"Потрібно рятувати своє життя, а не майно": ризики для українців в окупації перерахував Гармаш

Сергій Гармаш. Фото: kanaldom.tv

Під час війни будь-яке місто в зоні бойових дій стає оперативним простором для дій обох сторін. І обидві сторони можуть завдати шкоди мирним жителям, які залишаються там. Це об'єктивна реальність, яку треба розуміти, приймати та реагувати: рятувати своє життя, а не майно. Таку думку озвучив сьогодні, 25 червня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA журналіст, представник окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) у складі української делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ) Сергій Гармаш.

Він також зазначив, що до деяких міст на Донбасі, наприклад, Слов'янська, Краматорська, люди, навпаки, повертаються, а не їдуть.

"Взагалі парадоксальна ситуація складається, коли в Краматорську на сьогодні, коли лінія фронту стала ближчою, чомусь більше стало людей, ніж було, коли почалося повномасштабне вторгнення РФ. Тобто люди повертаються. Вони просто кажуть: "А де нам жити, що нам робити, адже немає ні роботи, ні житла", — зазначив Гармаш.

Він вважає, що людям потрібно більше пояснювати, що вони наражають своє життя на небезпеку. А керівництву варто більше уваги приділяти питанням та проблемам внутрішньо переміщених осіб, як західні партнери приділяють біженцям із України.

"В інших країнах передбачені і виплати, і забезпечення житлом. У нас такого ще немає, саме на такому рівні. Або люди про це не знають, тут треба з'ясовувати. Але ситуація справді дуже важка. Я сподіваюся, що все-таки з наближенням реальної небезпеки люди знову виїжджатимуть. Така ситуація спостерігається також у Слов'янську, коли жителі почали повертатися. Сам факт цієї міграції і того, що люди не можуть бути забезпеченими і впевнено почуватися на вільній території України, він, звичайно, вимагає реакції влади та суспільства теж", — сказав Гармаш.

Не менш складною є ситуація на нових окупованих територіях України, які багато жителів не залишили. Там, як і раніше, людей викрадають, катують. І якщо людина має відношення до ЗСУ або активно проявляла свою проукраїнську позицію, варто однозначно їхати, наголошує журналіст.

"Люди зникають. І ще добре, коли їх просто беруть у полон і намагаються якось використати для шантажу українських військовослужбовців. Але бувають випадки, коли вони просто зникають. Це треба пояснювати людям. І, звісно, ​​якщо людина має, припустимо, важко хворого родича, і немає якогось патріотичного чи військового минулого, то вона, можливо, і може залишитися під свій страх і ризик в окупації. Але якщо люди мали якусь громадянську позицію, яку виявляли, чи їхні родичі мають відношення до Збройних сил України, до добровольчих батальйонів, до структур влади, то їм, звісно, ​​без вибору треба їхати", — говорить Гармаш.

Він також розповів, що так звані "ЗМІ ЛНР" опублікували документ про те, що вводиться обмінний курс рубля до гривні 1 до 1,5. Таким чином людей намагаються позбавити не лише нормального життя, а й останніх заощаджень, упевнений Гармаш.

"Ще до початку повномасштабної агресії курс був 2,5, а після цього рубль сильно впав, просів, це всі знають. Але зараз чомусь раптом курс упав з 2,5 до 1,5. За гривню дають півтора рубля. Це свідчить про те, що з людей просто викачують гривню. А де гривня знаходиться? Вона знаходиться якраз на окупованих територіях. Тобто людей роблять бідними. Мало того, що їх позбавляють нормального життя, з них ще витягують останні гроші. Зрозуміло, що за обміном вони отримають абсолютно неадекватні суми, на які не зможуть прожити. І це також потрібно людям пояснювати, які там залишаються, щоб вони розуміли всі ризики", — наголосив журналіст.

Читайте також: Русифікація та паспортизація: як окупанти встановлюють на захоплених територіях свої "порядки" (ВІДЕО)

Прямий ефір