Особливості цифрової грамотності в Україні: "Официальный разговор" із Валерією Іонан

Валерия Ионан. Фото: ua.news

Минулого року Міністерство цифрової трансформації запустило тест на цифрову грамотність "Цифрограм". Незабаром планується презентація аналогічної платформи для вчителів, медиків та держслужбовців. Головна мета тесту — дати можливість кожному українцю перевірити рівень своєї цифрової грамотності.

Про користь такого тесту і про те, чи допомагають українцям освітні серіали — розповіла заступниця міністра цифрової трансформації Валерія Іонан у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— Розкажіть про проєкт "Цифрограм 2.0".

— Це національний тест на цифрову грамотність. Ми його запустили минулого року, це була пілотна версія. Тоді взяли участь близько 150 тис. українців, і близько 100 тис. дійшли до кінця і отримали сертифікат.

Зараз ми запустили другу версію для громадян — "Цифрограм 2.0″. Також ми презентуємо "Цифрограм" для вчителів. Потім — для медиків і для держслужбовців.

Основна ідея в тому, щоб дати можливість кожному українцю перевірити рівень своєї цифрової грамотності. Весь тест складений на базі європейської методології DIGcomp 2.1. Часто люди навіть не розуміють, що таке цифрова грамотність. Пояснити це можна досить просто. Це шість основних блоків компетенцій. Це базові знання або базові вміння користуватися комп’ютером. Це пошук інформації, тобто як правильно гуглити. Як правильно створювати персональні пошукові стратегії. Це комунікація, тобто все, що стосується електронної пошти, соціальних мереж. Це створення цифрового контенту: фото, відео, текст, аудіо. Ази онлайнбезпеки та розв'язання невеликих технічних проблем самостійно.

Ці шість блоків містять у собі 30 компетенцій цифрової грамотності. Весь наш тест побудований саме на цих компетенціях. Відповідно, коли людина його проходить, а це 90 питань, на які потрібно півгодини, вона отримує сертифікат із дуже деталізованою розбивкою з того, які компетенції у неї провисають, а в яких вона справжній профі.

— Тобто цей сертифікат потрібен самій людині?

— Абсолютно правильно. Тому що цифрова грамотність сьогодні — це конкурентоспроможність людини. Якщо у людини низький рівень цифрової грамотності, через 2-3 роки вона не зможе знайти собі високооплачувану роботу.

Цифрова грамотність — це дуже важливо. Це так само важливо, як вміти читати, писати і говорити. Сьогодні навіть трирічні діти вміють користуватися гаджетами.

Давайте проаналізуємо професію кур’єр. Куди кур’єру без цифрової грамотності? Йому потрібно знатися на Google Maps або на інших додатках, які допомагають йому виконувати свою роботу якісно. Він весь час працює з інтернетом і цифровими гаджетами, з різними додатками.

— Які професії можуть стати незатребуваними?

— Все, що можна автоматизувати, буде автоматизовано. Тому зараз не потрібно тішити себе ілюзіями щодо того, що щось буде затребуване завжди.

Наприклад, у багатьох  країнах ведучих замінюють роботи. Якщо ми візьмемо ведучого новин, його робота — вчасно доставляти чітку інформацію споживачеві. Якщо хтось може впоратися з цією роботою краще, швидше і ефективніше, тоді чому б його не замінити?

Це те, про що варто замислитися зараз. Величезна кількість людей будуть проходити перекваліфікацію або ж отримувати нові навички. Це бухгалтери, це заводські працівники, механіки. Майже будь-яка професія може бути, якщо не повністю, то хоча б частково автоматизована.

— В Україні 15 тис. бібліотек, 30% із них — з комп’ютерами. Чи будуть змінюватися бібліотеки?

— У нас 15 тис. публічних бібліотек, але загалом їх набагато більше — близько 40 тис. з урахуванням шкільних і університетських.

Ми бачимо бібліотеки як нашого основного партнера і як цифрові хаби. Коли ми запускали проєкт "Дія. Цифрова освіта", який спрямований на те, щоб безкоштовно навчати людей цифрової грамотності, ми поставили і ставимо собі за мету, щоб кожен українець, хто хоче навчитися цифровій грамотності, мав можливість це зробити безкоштовно. Ми створили дуже класну, зручну освітню онлайнплатформу, яка доступна для кожного за посиланням osvita.dia.gov.ua.

Ми зіткнулися з проблемою, що не в кожному селі та не в кожному будинку є інтернет, гаджети. Але ми хотіли дати можливість навчитися кожному. Ми знайшли найкращий світовий досвід — інфраструктуру, що працює, в якій вже є доступ до інтернету, в якій вже є комп’ютери і є працівники, яких можна навчити фасилітувати вхід на платформу, якщо це, наприклад, людина старшого віку, яка поки що погано володіє комп’ютером. У цьому плані нам дуже допомогли бібліотеки.

