Пішов з дому в 12 років, закінчив 9 класів, а зараз винаходить супердрони — історія автора дрона "Сірко"

Євген Гнаток. Скриншот: kanaldim.tv

Героями нового випуску програми "Я не забуду" з Іриною Хоменко стали народні винахідники — люди з різних регіонів України, різного віку та статі, котрі з початком великої війни почали своїми винаходами допомагати ЗСУ. Серед них 22-річний самоучка з Києва Євген Гнаток.

Його часто можна побачити біля метро. Хлопець підробляє промоутером та роздає листівки. Перехожі й не здогадуються, що його біографія схожа на історії Джеффа Безоса, Стіва Джобса та Білла Гейтса. Євген розробив дрон, що рятує життя на передовій. Назвав свій винахід на честь позивного військового — "Сірко".

Дитинство Євгена Гнатока минуло в інтернаті, з освіти він має лише дев'ять класів школи. З технікума відрахували — не з'явився на екзамени, бо на той момент був в армії. Технічні навички перейняв від вітчима. Заробляти на життя хлопцю довелося вчитися у вісім років.

"З восьми років довелось заробляти на життя, бо були ситуації, коли я вже не жив удома. Мене поставили на облік в ювенальну превенцію за те, що втікав з дому. А втікав я не просто так. Бувало, вітчим напивався і міг прикладати руку. Наприклад, в 12 років я вийшов з дому з переломом руки в трьох місцях і вивихнутою щелепою. Це був останній раз, коли я був удома", — згадав важке дитинство Євген.

З 18 років Євген служив в армії на контракті, проте за декілька років, не дослуживши, покинув військо. Працював офіціантом, менеджером, охоронцем, а саме перед початком повномасштабної війни — електромонтером на будівництві. Коли почалася велика війна, Гнаток пішов з роботи.

"Я розумів, по яких маршрутах вони (російські окупанти, — ред.) можуть йти до Києва. За Чорнобилем в бік Києва є селище Іванків, і я пішки пішов в той бік, тому що розумів, що наші хлопці повинні тримати цю позицію. Там я долучився до 72-ї бригади. Потім вже поїхав на Авдіївський напрямок у 110-ту бригаду. Ще коли я їхав на Авдіївку, у мене вже були плани щодо створення дрона. Я передивився, що є на озброєнні у Російській Федерації, і подумав, що ми можемо протиставити", — розповів він.

Перший дрон, який Євген задумав виготовити, мав стати великою сталевою машиною, яка під'їжджала б до окопу, розбивала там все, що є і їхала б далі. Такий "сталевий монстр" мав підтримати наші підрозділи під час штурму. Проте зробити таку машину стало справжнім викликом для людини без підготовки. Хлопець був налаштований рішуче.

"Я тоді ще нічого не знав ані про ходову частину, ані про програмування. Навіть в електроніці особливо нічого не розумів. Все це довелося вивчати з нуля. А вже коли вибрав мету, купив дитячі електроквадроцикли та почав експериментувати. Перший винахід я робив у звичайному гаражі", — поділився Гнаток.

Гараж для роботи над винаходом йому надав Олександр, який відгукнувся на оголошення хлопця в соцмережах. У цій імпровізованій майстерні Євген і жив. Грівся "дуйчиком", їв консервацію і те, що не швидко псується.

"Так я прожив трохи більше двох місяців, поки не був розроблений саме перший дрон, який пішов на фронт. Після, на виставці озброєння, я познайомився з представниками конструкторського бюро. Через декілька днів переїхав до них, перевіз дрони, комплектуючі й вже працюю там", — розповів винахідник.

На створення дрона "Сірко" таким, яким він допомагає військовим сьогодні, винахіднику знадобилося чотири місяці. Спочатку на цю роботу Євген витратив особисті кошти, згодом йому почали донатити. Частину оплатив військовий з позивним "Сірко", тому винахід і отримав таку назву. Теперішня комплектація "Сірка" коштує близько 30 000 гривень

На фронті винахід Євгена Гнатока виконує різні завдання залежно від комплектації. Є дрон-розвідник, до якого кріпиться поворотна камера. Його завдання — виявляти вогневі позиції ворога. Є також комплекти кріплень для перевозу протитанкових мін, кріплення під ПТАБ-2,5 — протитанкові авіаційні бомби, зверху є кріплення під боєкомплекти, щоб перевозити грузи. Всі дрони працюють як камікадзе.

Сертифікації "Сірко" наразі не має. Проте для того, аби знищувати ворога, він і не потрібен, каже винахідник.

Читайте також: Взуття та "рука" для саперів, багі та дрон для ЗСУ: як народні винахідники допомагають наближати перемогу

Прямий ефір