Психологічна допомога чоловікам: інтерв'ю із засновницями гарячої лінії психологічної підтримки

Анастасія Ляднева та Наталія Мірошниченко. Фото: kanaldom.tv

Чи потрібна чоловікам психологічна підтримка, як вони самі ставляться до цієї теми та чому досі бояться просити про допомогу? Аби відповісти на ці питання до студії "Ранку Вдома" завітали програмна директорка громадської організації "Інноваційні соціальні рішення" Анастасія Ляднева та координаторка лінії підтримки для чоловіків Наталія Мірошниченко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Як з'явилася ідея створення психологічної підтримки саме для чоловіків?

Ляднева: Ідея з'явилася у фонда ООН у галузі народонаселення, який запропонував нам створити таку лінію підтримки. Фонд працює дуже багато років в Україні з питаннями гендерно зумовленого домашнього насильства, там дуже багато сервісів створили для жінок. Важливо працювати на випередження жахливих історичних сімейних традицій. З цією метою фонд і запропонував створити таку лінію, яка була б безпечна для чоловіків, яка б дозволяла вирішити всі ті питання, які їх хвилюють, і про які, здавалося б, не можна говорити з другом, дружиною, сім'єю чи на роботі. 60% нашої команди становлять чоловіків. Перед запуском сервісу ми провели велике соціологічне дослідження і запитали, з ким комфортніше буде чоловікам розмовляти. Вони сказали, що 50 на 50.

— Наших чоловіків часто виховують шаблонами типу "чоловік не плаче", "чоловік має сам вирішувати свої проблеми". До психолога звернувся — ти слабак. Як це подолати? Це притаманно лише українцям чи в усьому світі є такі проблеми?

Мірошниченко: Світова культура ментального здоров'я більш прогресивна, бо люди розуміють, що для того, щоб добре почуватися, потрібно звертатися до фахівця. За кордоном люди сміливіше звертаються за допомогою. Ми ж в Україні лише починаємо долати цю стереотипну позицію. Зараз на часі є важливе ментальне здоров'я нашого суспільства, і чоловіків зокрема. До жінок в цьому плані суспільство більш відкрийте. Зазвичай, коли чоловіки телефонують, перше, що вони говорять: "Я ніколи цього не робив, я соромлюся. Можливо це дріб'язок, а до вас із цим дрібязком звертаюся".

— Якщо змоделювати ситуацію, як працює гаряча лінія підтримки чоловіків?

Ляднева: Є спеціальний сайт і дуже простий телефонний номер — 2345. Сайт має таку ж назву. Там є профілі спеціалістів, які можуть вас консультувати — представлена вся команда, можна подивитись на досвід їх роботи, на їх спеціалізації. Телефонна лінія працює кожен день цілодобово.

— Що відбувається, коли чоловік телефонує?

Ляднева: Наш консультант бере слухавку і повністю відкритий до спілкування. Буває, людина не відкриється відразу. Трапляється й таке, що клали слухавку — не наважувалися заговорити. 

Наталія Мірошниченко. Фото: kanaldom.tv

— З якими питаннями можуть до вас звертатися?

Мірошниченко: З усім, що турбує. Психолог структурує вінегрет в голові, визначає вектори роботи. Наш топ-3 запитів:

  • тривожні стани, пов'язані з війною, сімейним і соціальним станом;
  • конфлікти в сім'ї;
  • хвилювання через втрату соціального статусу, роботи, житла, майна. 

— Чи є лінія конфіденційною?

Ляднева: Лінія і побудована за таким принципом. Ми не запитуємо ім'я та прізвище. Чоловік, якщо хоче, може назватися, але для нас це неважливо. У нас немає серверів, які пишуть телефонні консультації — все, про що ви поговорили з психологом, відбувається тут і зараз.

— Наскільки дієвою є така допомога у телефонному режимі?

Мірошниченко: Пропрацювання проблеми, дійсно, потребує тривалого часу і правильної стратегії. Лінія — це кризова допомога, як перша медична допомога.

Читайте також: Як впоратися з ревнощами під час війни: поради психологині Наталі Підлісної

Прямий ефір