 2023 року Чехія розсекретила свій список постачання військової техніки в Україну. У переліку були й вертольоти Мі-24. Наразі уряд Чехії планує передати Збройним силам України ще одну партію ударних гвинтокрилів.

Також цікаво: Нові Bushmaster та "Операція Куду": Австралія продовжить допомагати Україні у боротьбі проти російської агресії 

Прямий ефір