Проєкт онлайнсудів запускає ЄБРР в Україні (ВІДЕО)

Суд. Фото: economy.24tv.ua

Європейський банк реконструкції і розвитку запускає в Україні пілотний проєкт зі створення онлайнсудів, повідомляє телеканал "Дом".

Як вважають багато експертів, це не тільки знизить навантаження на суддів, а й підвищить довіру українців до системи правосуддя. Адже наразі, за ​​даними дослідження Центру Разумкова, 40% українців абсолютно не довіряють судам.

"Проблема з довірою до судів дійсно є. І я б це визначив тим фактом, що фактично люди, які приходять за рішенням проблеми в суд, не повинні забувати, що суд виносить вердикт на користь тільки одного", — зазначив голова підкомітету Верховної Ради України з прав людини Тарас Тарасенко.

Страждають й українські підприємці, адже юридичні суперечки обходяться їм невиправдано дорого, вважають в Європейському банку реконструкції та розвитку. Зараз ціна судочинства становить майже половину від остаточної суми штрафу, і кожен другий підприємець називає суди головною перешкодою для бізнесу. Водночас через перевантаженість системи третину всіх справ розглядають понад рік. Тому в ЄБРР вирішили запустити проєкт зі створення онлайнсудів.

"Судовій системі дуже важко. Замість 7,5 тис. суддів діючих — тільки 4,8 тис., якщо я не помиляюся. Відповідно, це колосальне навантаження на кожного суддю. На сьогодні судді на місцях розглядають близько 3 тис. справ на рік, а іноді й близько 4 тис.", — розповідає суддя Касаційного суду в складі Верховного суду Олександра Яновська.

Щоб вирішити ці проблеми, справи вартістю від 5 до 10 тис. євро перенесуть в онлайн, що зробить суди доступнішими. Україна стане в цьому першою на материковій Європі.

Читайте також: Якими суди будуть після реформи: "Официальный разговор" із заступником голови ВР Русланом Стефанчуком

Однак на порядку денному залишаються боротьба з корупцією і вихід з конституційної кризи, яка триває з жовтня 2020 року. Саме їхнього вирішення очікують західні партнери України.

"Прем'єрміністр озвучив, що однією з вимог МВФ є судова реформа. Але я б не звертав уваги на те, чого хочуть наші міжнародні партнери, тому що ми цього самі повинні бажати. Встановлення логічної судової системи, справедливої — це наше завдання як влади. Законодавчої та виконавчої разом", — наголосив Тарас Тарасенко.

Водночас, експерти застерігають, що реформу неможливо здійснити одномоментно. Але незважаючи на складності, влада активно займається реформуванням судової системи. Тільки за останній місяць в парламенті зареєстрували шість законопроєктів, два з яких — про суд присяжних.

Раніше в Офісі президента повідомляли, що судову реформу президент контролює особисто.

Прямий ефір