Екологічні злочини росіян: експерти пояснюють, чи можливо притягти Росію до відповідальності
Екоцид — один з видів військових злочинів росіян на території України. Зокрема, підрив Каховської ГЕС, заміновані Запорізька АЕС та кримський "Титан". Як Росія шантажує світ екотерором? Чи можливо її притягнути до відповідальності і як убезпечитися від російських загроз в майбутньому? Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".
Наймасштабніший воєнний злочин — підрив росіянами Каховської греблі. Під водою опинилися тисячі квадратних метрів української землі.
"Цей російський злочин екоциду — найбільший за десятиліття в Європі. Ми ще минулого року попереджали про мінування окупантами дамби та інших споруд станції", — заявляв президент України Володимир Зеленський.
У росіян існує практика "випаленої землі", кажуть експерти. Греблю росіяни підірвали перед початком українського контрнаступу. Час підібраний невипадково. Йдеться не лише про військову складову.
"Таким чином окупанти прагнуть схилити сторони до переговорів, принаймні в частині, яка стосується припинення вогню. Це відкрите питання, яке стосується, зокрема, того, що війна не може бути контрольованою до кінця. Немає гарантій того, що не буде випадків, які приведуть до загострення. До стану від якого постраждає не лише цивільне населення, а й екосистеми країни", — пояснює політолог Андрій Вігірінський.
В заручниках — цивільні. Це елемент тиску. Все як у терористів. Головна вимога окупантів — переговори. Для цього росіяни мінують Запорізьку АЕС та завод Кримський "Титан".
"По-перше, росіяни витягли з заводу все цінне. Працює лише один цех, який випускає азотні добрива. Бо їм потрібен аміак", — пояснив еколог Євген Хлобистов.
Аміак надзвичайно токсичний. Біля заводу на півночі Криму розташований відстійник. Його можливий підрив — фактор ризику і токсичного забруднення території. Екологічна катастрофа заради перемовин.
У 1991 році США та союзники розпочали операцію "Буря в пустелі". Після провалу на фронті іракські війська підпалюють сотні нафтових родовищ в окупованому Кувейті. Втім лідер Іраку Саддам Хусейн та його підлеглі так і не понесуть покарання за цей злочин.
"Він віддав наказ про підпал родовищ. Він завершив своє життя не природною смертю. Якщо ми говоримо про виконавців, то їх якщо й притягують до відповідальності, то це не були гучні судові процесом з прив'язкою до міжнародного права. Скоріш за все, на рівні національного законодавства їх притягали як військових керівників. Навіть часів Хусейна", — резюмував Андрій Вігірінський.
Один з ключових пунктів української "формули миру" — недопущення нового екоциду та відповідальність за злочини проти природи. Президент України Володимир Зеленський впевнений, що створити відповідні інструменти для притягнення Росії до відповідальності можливо.