Подорожі, туристичні маршрути та блог: "Утро Дома" з автором YouTube-каналу "Безвіз" Артемом Шамбальовим

Артем Шамбалев. Фото: kanaldom.tv

Тема подорожей продовжує набирати популярність попри пандемію коронавірусу. Зокрема, тревелтематиці присвячено багато блогів. Один із них — YouTube-канал "Безвіз", автором якого є українець Артем Шамбальов. Він також є співзасновником T-travel — додатку з маршрутами подорожей.

З чого почався блог і які місця варто відвідати — розповів Артем Шамбальов в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Анна Кузіна та Костянтин Войтенко.

— У тебе цікаве прізвище — Шамбальов. Можливо, пристрасть до подорожей виникла через бажання знайти міфічну країну Шамбала?

— Частково, можливо, так, тому що це міфічне місце, яке ніхто так і не знайшов. Мене в моїх подорожах якраз тягне до таких місць, які маловідомі серед туристів, до яких важко дістатися. Як правило, коли ти туди приїжджаєш, ти перебуваєш один, наодинці з природою, і заряджаєшся дуже сильно енергетикою місця.

Я думаю, що це пішло від мого батька, тому що він родом із Білорусі, ніколи не бачив моря, але коли закінчив школу, вирішив стати моряком. І, вступивши в Одеську морехідку, кілька років ходив у моря. Це завжди пов’язано з подорожами, з пригодами.

— Твоя перша подорож — коли це було і куди?

— Іспанія, південь Барселони, Коста-Дорада — узбережжя Іспанії. 2013 рік, перша самостійна подорож. Мені 23 роки, я зі своєю дівчиною їду. Прекрасні спогади, багато пригод. Найцікавіше те, що їздили на машині з механічною коробкою передач. До цього я років шість вже не їздив на механіці, відповідно, були пригоди. За кордоном вперше і на механіці, було цікаво.

— Ти тоді почав вести блог?

— Ні, тоді були тільки фотографії та замітки для себе.

— Коли з’явилася ідея почати знімати про подорожі?

— Через два роки, в 2015 році, ми летіли на Шрі-Ланку, але це ще не був старт мого блогу. Це було просто відео. Потім в якийсь момент, коли ми після Шрі-Ланки повернулися, зробили цей ролик і подумали, а чому б не займатися цим більш ґрунтовно? Чому б не розповідати про те, як ми готуємося до подорожей, про наші враження, і робити це в більш довгому хронометражі? У 2017 році був перший сезон — Індонезія.

— Яким був перший ролик?

— Перший був, власне кажучи, трейлер про Індонезію на 3 хвилини. Ми назнімали десь 40 годин матеріалу. Це всього місяць подорожі. Це був медовий місяць. Перший сезон вийшов на 23 серії. Це найдовший сезон.

— А хронометраж серій?

— Хронометраж серій — в середньому від 10 до 15 хвилин.

— Зараз дуже багато є блогерів-мандрівників, багато каналів. У чому ваша особливість?

— Я намагаюся робити упор більше на художність, на якість картинки, тому що для мене дуже важливо якість монтажу, кіношна картинка. Я не можу сказати, що це той контент, який сильно заходить людям. Люди більше люблять розмовний жанр, у такому форматі. Мені менше це подобається. Я хочу робити більше художні замальовки, документальний формат. Щось такого роду.

— Блог вже приносить гроші або це все-таки для душі?

— За чотири роки, з 2017 року існування каналу, я заробив 200 дол. з YouTube.

— Запити на рекламу були?

— Були, але я не хотів інтегрувати все що попало. Поки що того продукту, який дійсно мені б зайшов, не траплялося. Тому я не рекламував аби що. Єдиний раз — на Фарерські острови я поїхав безкоштовно. Організатор подорожі зі мною зв’язався, побачив мій канал, йому сподобався контент, і він мене запросив безкоштовно на Фарери. В обмін на контент.

