Радіаційна та ядерна безпека: у чому полягає мирний план України та хто може вплинути на Росію

ЗАЕС. Фото: energoatom.ua

Один із найважливіших пунктів мирного плану України — радіаційна та ядерна безпека. Це передбачає виведення російських військ з території Запорізької АЕС, передача станції під контроль МАГАТЕ та українського персоналу, а також підключення атомної станції до української енергомережі. Як розгортаються події в цьому напрямку журналісти "Ранок Вдома" запитали у експертів.

Планові ремонти, постійний контроль та кваліфіковані фахівці. Українські атомні електростанції готуються до опалювального сезону. Більшість блоків вже пройшли ремонт та набирають потужності, чого не скажеш про окуповану Запорізьку АЕС —  найбільшу станцію в Європі.

"П'ятий енергоблок вони тримають вже понад рок у гарячому стані. Блок по своєму регламенту повинен бути відремонтований протягом одного року", — заявив президент "Енергоатома" Петро Котін.

Росіяни не ремонтують блоки, а просто їх заміновуюють. За даними українського ГУР, кількість вибухівки на ЗАЕС збільшується.

"За цей час Запорізька атомна електростанція була додатково замінована. Найстрашніше те, що замінований саме охолоджувач. Якщо вони виведуть його з ладу шляхом підриву, то є велика ймовірність того, що почнуться серйозні проблеми", — заявляв очільник Головного управління розвідки України Кирило Буданов.

Тож росіяни продовжують ядерний шантаж. Обмежити російський вплив на світову ядерну програму нині складно. Залежність занадто велика. Отже, РФ продовжує продавати ядерне паливо в Болгарію, Словаччину та Францію.

"Також Російська Федерація є одним з ключових постачальників матеріалів для палива для атомних електростанцій Сполучених Штатів Америки. США намагаються зменшити цю залежність", — пояснив військовий експерт Іван Ступак.

Російський ядерний шантаж — справа комплексна. Атомна енергетика, окупована ЗАЕС і ядерна зброя. РФ — світовий лідер за кількістю ядерних боєголовок. Розміщує їх Росія не тільки на своїй території, а й в Білорусі.

"Це був блеф. Вони зробили все для того, щоб цей блеф став реальністю. Росія та Білорусь створила видимість перемовин. Лукашенко начебто попрохав, щоб йому віддали ядерні боєголовки. Підготовка тривала три місяці. Підготовка місць, де ці боєприпаси будуть зберігатися. Таким чином лякали західний світ впродовж кількох місяців", — провадить Іван Ступак.

За передачею ядерної зброї до Білорусі стежив весь світ. Чи розмістили ракети в республіці, достеменно невідомо. Втім, тему ядерної зброї в Білорусі більше не обговорюють. Насамперед через позицію Китаю. Країна проти використання ядерної зброї. Вплинути на Росію, можуть нейтральні країни — Індія та КНР. Бо вони найбільші торговельні партнери. РФ боїться їх втратити.

Читайте також:

Прямий ефір