Одна з причин — фільтраційні табори: чому складно евакуювати з "Азовсталі" та Маріуполя, пояснив Кириленко

Евакуація. Ілюстративне фото: Facebook/OCHA Ukraine

Росіяни не зацікавлені, щоб люди виїжджали з території міста Маріуполя Донецької області на підконтрольну українській владі територію. Тому є постійні зміни домовленостей щодо умов евакуації. Про це сьогодні, 9 травня, повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко в ефірі "Суспільного", інформує кореспондент телеканалу "Дом".

Процес евакуації відбувається складно. До нього долучена велика кількість людей, керує безпосередньо по вертикалі президент України Володимир Зеленський та доповідає йому віцепрем’єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, яка займається цим пулом питань. А координацією, виконанням всіх заходів — Донецька обласна військова адміністрація, Маріупольська міська рада, долучається як приймальна сторона та з координації Запорізька ОВА.

"Сама евакуація, заходи тривають по декілька днів. Однією з причин є фільтраційні табори так звані. Як, за яким принципом людей забирають, або люди заходять після того, як їх вивозять з території "Азовсталі" або з території Маріуполя, є ще одна локація, звідки їх забирають, — це відомо лише самим окупантам і наскільки ці вигадані причини можуть бути, це відомо тільки їм", — сказав Кириленко.

Як приклад, він навів історію 4-річної Аліси. Під час останньої евакуації з території заводу "Азовсталь" окупанти розлучили її з мамою. Матір залишилася в фільтраційному таборі на території так званої "ДНР". До місця призначення в Запоріжжі доїхала лише дитина, місце перебування матері наразі невідоме. Про це повідомляв полк "Азов". За словами Кириленка, дівчинка під доглядом, у безпеці, їй надано усю необхідну допомогу. Але причина, через яку її маму, медика, лишили в таборі і не випустили із донькою, невідома.

"Але ми розуміємо, що в цій ситуації, в таких випадках, на жаль, більше шансів і можливостей надиктовувати свої вимоги і змінювати домовленості саме у окупанта. Тому що у них в заручниках перебувають наші українці, наші маріупольці. Тому ми змушені йти на всі кроки, десь на поступки заради одного — евакуювати людей. На жаль, але я можу констатувати це, ми вже звикли до того, що росіяни в домовленостях вказують одне, фактично відбувається інше, але ми цілеспрямовано рухаємось злагоджено, скоординованими зусиллями, щоб людей евакуювати і вони дісталися безпечного місця евакуації", — розповів він.

Наразі у Маріуполі, за даними начальника Донецької ОВА, залишається до 100 тис. жителів. Частина з них не планує виїжджати. На "Азовсталі" лишилось ще понад сотня цивільних.

Процес евакуації не зупиняється.

"По цифрах можна звітувати, коли люди будуть евакуйовані. Процеси перемовин — як тільки люди доправлені до безпечного міста, одразу ж процес по наступному етапу евакуації. Він фактично не зупиняється. Після наших доповідей одразу Ірина Верещук повідомляє про те, як надалі буде рухатись (процес евакуації, — ред.). Але вона повідомляє в залежності від того, чи надають згоду на подальший етап, черговий процес, черговий день евакуації росіяни. Наразі такого підтвердження поки що не має, щоб дало можливість вирушати наступній колоні. Ми готові, процес налагоджений таким чином, що прибуття однієї колони евакуаційної дає нам можливість фактично відправляти наступну. Вони можуть рухатись синхронно, але не все від нас залежить. Готові робити це цілодобово", — резюмував Павло Кириленко.

За даними Маріупольської міської ради, напередодні ще 173 людини було врятовано з "Азовсталі" та Маріуполя. 10 автобусів з маріупольцями вже на території вільної України. Дістати та вивезти цивільних громадян з території заводу вдалося ціною трьох життів героїчних оборонців "Азовсталі" та шістьох поранених бійців.

Читайте також: Навіть у туалет під конвоєм: жителі Маріуполя розповіли про те, що відбувається у фільтраційному таборі "ДНР"

Нагадаємо, з 1 березня Маріуполь був оточений окупантами та перебуває в блокаді. Наприкінці березня російські війська захопили частину міста і почали депортацію мешканців через фільтраційні табори "ДНР" до Росії, по периметру міста створено 4 таких табори.

До травня окупантам вдалося захопити основну частину міста, українські захисники в оточенні утримують територію металургійного комбінату "Азовсталь", у сховищах якого рятуються близько тисячі мирних жителів. 1 травня з "Азовсталі" вдалося евакуювати 150 людей. Усім їм довелося пройти фільтраційний табір "ДНР" у селі Безіменне.

Читайте також: Маріуполь за часів Другої світової війни та зараз — життя міста за німців та росіян (ВІДЕО)

Прямий ефір