Програма "фудстемп" — не аналог радянських продуктових талонів: роз'яснення від Устенка

Олег Устенко. Фото: apostrophe.ua

Американську програму підтримки "фудстемп" (food stamps) не можна сприймати примітивно як "продуктові талони" (food — їжа + stamp — талон). Це грошова підтримка, яка традиційно в США називається "фудстемп". І вона не має нічого спільного із продуктовими талонами радянського періоду. Про це у коментарі телеканалу "Дом" розповів радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Він зазначив, що ситуація у 2022 році складна "з погляду зовнішніх економічних контурів". Так, прогнози світових сировинних ринків демонструють, що ціна за продовольчою групою товарів збільшуватиметься.

"Водночас збільшуватиметься за різними товарами по-різному. Але загалом ми можемо говорити про 10-20% збільшення ціни на зовнішніх ринках. Зрозуміло, що будь-яка економіка світу, зокрема й українська економіка, досить серйозно залежить від стану зовнішніх ринків", — сказав Устенко.

У зв'язку з цим є об'єктивні ризики підвищення рівня інфляції в Україні. У держбюджеті на кінець 2022 року прогнозується показник інфляції 6,2%.

"І цей рівень може бути перевищений на кілька процентних пунктів. Ми говоримо про можливе перевищення в районі 10% плюс. Водночас я нагадаю, що інфляція 2014, 2015, 2016 років кумулятивно становила 100%. Зараз ми говоримо про інфляцію в межах біля 10%. Тобто в 10 разів менше, ніж та, яку ми бачили у 2014, 2015, 2016 роках. І ми точно не говоримо про інфляцію, яка галопує, серйозні інфляційні сплески", — пояснив радник президента.

Ці цінові ризики — це лише прогноз. Він може не реалізуватися. Але, як наголосив Устенко, вперше в новітній економічній історії України країна наперед "реально думає про захист від можливих цінових ризиків". Адже будь-яка інфляція вдарить, насамперед по найуразливіших верствах населення. Тому завдання держави — сконцентрувати підтримку на цій групі людей.

"Важливе питання — де взяти для цього кошти? І тут треба думати про створення спеціального фонду. Кошти в цей фонд мають бути забезпечені або шляхом додаткового збільшення економічного зростання, або активнішої боротьби з тіньовим сектором економіки, або більш ефективної боротьби з контрабандою, зі скрутками у податковому відомстві", — перелічив він.

Також потрібно продумати канали, якими кошти цього фонду розподілятимуть населенню. Сьогодні це комунальні субсидії, виплати для підтримки через "Дію", додаткові виплати до соціальної допомоги тощо. Але можна розглянути й нові форми, що зарекомендували себе в інших країнах.

"Це може бути підтримка на кшталт американської програми так званих "фудстемпів". Зараз ця тема розганяється у вигляді фейку, що йдеться про картки. Але "фудстемп" — це не продуктові картки радянського часу, 50-х років. Ідеться про зарахування грошей на банківські рахунки за цією програмою. Просто традиційно в Штатах ця програма називається "фудстемп". Але це точно не картки, йдеться про гроші", — пояснив Устенко.

Він наголосив, що перекладати, обговорювати "фудстемп" як радянські картки — це примітивно і не професійно.

"З таким самим успіхом ми можемо дослівно перекласти нашу програму "бебі-бокс" як "ящик для немовляти". Але ж ми так не перекладаємо. І щодо програми "фудстемп" не йдеться ні про які талони, ні про які картки. Йдеться про підтримку населення", — акцентував радник президента.

Комплекс програм підтримки розроблятиме та реалізовуватиме Кабінет міністрів України.

"Як я розумію, відповідальність та розробка конкретних кроків лежить на Кабінеті міністрів, вони повинні будуть розробити чіткий механізм захисту від можливих ризиків та реалізувати їх... Йде обговорення", — сказав Устенко.

Читайте також: Чому 1000 грн вакцинованим не видаватимуть живими грошима — пояснення Устенка

Прямий ефір