Про ментальне здоров'я, сім'ю та роботу з Поляковою: Маша Єфросиніна у програмі "Тихий вечір з Оленою Кравець"

Маша Єфросиніна. Фото: kanaldim.tv

Нещодавно телеведуча та громадська активістка Маша Єфросиніна стала однією з амбасадорів Всеукраїнської програми ментального здоров'я "Ти як?", що була започаткована першою леді України. У гостях "Тихого вечора з Оленою Кравець" телеведуча, засновниця громадського об'єднання "Фонд Маша", почесний амбасадор ООН у питаннях народонаселення, авторка та ведуча кількох YouTube-проєктів розповіла про важливість ментального здоров'я, сім'ю, роботу з Олею Поляковою, поділилася п'ятьма способами заспокоїтися і зіграла у гру.

Ведуча — Олена Кравець, співведучий — Юрій Карагодін.

Без ментального здоров'я неможливо відбудувати країну

— Хотіла почати з фрази "не хвилюйся, ти не на екзамені", але розумію, що це я сама собі говоритиму.

— Ти що, хвилюєшся? 

— Трішки хвилююся. Просто у мене немає свого YouTube-каналу, я не веду Instagram…

— Даремно, але все ж не треба. Я буду на YouTube-каналі, а ти — тут. І дружбі нашій — буть. 

— Я хотіла поговорити про серйозне. Ти стала однією з амбасадорів програми ментального здоров'я "Ти як?" разом із Monatik, Павлом Вржещем із Banda Agency, Wellboy, очільником Yasno Сергієм Коваленком і багатьма іншими. У вас самих якось перевіряли стан ментального здоров'я? 

— Може й перевіряли, але особисто я не могла там не бути. Я стільки займаюся привертанням уваги до необхідності займатися своїм здоров'ям, особливо під час війни, тому страшенно зраділа, що отримала ще один інструмент. Всім нам треба щодня перевіряти свій стан. Це не порожні балачки і не якась дивна риторика, бо нам всім зараз трохи зле. Ментальне здоров'я — це новий норматив, за яким треба слідкувати, інакше ми свою країну потім не відбудуємо. Ця тема дуже неоднозначна і була другорядною у мирному житті: "вона не на часі", "психологи — це для психів" і таке інше. 

— У цій програми є "гарячі лінії", на які українці навіть з-за кордону можуть звернутися з будь-яким питанням, яке не дає спати чи яке тригерить. Так це працює?

— По-перше, ця програма нагадує: якщо в тебе поганий настрій і тобі зле — це нормально. 

— Так, я навіть робила перепост публікації "Ти робиш достатньо". Тому що буває відчуття провини. 

— Якщо в тебе апатія, якщо не хочеш сьогодні вставати з ліжка — це нормально. Поважай цей стан, це теж ти. Ми не повинні бути завжди стресостійкими, бо потім просто рухнемо. Ми живемо в аномальних для нас умовах: неприродно для людини постійно бути в стресі, неприродно — щодня читати про погане, неприродньо — бачити і чути про смерть і біль. Ненормально — те, що ми зараз виживаємо. Здатність щось творити і виробляти говорить про нас, як про дуже сильних людей. 

Люди в Європі, наприклад, почитали, що у нас своє розважальне шоу на YouTube є, і кажуть: "Ми б так не змогли". Я питаю: "А щоб з вами було?" — "Ми б вмерли".

5 способів розслабитись і заспокоїтись

— Програма "Ти як?" може допомогти завдяки Telegram-каналу, де є різні техніки і вправи для розслаблення прямо зараз: практики дихання тощо. Є "гарячі лінії", багато спеціалістів та інформації про те, що ти зараз відчуваєш. От що ти особисто робиш щодня, щоб розслабитися?

— Я практикую дихальну гімнастику — дихання квадратом. Ще іноді, коли під'їжджаю до дому і паркуюсь, я не йду одразу додому, а сиджу ще якийсь час у машині в тиші або з музикою. Просто мені потрібно побути наодинці. 

— Щодо дихання квадратом — треба на чотири рахунки робити вдих, на наступні чотири — затримувати дихання, ще на чотири — видихати. І так протягом чотирьох хвилин. Ще можна встати і максимально напружитися, стиснутися, а потім різко розслабитися.

— Які твої п'ять способів розслабитись і заспокоїтися? 

— Я теж дихаю [квадратом], займаюся трансцендентальною медитацією, яка дозволяє мозку відключитися принаймні на 20 хвилин, але не дуже. Я не п'ю алкоголь, бо мені стає гірше з ним. Близько півроку я працювала над відновленням сну, бо сон для жінки — то є все: здоров'я, молодість шкіри тощо. Також я намагаюся багато ходити пішки. 

Важко ділитися особистим у соцмережах

— Незадовго до цієї зйомки, ти опублікувала відео, на якому твій син Саша зустрівся після довгої розлуки з татом — твоїм чоловіком Тимуром. Скільки вони не бачилися?

