Почався повторний прокат: як знімали оскароносний фільм "20 днів у Маріуполі"

"20 днів у Маріуполі". Скриншот: kanaldim.tv

11 березня 2024 року Американська кіноакадемія відзначила почесною статуеткою "Оскар" в номінації "Найкращий документальний фільм" стрічку українського режисера Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі" — задокументовану історію початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Члени команди Associated Press були останніми міжнародними журналістами в оточеному Маріуполі. Як знімали фільм, пригадуємо у матеріалі "Ранку Вдома".

Команда журналістів Associated Press продовжили роботу в Маріуполі та зафіксували кадри, які пізніше стали визначальними образами війни: смерті дітей, масові поховання, розбомблений пологовий будинок та інші жахи російських злочинів.

"Я вдячний, але, напевно, я буду першим режисером на цій сцені, який скаже: "Я хотів би ніколи не робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну і ніколи не окупувала наші міста", — сказав Мстислав Чернов під час вручення "Оскара".

Початок повномасштабного вторгнення Мстислав Чернов разом зі своїми колегами Василівною Степаненко та фотографом Євгеном Малолєткою зустріли у Маріуполі. Попри усі розмови та чутки, до такого розвитку подій люди не були готові. Шок від жорстокості, з якою росіяни руйнували не лише будинки, а й долі людей, журналісти пережили разом з усіма.

На 21 день після початку вторгнення команді Associated Press вдалося виїхати через гуманітарний коридор. Відтоді у Маріуполі немає жодного журналіста. Близько 10% відео та фотографії команді журналістів вдалося відправити з єдиної точки у місті, де був сигнал мобільного зв'язку. Близько 30 годин відзнятих матеріалів вивезли гуманітарним коридором.

Світова прем'єра "20 днів у Маріуполі" відбулась у 2023 році на кінофестивалі "Санденс ", де стрічка отримала приз глядачів, а роботу журналістів відзначили Пулітцерівську премію. Далі були покази та нагороди на шести фестивалях і перший "Оскар" для України за найкращий документальний фільм.

"Я віддав би все це визнання за те, аби росіяни не вбивали десятки тисяч моїх земляків з України. Я б віддав це, аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які перебувають в їхніх тюрмах. Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле. Проте ми всі разом, а серед вас зараз найталановитіші люди світу, можемо розставити в історії все на свої місця, аби правда перемогла, і щоб загиблі люди Маріуполя і всі ті, хто віддали своє життя, ніколи не були забуті. Бо кіно формує спогади, а спогади формують історію", — резюмував Мстислав Чернов.

Зазначимо, що всі охочі можуть подивитися документальну стрічку "20 днів у Маріуполі" у повторному прокаті.

Читайте також: Disney пояснили, чому вирізали зі скороченої телеверсії "Оскара" перемогу України

Прямий ефір