"Потрібно рятувати своє життя, а не майно": ризики для українців в окупації перерахував Гармаш

Під час війни будь-яке місто в зоні бойових дій стає оперативним простором для дій обох сторін. І обидві сторони можуть завдати шкоди мирним жителям, які залишаються там. Це об'єктивна реальність, яку треба розуміти, приймати та реагувати: рятувати своє життя, а не майно. Таку думку озвучив сьогодні, 25 червня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA журналіст, представник окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) у складі української делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ) Сергій Гармаш.
Він також зазначив, що до деяких міст на Донбасі, наприклад, Слов'янська, Краматорська, люди, навпаки, повертаються, а не їдуть.
"Взагалі парадоксальна ситуація складається, коли в Краматорську на сьогодні, коли лінія фронту стала ближчою, чомусь більше стало людей, ніж було, коли почалося повномасштабне вторгнення РФ. Тобто люди повертаються. Вони просто кажуть: "А де нам жити, що нам робити, адже немає ні роботи, ні житла", — зазначив Гармаш.
Він вважає, що людям потрібно більше пояснювати, що вони наражають своє життя на небезпеку. А керівництву варто більше уваги приділяти питанням та проблемам внутрішньо переміщених осіб, як західні партнери приділяють біженцям із України.
"В інших країнах передбачені і виплати, і забезпечення житлом. У нас такого ще немає, саме на такому рівні. Або люди про це не знають, тут треба з'ясовувати. Але ситуація справді дуже важка. Я сподіваюся, що все-таки з наближенням реальної небезпеки люди знову виїжджатимуть. Така ситуація спостерігається також у Слов'янську, коли жителі почали повертатися. Сам факт цієї міграції і того, що люди не можуть бути забезпеченими і впевнено почуватися на вільній території України, він, звичайно, вимагає реакції влади та суспільства теж", — сказав Гармаш.
Не менш складною є ситуація на нових окупованих територіях України, які багато жителів не залишили. Там, як і раніше, людей викрадають, катують. І якщо людина має відношення до ЗСУ або активно проявляла свою проукраїнську позицію, варто однозначно їхати, наголошує журналіст.
"Люди зникають. І ще добре, коли їх просто беруть у полон і намагаються якось використати для шантажу українських військовослужбовців. Але бувають випадки, коли вони просто зникають. Це треба пояснювати людям. І, звісно, якщо людина має, припустимо, важко хворого родича, і немає якогось патріотичного чи військового минулого, то вона, можливо, і може залишитися під свій страх і ризик в окупації. Але якщо люди мали якусь громадянську позицію, яку виявляли, чи їхні родичі мають відношення до Збройних сил України, до добровольчих батальйонів, до структур влади, то їм, звісно, без вибору треба їхати", — говорить Гармаш.
Він також розповів, що так звані "ЗМІ ЛНР" опублікували документ про те, що вводиться обмінний курс рубля до гривні 1 до 1,5. Таким чином людей намагаються позбавити не лише нормального життя, а й останніх заощаджень, упевнений Гармаш.
"Ще до початку повномасштабної агресії курс був 2,5, а після цього рубль сильно впав, просів, це всі знають. Але зараз чомусь раптом курс упав з 2,5 до 1,5. За гривню дають півтора рубля. Це свідчить про те, що з людей просто викачують гривню. А де гривня знаходиться? Вона знаходиться якраз на окупованих територіях. Тобто людей роблять бідними. Мало того, що їх позбавляють нормального життя, з них ще витягують останні гроші. Зрозуміло, що за обміном вони отримають абсолютно неадекватні суми, на які не зможуть прожити. І це також потрібно людям пояснювати, які там залишаються, щоб вони розуміли всі ризики", — наголосив журналіст.
Читайте також: Русифікація та паспортизація: як окупанти встановлюють на захоплених територіях свої "порядки" (ВІДЕО)