Особливості ЗНО та державної атестації в 2021 році: "Утро Дома" з Андрієм Вітренком
Попри пандемію коронавірусу, зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) для випускників цього року буде проводитися у встановлені дати. Водночас, як і в минулому році, школярів звільнили від обов’язкового проходження державної підсумкової атестації, зокрема від ЗНО.
Чому так було зроблено, як відбуватиметься ЗНО цього року і як держава планує заохочувати найрозумніших учнів — розповів заступник міністра освіти і науки з питань європейської інтеграції Андрій Вітренко в ефірі програми "Утро Дома".
Ведучі — Костянтин Октябрський і Анастасія Касілова.
— Як цього року відбуватиметься атестація для учнів четвертих, дев’ятих і одинадцятих класів?
— Все буде максимально просто. Почнемо з того, що 13 квітня Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким на період пандемії учні, які закінчили повну середню освіту, будуть звільнені від здачі державної атестації. Це одинадцяті класи. Для дев’ятих і четвертих класів теж є хороша новина: вони теж будуть звільнені від державної атестації згідно з наказом Міністерства освіти і науки.
— Чому проводиться атестація для четвертих класів?
— Школа розділена на три частини: початкова, базова середня освіта та повна середня освіта. Не потрібно боятися державної атестації з першого до четвертого класу. Це оцінка державою якості наданих послуг. Всі діти в будь-якому випадку переходять до п’ятого класу.
— Що буде з зовнішнім незалежним оцінюванням (ЗНО) в цьому році?
— Є чотири сценарії проведення ЗНО в залежності від епідемічної ситуації в країні.
Минулорічний досвід проведення ЗНО показав, що спалахів хвороби після проведення тестування не було. Всі суворо дотримувалися встановлених правил: соціальне дистанціювання, обробка рук, маски. Ми максимально детально підходимо до вибору аудиторій, до вибору шкіл, до вибору місця здачі ЗНО, щоб було всім зручно.
— Які предмети для здачі ЗНО найчастіше обирають учні?
— За останні 10 років практично нічого не змінюється. Лідери серед предметів ЗНО — українська мова та література, математика, історія України, англійська мова та географія.
— ЗНО з математики зробили обов’язковим?
— В минулому році 250 тис. абітурієнтів із 286 тис. обрали для здачі на ЗНО математику. Але обов’язковим зробили не ЗНО з математики, а державну підсумкову атестацію (ДПА). Це різні речі. Зараз, якщо школяр не має наміру вступати до університету або продовжувати навчання в школі, він здає тільки ДПА. Але ДПА в цьому році не здається. Результати іспитів будуть виставлені на підставі оцінок, отриманих протягом року.
А до вишів можна вступити тільки за результатами ЗНО. На сайті Міністерства освіти і науки написані правила вступу та список ЗНО для кожної спеціальності в різних вишах.
— Які професії популярні серед абітурієнтів?
— В основному зараз всі вибирають соціо-гуманітарні спеціальності. На першому місці, звичайно ж, право. Потім йде менеджмент. Потім йде філологія, мови.
В цьому році до топ-10 популярних напрямів потрапила середня освіта. Тобто педагоги, які навчатимуть дітей. Зросла кількість дітей, які вступають на IT-спеціальності. Зросла кількість дітей, які вступають на економіку, фінанси, банківську справу, маркетинг.
Ми постійно зменшуємо державне замовлення на спеціальності, які надто популярні. І підвищуємо кількість державного замовлення на спеціальності, які потрібні країні.
— Розкажіть про премії за найкращі результати із ЗНО.
— У січні був підписаний указ президента про стимулювання найкращих випускників. Згідно з указом, найкращі випускники, які показали певні досягнення в освіті, отримують грошову винагороду.
Кабмін розробив спеціальне положення, згідно з яким 270 осіб, які отримають максимально можливі бали на ЗНО, будуть отримувати протягом року щомісячну стипендію в 10 тис. грн. Також є програма для дітей, яких ми стимулюємо брати участь в олімпіадах і міжнародних конкурсах. Якщо школяр стане переможцем четвертого етапу всеукраїнської олімпіади, то він отримає одноразову премію в розмірі 20 тис. грн. Якщо він переможе в міжнародній олімпіаді, то отримає одноразову премію в розмірі 100 тис. грн.