Припинення вогню на Донбасі потрібно обговорювати і в ТКГ, і в Нормандському форматі, — Костін

Андрій Костін. Фото: my.ua

Одним із головних питань для обговорення під час зустрічі політичних радників лідерів Нормандського формату стало питання щодо безумовного дотримання режиму припинення вогню. Про це у програмі "Інформдень" телеканалу "Дом" розповів керівник української делегації у Тристоронній контактній групі із врегулювання ситуації на Донбасі Андрій Костін.

"У грудні минулого року була відповідна домовленість досягнута на рівні Тристоронньої контактної групи під час засідання 22 грудня. Ми зараз спостерігаємо зниження рівня порушень припинення вогню, але ці порушення тривають. Тому дуже важлива підтримка з боку наших партнерів — Німеччини, Франції. І Російською Федерацією також була підтримана позиція щодо необхідності неухильного дотримання режиму припинення вогню. Тобто це є дуже важливим сигналом щодо зниження напруги", — нагадав він.

Українська делегація у ТКГ докладе всіх зусиль, щоби припинення вогню на Донбасі було справді стійким.

"Тому що саме це зокрема є передумовою для досягнення домовленості у частині політичного врегулювання. Ми всі розуміємо, що дипломатичний шлях вирішення конфлікту на Донбасі є єдиним. І це є нашим пріоритетом, тому що саме на це чекає український народ", — продовжив Костін.

Щодо питання про припинення вогню на Донбасі необхідно консолідувати зусилля Нормандського формату та ТКГ.

"Дуже важливо зберігати обидва формати перемовин, і ми над цим працюємо. Саме вчора відбулось засідання Тристоронньої контактної групи. Напередодні, у вівторок, було засідання робочої групи з питань безпеки. Сторони-учасники цих консультацій повернулися до обговорення додаткового документа, який вирішуватиме питання верифікації та моніторингу режиму припинення вогню", — наголосив він.

Для запобігання будь-яким порушенням режиму припинення вогню дуже важливо, щоби будь-який випадок порушень був перевірений, і було встановлено, хто винен у цьому порушенні.

"І додаткові заходи з припинення вогню, які були узгодженні у Тристоронній контактній групі ще у 2020 році, передбачають притягнення до відповідальності тих осіб, які порушують режим припинення вогню. Цей верифікаційний механізм є дуже важливим, і він закріплений у комплексі заходів 2015 року. І ця місія покладена на ОБСЄ. На жаль, ми розуміємо, що цей механізм не працює так, як він має працювати. Саме задля цього відбуваються наразі консультації в обох форматах. Перше — це відбувається на Нормандському рівні, тому що є спільні пропозиції наших партнерів — Німеччини та Франції — щодо механізму координації, верифікації. Вони зараз обговорюються на експертному рівні", — додав Костін.

Дуже важливим є залучення партнерів України із країн Нормандського формату до цього верифікаційного механізму, оскільки для з'ясування подібних прецедентів має бути присутнім незалежний арбітр.

"Це наша принципова позиція, якої ми дотримуємося і на рівні Тристоронньої контактної групи, і на рівні Нормандського формату. Активізація роботи і на рівні Нормандського формату, і на рівні Тристоронньої контактної групи є сигналом того, що всі долучені до цього процесу розуміють, що лише дипломатичний шлях вирішення всіх ситуацій є пріоритетним", — підсумував голова української делегації у ТКГ.

Повна версія інтерв’ю: Припинення вогню та гуманітарні питання: динаміку перемовин обговорюємо з очільником української делегації в ТКГ Андрієм Костіним

Нагадаємо, у Парижі (Франція) 26 січня відбулася зустріч радників лідерів Нормандського формату. Вона тривала майже 8 годин — втричі більше, ніж планувалося. За її результатами представник України — голова Офісу президента Андрій Єрмак анонсував нову зустріч радників "нормандської четвірки" уже за два тижні.

Читайте також: Майже 8 годин спілкувалися радники "нормандської четвірки" — про що домовилися, розповів Єрмак

Прямий ефір