Як і коли можна подати заявку на усиновлення дитини та оформити виплати в "Дії" — інтерв'ю із заступником міністра соціальної політики Костянтином Кошеленком

Костянтин Кошеленко. Скриншот: kanaldim.tv

З початку вересня на порталі "Дія" з'явилися чотири нові соціальні сервіси. Відтепер українці швидко та безпечно можуть оформити певні види соцвиплат. Зокрема, на всиновлених дітей та дітей з інвалідністю. Також творці нових сервісів планують спростити процес усиновлення дитини. Про це говоримо у "Ранку Вдома" з заступником міністра соціальної політики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Костянтином Кошеленком.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Цифровізація не стоїть на місці й це не може не радувати. Які нові послуги з'явилися у "Дії"?

— Минулого тижня ми запустили чотири нових соціальних допомоги на порталі "Дія".  Все дуже просто і зручно. Достатньо в Google написати назву цієї соціальної допомоги слово "Дія" та перейти за посиланням. 

Почнімо з допомоги при усиновленні дитини.  Розкажіть, як її оформити?

— Перш за все вона надається людям, які проживають на території України постійно або є громадянами України, які всиновили дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. Для того, щоб звернутися онлайн за такою соціальною допомогою, достатньо ввести заяву, додати свідоцтво про народження дитини та рішення, на підставі якого дитину було встановлено.

Таку допомогу може отримувати один з батьків на кожну всиновлену дитину відповідно. Суму цієї допомоги складає понад 40 тисяч гривень. При цьому перший транш — 10 тисяч гривень. Інша сума розбивається на 36 місяців.

Ще один новий сервіс — допомога людині, яка доглядає за хворою дитиною. Про яку саме допомогу йдеться?

— Це грошова допомога, орієнтована на те, щоб забезпечити дитині належний догляд, лікування і полегшити життя батькам чи опікунам. У переліку — захворювання нервової системи, онкологія, орфанні захворювання.

Щоб оформити допомогу так само необхідна заява законного представника дитини та медична довідка. Дітям до 6 років виплачують понад 4 000 гривень на місяць. Дітям від 6 до 18 років передбачена виплата у розмірі 5 600 гривень.

—  Розкажіть про допомогу особам з інвалідністю дитинства та дітям з інвалідністю. Як можна оформити цей вид допомоги у "Дії"?

— Важливе уточнення — на порталі "Дія", а не в застосунку "Дія". На порталі ви знайдете більший перелік послуг. Якщо ми говоримо про допомогу українцям з інвалідністю дитинства і дітям з інвалідністю, то вона розповсюджується як на громадян України, так і на тих, хто має посвідку на постійне проживання. Крім того, людям, які набули статусу біженців, тобто які переселилися з інших держав до України.

Така допомога розраховується у відсотку від прожиткового мінімуму. Наприклад, якщо це інвалід дитинства І групи, то йдеться про 100% прожиткового мінімуму. З 1 січня 2023 року прожитковий мінімум становить 2589 гривень. Особа з інвалідністю з дитинства II групи отримує соціальну допомогу у розмірі 80% від прожиткового мінімум, а III групи — 60%.

Якщо ми говоримо про дітей з інвалідністю до 18 років, то це 70% від прожиткового мінімуму. Це місячна допомога, яку відтепер можна оформити на порталі "Дія", або в управлінні соціального захисту.

Цифровізація до повномасштабного вторгнення — історія про комфорт та прозорість. Нині це ще й про безпеку. Адже у людини немає потреби кудись їхати та стояти в чергах.

— Також в "Дії" запустили сервіс "допомога на дитину одинокій матері або батьку". Як оформити такий вид допомоги?

— Одинокі батьки або матері, які не перебувають у шлюбі, можуть звернутися за допомогою. Їм треба звернутися зі свідоцтвом дитини, потім показати, що відсутній запис про батька або матір, наприклад. Насправді по цій допомозі є складність в тому, що кожен випадок — унікальний.

Тобто, управління соціального захисту отримує звернення, яке ви надсилаєте через "Дію". З ним ознайомлюються фахівці й ухвалюють рішення. Тому тут немає такої фіксованої суми. Це залежить від життєвої ситуації людини. Це такий комплексний підхід, який допоможе саме тим людям, які дійсно цього потребують, зберігаючи адресність, а не стимулюючи людей подаватись, коли у них немає такої необхідності.

Якщо ви отримали відмову та не згодні з цим, то можете особисто звернутися в управління соціального захисту та отримати додаткові коментарі від фахівця. Можете надати додаткову інформацію, або пересвідчитись в тому, що на цю допомогу ви не можете розраховувати.

Розкажіть, будь ласка, що ще в планах міністерства у напрямку цифровізації?

— Нагадаю, що перші кроки у напрямку усиновлення дитини можна зробити на порталі "Дія". Отримати первинну консультацію, зареєструватися кандидатом в усиновлювачі. Адже ми знаємо, що зараз це дійсно велика проблема. Ми прагнемо, щоб кожен, хто задумався про усиновлення, знайшов відповіді на всі запитання. Тобто нема потреби йти в службу у справах дітей особисто. Ми зробили цей сервіс на порталі "Дія".

Також й надалі працює реєстрація, зміна адреси, зняття, реєстрація ВПО у застосунку "Дія". Це одна із популярних послуг, адже кількість ВПО, на жаль, щомісяця зростає. Також ми плануємо запускати дійсно нові сервіси. Зараз ми замінюємо системи з 1990- років на такі, які дозволяють будувати інформаційні обміни, виводити ці сервіси в "Дію". Адже ситуація з соціальними послугами не змінювалася роками. Там не було цифровізації.

Зараз ми впроваджуємо електронний кейс-менеджмент. Це новий підхід, який дозволяє аналізувати конкретний випадок та проводити комплексні дії, спрямовані на те, щоб виводити людину зі складних життєвих обставин. Так званий "електронний кейс-менеджмент ведення випадку" добре зарекомендував себе у світі. Це є таким фундаментом для цифровізації та дозволяє займатися інформаційним обміном з іншими системами держави. Людям не треба буде бігати з паперами, довідками, посвідченнями. Бо в перспективі дані пересуватимуться між нашими системами, а результат отримує людина.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір