Перший день конференції у Вільнюсі — які зроблено заяви та про що домовилися (ВІДЕО)

Конференция в Вильнюсе. Фото: kanaldom.tv

Європа не повинна йти на переговори з путінським режимом і на поступки Росії, поки не побачить від неї кроків з деескалації ситуації на Донбасі та деокупації Криму. Про це сьогодні, 7 липня, під час спільної пресконференції президентів України та Литви заявив Гітанас Науседа. Очільники держав вийшли поспілкуватися з журналістами після виступу на відкритті міжнародної конференції з питань реформ в Україні, яка проходить у Вільнюсі, інформує "Дом".

Одним із головних моментів у відносинах України та Литви залишається питання боротьби з російською агресією. Так сказав президент Литви. За його словами, питання не тільки в агресії Росії на Донбасі — не можна випускати з міжнародного порядку денного окупацію Криму. Науседа зазначив, що міжнародна спільнота бачить, що РФ, як і раніше, концентрує війська в окупованому Криму та в Чорному морі. Ще й оточує Україну військами з усіх боків — і не можна з цим миритися, не можна послаблювати санкції.

Водночас зусиль України та Литви недостатньо, і потрібно об'єднання всієї міжнародної спільноти, міжнародних організацій. І з цим теж Литва допомагає Україні.

"На міжнародних майданчиках ООН, ОБСЄ, Ради Європи — скрізь наші литовські друзі є надійними партнерами й нашими постійними союзниками. Ми домовилися й надалі координувати свої дії, щоб наша позиція у межах міжнародних організацій була чіткою та відповідала інтересам обох держав. Потужним є голос Литви на підтримку України в питанні вступу до Європейського Союзу та НАТО", — сказав президент України Володимир Зеленський.

Обидва президенти зазначили, що неможливо просто автоматично прийняти Україну в ЄС і НАТО — для цього країна повинна виконати своє "домашнє завдання". Не тому, що Україні ставлять якісь умови, а тому, що всім країнам вигідно, щоб Українська держава стала сильною, економіка стала сильною, щоб зникла корупція, були реформовані судова та правоохоронна системи. Саме для цього проходить конференція у Вільнюсі, де політики, експерти, лідери думок з різних країн діляться тим, в якому напрямку рухається Україна, що вже зроблено та що ще належить зробити.

"Наші друзі українці повинні сконцентруватися на ефективному впровадженні пакету реформ, боротися з корупцією, втілювати реформу суддів і створювати клімат для інвестицій", — наголосив президент Литви.

Голова Української держави зауважив, що навіть за нинішньої динамічної співпраці є ще багато напрямів, де Україна та Литва мають працювати разом.

"І хочеться досягти більшого. Насамперед сфера економічних відносин, інвестиційна, транспортна і транзитна співпраця. За результатами цього року ми очікуємо, що обсяги двосторонньої торгівлі товарами та послугами відновлять позитивну динаміку та показники періоду до COVID-19", — повідомив Зеленський.

Сьогодні у Президентському палаці будуть проходити основні сесії конференції щодо українських реформ. Тут обговорять просування України в питанні Асоціації з ЄС, судову реформу, а також реформи в оборонній сфері та узгодження їх до стандартів НАТО. 8 липня заходи пройдуть в литовському Сеймі — там упор зроблять на економічну співпрацю та розвиток бізнесклімату в Україні.

Крім того, під час зустрічі у Вільнюсі міністри закордонних справ трьох країн — України, Польщі та Литви — підписали дорожню карту розвитку "Люблінського трикутника" і декларацію про спільну історичну спадщину та загальні цінності. У документах ідеться про посилення співпраці та підтримку України на шляху до Євросоюзу та НАТО.

"Нарешті, не минуло й кілька століть, як три наші держави визнають свій рівноправний внесок у створення простору, заснованого на демократії, свободі, економічному процвітанні. Взагалі, я вам скажу, "Люблінський трикутник" — це по суті альтернатива "русскому миру" в цій частині Європи", — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Читайте також: Перелік реформ для інтеграції з НАТО потрібен Україні, — Зеленський

Нагадаємо, очільник Української держави Володимир Зеленський під час візиту до Литовської Республіки взяв участь в урочистих заходах з нагоди Дня державності Литви. Сьогодні, 7 липня, Зеленський брав участь у відкритті вступної сесії Міжнародної конференції з питань реформ в Україні.

Читайте також: Чіткі плани щодо вступу до ЄС і НАТО потрібно надати Україні, — президент Литви

Прямий ефір