Перерозподіл впливу країн та боротьба за космос: інтерв'ю з Павлом Клімкіним

Павел Климкин в программе "На самом деле". Скриншот видео: kanaldom.tv

Світ — на порозі змін. Хто стане наддержавою ХХІ століття, як поділять між собою вплив провідні країни світу та які зміни очікують на Євросоюз? А також боротьба за космос як сфера переформатування співпраці наддержав. Про це у програмі "На самом деле: Мир" телеканалу "Дом" розповів Павло Клімкін — міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.), співзасновник Центру національної стійкості та розвитку.

Ведуча програми — Анна Нитченко.

— Які країни найближчим десятиліттям збережуть статус наддержави, може, хтось поповнить їхній перелік? І яку роль у цьому відношенні будуть відігравати ЄС і НАТО?

— Якщо говорити про 5-10 років, то Китай буде наддержавою за будь-якого розвитку ситуації. Це 100%. США збережуть статус наддержави та залишаться лідером вільного світу. НАТО як альянс безпеки, звичайно, буде ще більш важливим, не просто важливим, а найважливішим.

А Європейський Союз — він повинен знайти свій новий сенс. Оскільки Євросоюз виконав ті завдання, які він ставив перед собою в ХХ столітті. Ось йому треба адаптуватися до цього нового світу, що зараз і відбувається. Головне, що є в Європейському союзі, — це цінності, серед яких головні — безпека і справедливість. Ось коли безпека і справедливість сходяться, ось це — Європейський Союз.

— Про можливу зміну лідерів країн-членів ЄС. Зараз ми спостерігаємо рейтинги канцлера ФРН Ангели Меркель на регіональних виборах. Попереду — парламентські вибори. Якщо Меркель іде, якщо президент Франції Еммануель Макрон вступає до передвиборних перегонів і не виграє, що тоді?

— Насправді, це ж кінець ери Меркель лише на рівні національної політики. Ангела, звичайно, не піде з політики, вона залишиться в Євросоюзі або перейде на світовий рівень, просто в іншому форматі.

У Меркель важливим є поєднання християнських цінностей (адже вона дочка пастора), розуміння демократії та те, що вона розуміє нашу ментальність (адже вона виросла в НДР). Вона неодноразово була в Україні, в шахту спускалася на Донбасі, вона нас прекрасно відчуває.

Тому нові лідери точно будуть, це будуть молоді — не обов'язково за віком, а за мисленням. Це будуть люди, які розуміють XXI століття.

— А перспективи Росії?

— Вони створюють свою реальність. А насправді подивіться, що в Росії відбувається. Ось куди вона реально йде? Нічого ж немає.

Російська молодь що хоче? Вона хоче безвізовий режим. Хоче їздити до Європи. Вони хочуть жити у відкритому світі. А їх закривають у клітку. Не можна зробити зоопарк з молоді, навіть російської. Я вважаю, що вони розуміють все-таки, що в майбутньому цей режим їх нікуди не приведе.

Хочеш в зоопарку жити? Немає питань. Ну ось я не хочу, ви не хочете, і вони теж не хочуть. Вони для чого виходять на вулиці Москви? Вони ж не за Навального виходять. Вони виходять просто на площу і кажуть: "Ми не хочемо так жити".

Подивіться на опитування — все падає. Тому всі прекрасно розуміють, що російська окупація призвела до цих божевільних економічних труднощів. Окупація призвела до того, що тепер Росія — це чорна скриня. Нікуди не виїдеш, нікуди не заїдеш.

Ось ми сьогодні розпочали дискусію, як ставляться до наддержав. Хто у світі бачить Росію як наддержаву? Навіть самі росіяни не бачать.

— Водночас деякі експерти говорять, що Росія може об'єднати свої сили з Китаєм. Наскільки це ймовірно?

— Навіщо вони Китаю потрібні? Китай — це держава, яка живе у вічності. Вони думають, що вони завжди були та завжди будуть.

У Китаї населення вдесятеро більше. Буквально два тижні тому божевільне технологічне програмне оновлення — сотні мільярдів доларів, штучний інтелект, все. А що в Росії відбувається? Якщо дивитися реально. Я нікого не хочу ображати десь на Камчатці, в Туві, але хіба це оновлення? Це що, якась перспектива?

Тому Росія не потрібна Китаю.

Читайте також: США VS Китай VS Росія: хто правитиме світом?

— Боротьба за світове лідерство триває і в космосі. Наскільки стане серйозним космічне протистояння?

— Ось це саме до питання про Росію та Китай. Вони тепер збираються на Місяць створювати спільну базу. Ось Китай і використовує Росію зараз із залишками її технологій. А потім скаже "До побачення!"

А якщо серйозно, звичайно, наступний божевільний технологічний етап буде в космосі. Зрозуміло, що ресурсів Землі нам не вистачає, ось кліматичні зміни навколо. Ми прекрасно розуміємо, що відбувається, — скоро половину території України нам доведеться зрошувати. Тому потрібні нові ресурси. Ілон Маск ось нас на Марс кличе. Ось тут наведемо порядок, в Україні, і поїдемо на Марс.

— Як країни розподіляться за силою в боротьбі за космос?

— Думаю, що зрештою Сполучені Штати та Китай знайдуть унікальну сферу збігу саме щодо космосу. Це, знаєте, як Інь і Янь, коли це одночасно і суперництво, і збіг інтересів.

Медіа-партнери
Прямий ефір