Принцип дії та ефективність: як працюють привезені в Україну COVID-вакцини (ВІДЕО)

Центр масової імунізації у Києві. Фото: kanaldom.tv

В Україну завезли три типи COVID-вакцин від чотирьох виробників. Кожен із препаратів відрізняється за принципом дії, повідомляє телеканал "Дом".

CoviShield — індійський аналог вакцини AstraZeneca, розробленої британсько-шведською кампанією та Оксфордським інститутом — перший препарат від коронавірусу, який отримала Україна ще в лютому 2021 року. У квітні в країну прибув ще один аналог AstraZeneca — південнокорейський препарат SKBio.

AstraZeneca — це векторна вакцина. "Вектор" — це вірус, завдання якого полягає в тому, щоб доставити в клітину людського організму білки хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітет. Він несе в клітини код білка так званого шипа SARS-CoV-2. Клітина синтезує цей білок, а організм людини виробляє на нього імунну відповідь.

"Ця вакцина жива, там "вектор" живий. Але антиген від SARS-CoV-2 — збудника COVID-19 — був вирізаний в цей вірус, аденовірус", — розповідає експерт Міністерства охорони здоров'я України за фахом епідеміологія Наталія Виноград.

Вакцину AstraZeneca потрібно зберігати за температури від 2 до 8°C. Її ефективність — 76%.

Раніше векторні вакцини вже використовувалися, наприклад, проти лихоманки Ебола. При цьому вакцини такого типу не рекомендовані людям з ослабленим імунітетом, наприклад, хворим на ВІЛ чи туберкульоз.

"Недоліки цієї вакцини. При вакцинації осіб, яким менше ніж 40 років, спостерігалися реакції на введення препарату у вигляді підвищення температури, відчуття ознобу, головного болю, і тому людині потрібно було певний період часу приймати жарознижуючі препарати, залишатися вдома для того, щоб організм відновився", — пояснює в. о. гендиректора Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко.

Інший тип вакцини, яку отримала Україна — Comirnaty американсько-німецького виробництва фармацевтичного гіганта Pfizer/BioNTech — відноситься до типу РНК-вакцин. Також до РНК-вакцин відноситься препарат американської компанії Moderna, який до кінця літа має прибути в країну.

Замість живого вірусу в РНК-вакцинах використовують жирову оболонку, всередині якої перебуває частина генетичної структури, що містить програму для генерації білків. Потрапляючи всередину людської клітини, вакцина допомагає синтезувати білок, а організм людини дає на нього імунну відповідь.

"Її ефективність становить 95-98%, тобто вона дуже висока. Щодо того, як людський організм реагує на введення вакцини — значно менше повідомлень про підвищення температури тіла, лихоманку, головний біль, ніж після використання вакцини AstraZeneca", — говорить Наталія Іванченко.

Читайте також: COVID-вакцинація другою дозою — що потрібно знати про повну імунізацію (ВІДЕО)

Препарат CoronaVac від китайського виробника Sinovac Biotech відноситься до третього типу вакцин — інактивованих. У таких вакцинах використаний мертвий вірус, який спершу вирощують в лабораторії, а потім вбивають. Таким чином, в клітини людського організму потрапляє не сам вірус, а лише інформація про нього, на основі якої і виробляється імунна відповідь.

"Вірус спочатку вирощується на культурі клітини, потім його інактивують — вбивають. І ось ця вакцина не представляє ризику, тому що вбитий вірус не може заразити вакцинованого, але ця вакцина має перевагу в порівнянні з попередніми у тому, що в ній є всі антигени, всі вірусні білки", — розповідає клінічний імунолог Андрій Волянський.

Виробник стверджує, що ця вакцина ефективна проти всіх штамів COVID-19.

Інактивовані вакцини — найбільш перевірений тип, їх вже давно використовують для масової імунізації. Прикладом можуть служити щеплення від дифтерії, правця, поліомієліту.

Для того, щоб сформувати колективний імунітет від коронавірусу, необхідно прищепити як мінімум 70% українців.

Нагадаємо, раніше санлікар розповів, чи проводитимуть українцям COVID-вакцинацію трьома дозами.

Прямий ефір