Представниця Верховного комісара ООН у справах біженців Кароліна Ліндхольм Біллінг розповіла про відновлення житла в Україні

Кароліна Ліндхольм Біллінг. Скриншот: kanaldom.tv

13 місяців триває повномасштабна війна в Україні. Майже у двох із половиною мільйонів українців пошкоджене чи зруйноване житло. Потреба у ремонті будинків — висока. Агентство ООН у справах біженців не лише займається відновленням житла та надає будівельні матеріали, але й очолює кластер з питань житла та непродуктової допомоги. Про це у "Ранку Вдома" розповіла представниця Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні Кароліна Ліндхольм Біллінг.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Розкажіть, будь ласка, про підтримку, яку Агентство ООН у справах біженців надає українцям. Знаємо, що у вас кілька напрямків, тож давайте поговоримо про кожен окремо.

— Ми знаємо, що наслідки війни — руйнування та пошкодження житлових будинків, особливо на сході й півдні України та у північних регіонах. Цього тижня був опублікований звіт зі швидкою оцінкою потреб, що надає детальнішу інформацію. Цифри свідчать про те, що в Україні зруйновані понад мільйон будинків. Одне із завдань нашого управління — надати перші матеріали для відбудови родинам, чиї домівки потребують миттєвого ремонту.

Ми забезпечуємо комплектами з брезентами та спеціальними листами. Ці матеріали допомагають щонайменше залатати дах, закрити розбиті вікна. Тож люди якийсь час можуть проживати у своїх оселях.

В регіонах, де ситуація стабілізується і зменшується інтенсивність бойових дій, ми надаємо інший вид допомоги. Це матеріали для повного відновлення даху, встановлення нових вікон. Люди можуть повертатися до своїх домівок.

Допомога може бути надана у два способи: через українські будівельні компанії, що самі встановлюють новий дах, вікна та двері, або ж виділяються кошти чи матеріали людям, які можуть своїми силами все полагодити.

В яких областях України ви працюєте?

— Нині ми працюємо майже у всіх регіонах України. Але, наприклад, аварійний тимчасовий ремонт житла здебільшого здійснюється в районах, де тривають активні бойові дії. Зокрема, у Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях. В Київській області та в Чернівцях ми робимо капітальні ремонти. Наприклад, у Київській, Чернігівській, Сумській областях допомагаємо з відбудовою семи з половиною тисяч будинків від минулого року, зокрема зі встановленням вікон, дахів тощо. Тож люди можуть жити у своїх оселях. В таких областях, як Херсонська, де досі тривають активні бойові дії, ми йдемо шляхом надання аварійних комплектів.

Минулого тижня я була в Херсоні, де ми надаємо ці аварійні комплекти. За тиждень до того я була у Високопільський громаді Херсонської області, куди вже повернулася частина жителів. Ще більше людей готується до повернення. Вони нам казали, що головна їхня потреба — ремонт покрівель та вікон. Люди хочуть жити вдома, у власних будинках, а не бути переміщеними особами у Кривому Розі чи в інших містах України.

Скількох людей підтримали Асоціація від початку війни?

— Загалом  в УВКБ ООН підтримало 4 мільйони 900 тисяч осіб у різних програмах. Понад мільйон людей отримали багатоцільову грошову допомогу від УВКБ. Більш як 1 700 000 осіб одержали предмети першої необхідності. Майже 200 тисяч людей від початку війни отримали допомогу з житлом. Це аварійні набори, ремонти будинків чи поселення до центрів для внутрішньо переміщених осіб, які ми ремонтуємо та розширюємо, аби більша кількість людей мала змогу перебувати в цих центрах в покращених умовах. Такі центри допомогли майже 50 000 людей.

Скажіть, будь ласка, хто і як може подати заявку на участь у програмі?

— УВКБ тісно співпрацює з урядом та владою на місцях, обласними адміністраціями, управліннями громад. Вони надають нам списки осіб, чиї будинки були знищені або пошкоджені. УВКБ, або наші партнери з недержавних організацій, здебільшого українських, перевіряють будинки. Якщо власники підпадають під певні категорії для гуманітарної підтримки, зокрема, мають маленькі доходи, або це пенсіонери чи люди з інвалідністю, сім'ї з матір'ю одиначкою та багатодітні. Тож якщо ці категорії дійсно потребують підтримки, то їм можуть надати допомогу матеріалами чи грошима на відбудову, чи ремонт житла. Або оплатити послуги будівельних компаній. Важливо, щоб люди, які потребують допомоги, інформували про це місцеву владу, адже ми співпрацюємо з ними напряму.

Взагалі то, місцева влада допомагає з ідентифікацією людей у своїх громадах, котрі найбільш вразливі та першочергово потребують цієї допомоги. Іноді ми разом ідемо на перевірку будинків, що були знищені та потребують відбудови. Ми співпрацюємо тісно, а зараз, приміром, у Київській області, запускаємо нову пілотну програму.

— Яка це програма?

— Вона називається QHome. Це назва української компанії, яка виробляє модульні будинки площею 25 квадратних метрів. Це не просто контейнери, а повноцінне житло. Їх встановлюють на приватній території людей, чиї помешкання були повністю зруйновані. Тож ці люди можуть жити на своїй землі та зрозуміти, чи будуть вони відбудовувати старий будинок, чи ні. Це один із прикладів, як ми співпрацюємо з місцевою владою. Для пілотного проєкту готово вже дві сотні будинків. Зараз ми їх тестуємо. Якщо людям сподобається жити в таких оселях, то ми розширимо програму на інші регіони. Поки йдеться лише про Київську область. 

Як довго людям чекати на цю допомогу, на ці будинки або аварійні комплекти?

— УВКБ ООН — це одна з численних гуманітарних організацій, яка підтримує людей, чиї будинки були пошкоджені або знищені. Орієнтовно понад мільйон людей мають проблеми з житлом, і ми робимо невеликий внесок. Потрібно більше таких ініціатив. Також ми взяли собі за обов'язок співпрацювати з урядом і залучати дедалі більше підтримки для України, зокрема міжнародних партнерів, приватних організацій, чиї внески дозволять розширити кількість людей, котрі отримають допомогу. Це залежить від обсягу підтримки. Але, наприклад, люди з Київської, Сумської областей, які звернулися до нас у серпні-вересні минулого року, вже через місяць-два отримали допомогу з відбудовою житла.

Це дуже швидко.

— Ми намагаємось, але головна проблема в тому, що зруйнованого житла дуже багато. Тут не обійтися без ініціативи самих людей та допомоги волонтерів. Ми лише один із партнерів України в цьому сегменті.

Також цікаво:

Прямий ефір