Перша Конституція України та відкриття острова Пасхи: 5 квітня в історії (ВІДЕО)

5 квітня 1710 року гетьманом був обраний Пилип Орлик, і саме тоді була ухвалена перша Конституція України. Про це йдеться в програмі "Утро Дома".

Орлик, який був одним із найближчих сподвижників Івана Мазепи, після поразки шведсько-українського війська під Полтавою в 1709 році змушений був емігрувати в місто Бендери (сучасна територія Молдови). Разом із ним політичний притулок в місті отримала частина козацької старшини, козаки Гетьманщини і запорожці, які відмовилися служити Москві.

Під час Козацької Ради, коли Орлик був обраний гетьманом України, було також ухвалено угоду "Пакти і конституції прав і вольностей війська Запорізького". Саме цей документ пізніше отримав назву Конституція Пилипа Орлика. Вона проголошувала в Україні незалежну республіку. Документ складався з 16 статей.

Також у цей день у 1722 році був відкритий острів Пасхи — найвіддаленіший населений острів у світі. Його знайшов нідерландський мореплавець Якоб Рокерін. У той день святкувався перший день християнської Пасхи, тому острів назвали на честь свята.

Окрім того, 5 квітня 1975 року народився український хокеїст, екскапітан збірної України Сергій Климентьєв.

Читайте також: Підсумки 4 квітня: план з вакцинації, російські "Гради" біля кордонів України та Великдень під час пандемії (ВІДЕО)

Прямий ефір