— Яке місце тебе здивувало найбільше?

— Перше, що спадає на думку... напевно, це і є воно. Це Ісландія, архіпелаг Вестманнаейяр. Це південь Ісландії. Воно досить-таки невідоме. В Ісландії дуже багато популярних місць. Воно не таке популярне — як я люблю. Дуже раджу поїхати.

— Що таке путівник T-travel?

— Ідея T-travel зародилася разом із моїм YouTube-каналом "Безвіз". Вона народилася з мого болю. Тому що я складаю маршрут дуже довго. Я хочу побачити якомога більше місць в країні. Відповідно, можу витрачати до місяця на планування подорожі. І це, як правило, дуже багато вкладок в інтернеті, планування, логістика і так далі.

І в мене завжди виникала думка: було б добре мати якесь одне джерело, в якому зібрана вся інформація про найкращі локації, про вже пройдені маршрути, щоб не ти думав, як це все скласти. Щоб на досвіді інших людей ти міг подивитися маршрут і якось підкоригувати його під себе.

Фактично T-travel — це мобільний додаток, в якому автори, які пройшли вже якісь свої подорожі, діляться своїм досвідом, викладають це у вигляді маршруту структуровано по днях, описують всі локації, які вони відвідали, і вказують на помилки.

— Зараз складний час і не кожен може поїхати за кордон. Куди ти радиш поїхати в Україні?

— Я раджу всім хоча б раз відвідати місто Дніпро. Там пішохідні зони класні відкривають, все більше і більше. У плані урбаністики він мені навіть більше подобається, ніж Київ, ніж Одеса.

— Де ти не був, але хочеш побувати?

— Моя найголовніша мрія — це острова Кергелен. Вони розташовані під Африкою, між Африкою і Антарктидою. Там приблизно кілька тисяч кілометрів до найближчої суші, до найближчого континенту. Туди треба добиратися з науковою експедицією на кораблі, здається, близько тижня. І корабель вирушає двічі на рік. Ось це моя найбільш екстремальна мрія.

— Чому саме туди?

— Тому що віддалена точка. У мене іноді буває таке хобі — я просто гортаю карти Google і починаю дивитися якісь крапочки в океані. Думаю: "Що це за крапка в океані? Цікаво". І ось я знайшов Кергеленські острова, почав дивитися

— Там люди живуть?

— Там тільки вчені.

— Скажи, а ти був на якомусь полюсі?

— Я збираюся в грудні зі своїми батьками, до речі, в Антарктиду. У мого батька є мрія полетіти в Антарктиду і він хотів зі мною здійснити її. Тому я їду.

— Назва каналу — "Безвіз". Чому саме така назва?

— Коли ми почали думати про назву, якраз, власне кажучи, почали запроваджувати безвізовий режим із європейськими країнами в Україні. Вірніше, європейські країни з Україною почали запроваджувати безвізовий режим, і мій друг запропонував: "Давай назвемо "Безвіз". Зараз це, в принципі, актуально, у всіх на слуху". І ми вирішили так назвати.

— Подорожувати на 150 дол. — це можливо?

— Я не пробував, чесно кажучи. Але, припустимо, мій друг, до речі, який мені Дніпро показував, він подорожував автостопом по Албанії, здається, взагалі навіть за 100 дол., наскільки я пам’ятаю. Жив у наметах, безкоштовно пересувався за рахунок автостопу.

— На твою думку, українці останнім часом стали більше подорожувати Україною чи менше?

— Однозначно, більше. Коронавірус, у глобальному плані, — дуже жахливе явище, яке обмежило нас в подорожах, але для внутрішнього туризму це шикарні умови. Я не буду називати компанії, але є деякі хлопці, які організовують тури тільки Україною. І саме завдяки коронавірусу вони вижили. Тому що вони вже дихали на ладан, хотіли закриватися. Потім пандемія, всі почали подорожувати Україною, і зараз у них все прекрасно.

Прямий ефір