— Півроку чи місяців вісім. Вони бачаться щодня о 21:00 по відеозв'язку. Коли Тимур ще не був таким зайнятим, як зараз, вони онлайн робили разом уроки. Зараз обмежуються тим, що Сашко йому щовечора протягом 20 хвилин читає книжки. І от вони зустрілися — реакція була така, що я не знала, чого очікувати: або в нього буде істерика потім, або він замовкне. Бо діти ж не контролюють свої емоції, своє тіло. Він так стрибав, плакав і сміявся… Але ми дали всім цим емоціям виплеснутися. 

У мене таких відео багато, викладаю лише піввідсотка. І все одно важко. Пам'ятаю, коли я виклала, як я проводжаю Тимура на фронт, мені потім довелося відмінити всі зустрічі, бо телефон спалахнув від кількості "дякую" від жінок зі всієї України. Я зрозуміла, як багато жінок чекають своїх чоловіків, і їх треба підтримувати. Хоча мені дуже важко викладати в соціальні мережі все, що пов'язано з Тимуром. Навіть говорити про це важко.

"Дорослі дівчата"

— До того, як зламали мій Telegram-канал, я запитала у своїх підписників…

— Тобі зламали Telegram-канал?

— Так. Всім підписникам надійшла інформація про купівлю криптовалюти. 

— Те, що тобі зламують канал, означає, що ти крута. 

— То от в Telegram-канал мені надійшло багато запитань до тебе. Одне з них про ваш дует з Олею Поляковою:  "Маша, як ви вдвох поєднуєтесь? Ви такі різні: одна — спокійна, адекватна, тендітна, розсудлива, а інша — ти". Це запитання надіслала нам якась "Оля П". Якщо серйозно, то, гадаю, багатьом цікаво, як з'явився ваш проєкт "Дорослі дівчата". Ви були подругами чи стали ними, тому що з'явився спільний проєкт? 

— Наш спільний проєкт з'явився, тому що існує Оля Полякова. Іноді краще погодитися, ніж відмовляти. Я відмовлялася, бо розуміла, тому що це людина, яка не приїхала один раз до мене на інтерв'ю, це людина, яка може тобі в обличчя сказати: "Все, мене це задовбало, ідіть в сраку" і піти зі студії. Я думала, як ми будемо видавати щодва тижні шоу? Це неможливо. Але вона була непохитною. 

Вона запросила мене до себе додому, накрила "поляну": якісь макарони, картопля, капуста, капусняк, борщ, хліб. Сказала: "Все їж! Я хочу бачити, шо ти все їси. Худа, як вобла". Я її питаю: "Отак у нас і буде шоу відбуватися?" Вона казала, що ні, що з шоу буде все прекрасно і ми розказуватимемо всю правду про нас. Каже: "Жінкам, що, хіба не треба знати всю правду, що ми — теж люди, що ми теж нормальні і що іноді не хочемо сексу?" Кажу: "А я завжди хочу сексу". "С**а", — вона мені каже. Так ми і почали.

Ми зняли пілотний випуск про те, на чому обоє знаємося — довготривалий шлюб. У неї 17 років, в мене — 18. Це вибухнуло на понад два з половиною мільйони переглядів, всі цитували нас, як ми дзвонили нашим чоловікам і запрошували їх на "масаж з хепі-ендом". Коли в тебе два з половиною мільйони переглядів, ти не можеш вийти на вулицю — ніби щойно провела нову "Фабрику зірок". Всі питають: "То що, хепі-енд був?" І питають не у мене, а в мого чоловіка. 

— А чоловік дивився випуск?

— Він був змушений подивитися, бо поки пройшов від нашого дому до кав'ярні, його 500 разів запитали про той хепі-енд.

— Зазвичай друзі і чоловіки не дивляться проекти своїх знайомих.

— Ми теж так думали, але вони все дивляться. Коли в черговий раз я казала: "Все, немає моєї телевізійної кар'єри", він мені говорив: "Дурна, йди на YouTube і роби, що хочеш, бо там немає кордонів, і ти зможеш бути собою — такою, як тебе знають наші друзі, діти, я". Коли вийшли "Дорослі дівчата", і мій чоловік дізнався про мене набагато більше, він сказав: "Ну гаразд, я ж сам тебе на це наштовхнув". 

Я просто не очікувала, що буде такий попит і така популярність на відвертість від жінок. З випусків робили меми, що збирали по 20 мільйонів переглядів, і ми зрозуміли, що влучили в яблучко. 

Оля читає коментарі і потім пише мені, що серед 4000 коментарів є два про те, що я її перебиваю. А я кажу: "Так а решта 3998 коментарів про те, що ти мені слова не даєш вставити!" — "Я ті не читала. Не було такого ніколи".

"Тихій вечір" підготував для Маші Єфросиніної гру — "5 сек на все про все". Ведучій та гості програмі довелося за п'ять секунд давати по три відповіді на "жіночі" запитання, які ставив Юрій Карагодін. Серед запитань: "Які 3 речі завжди є у жіночій сумочці?", "3 продукти, які не дозволяє вживати" та інші.


Гостями нового випуску програми "Тихий вечір з Оленою Кравець" стали: телеведуча та громадська активістка Маша Єфросиніна, режисер Антоніо Лукіч та учасники гурту "Курган і Agregat". Також фольклористка Марія Квітка розповість про Великдень у рубриці "Коріння квітки". Музичний гість — SHUMEI.

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Прямий ефір