Є організація — Українська бібліотечна асоціація, вона стала нашим партнером. Близько 6 тис. бібліотек приєдналися до нашої мережі хабів. Ми навчили бібліотекарів фасилітувати процес, пояснювати, що таке цифрова грамотність, як реєструватися на платформі, щоб почати навчання. Також до мережі хабів приєдналися Центри надання адміністративних послуг, деякі школи, університети і навіть приватні компанії.

Що стосується питання трансформація бібліотек, це правильне і своєчасне питання. Візьмемо, наприклад, Канаду. Що таке бібліотека в Канаді? Це місце тяжіння жителів міста. Це бібліотека, коворкінг, місце для молодих мам, кав’ярня, комп’ютерний клас. І це все в одній локації. Тобі не потрібно йти в кафе або в парк. Ти можеш взяти чашечку кави і походити бібліотекою, вибрати книгу, сісти і почитати її або забрати її з собою. Там завжди є трафік. Вони не виходять ніколи з моди.

Що стосується наших бібліотек, у нас є багато хороших кейсів. Ви не повірите, як багато директорів бібліотек і бібліотекарів докладають усіх можливих зусиль, щоб свою бібліотеку не просто відродити, а трансформувати. Вони розуміють, що за цим майбутнє.

Багато сільських бібліотек, коли починався наш спільний проєкт, самі приводили рекламні кампанії та пояснювали жителям свого міста, що в бібліотеці можна безкоштовно навчитися цифровій грамотності. Тому мені дуже хотілося б, щоб держава ще більше приділяла уваги бібліотекам.

Окрім того, що у нас є мережа цифрових хабів, ми працюємо з бібліотекарем, проводимо для них навчання. Ми запустили проєкт, в межах якого приватні компанії надають 5 тис. комп’ютерів. Це не нові комп’ютери, їм 3-4 роки. І їх ми відправляємо в сільські бібліотеки. Проєкт завершиться протягом 2-3 місяців.

Це не ідеал, але це найкраще, що ми зараз можемо запропонувати. Адже минулого року, наприклад, у нас не було державного фінансування. Все, що ми робили, ми робили за підтримки міжнародних донорів і бізнесу. Я вважаю, що майже півмільйона українців, які навчаються на платформі, — це вже велика перемога.

— Ви запустили серію освітніх серіалів за участю українських зірок. Які серіали найпопулярніші?

— На нашій платформі є понад 55 освітніх серіалів. Ми запустили формат "едьютеймент" (з англ. Education Class Entertainment), тобто навчання через розваги. Тому кожен серіал — це завжди селебріті, лідер думок для якоїсь конкретної аудиторії, для якої ми цей серіал знімаємо. А також експерт в якійсь конкретній темі. Це мікронавчання Кожна серія триває 7-10 хвилин. Це формат стоп-уроків, тобто ти дивишся серію, потім ти повинен пройти короткий тест. І тільки після того, як ти пройдеш його правильно, тобі доступна наступна серія.

В кінці є фінальний тест і сертифікат, який людина отримує, якщо пройде тест. Серіали дуже різні. Вони призначені для різної цільової аудиторії. Наприклад, є серіал "Смартфон для батьків", або "Базова цифрова грамотність" у трьох сезонах. Є серіал "Цифрові фінанси", де ми пояснюємо ази для людей старшого віку.

На піку пандемії був популярний серіал про оплату комуналки онлайн. Також, коли було певне скорочення минулого року, ми зробили серіал про пошук роботи онлайн. Наприклад, людина 20 років пропрацювала на одній роботі, і її звільнили. Вона ніколи не шукала роботу в інтернеті, не знає, як проходять співбесіди; які є сайти пошуку роботи, як заповнювати резюме, що таке мотиваційний лист. Але багато хто це з'ясовує.

У нас є серіали для держслужбовців, після проходження яких держслужбовці отримують кредити ЕТКС. Це дуже важливо, тому що у держслужбовців є певна квота на кількість годин для самонавчання, які вони повинні пройти за рік. Один із наших серіалів — "Цифрова грамотність для держслужбовців на базі інструментів Google" — пройшло 120 тис. осіб, з яких близько 100 тис. отримали сертифікат.

— Цей сертифікат можна прикладати до резюме?

— Так, їх можна прикладати до резюме. Якщо говорити про "Цифрограму", то всі сайти з пошуку роботи підтримали цю ініціативу. Там з’явиться окрема графа для цього сертифіката.

Прямий ефір