Локдаун, привілеї для вакцинованих і "кольорові" внутрішні сертифікати: інтерв’ю з Ігорем Кузіним

Игорь Кузин. Фото: kanaldom.tv

В Україні повністю вакциновано від коронавірусу близько 10% населення. Також у країні спостерігається збільшення кількості хворих на COVID-19, через що влада планує посилити карантин.

Які обмеження готують, чи будуть окремі карантинні правила для вакцинованих і в чому різниця між "зеленим" та "жовтим" внутрішніми сертифікатами — розповів головний державний санітарний лікар Ігор Кузін у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Анна Нитченко.

— Як ви оцінюєте темпи вакцинації? Чи готується Україна до локдауну? Чи вакцинація врятує від нього?

— Я почну з темпів вакцинації. Дійсно, за останні кілька місяців Міністерство охорони здоров’я, держава доклали максимум зусиль для того, щоб прискорити темпи вакцинації, які зараз використовують у країні. І якщо ми подивимося на сьогодні, то майже 10,2 млн щеплень було зроблено в країні. Це 5,7 млн ​​людей, які отримали перше щеплення, а решта вже отримали повний курс. Таким чином ми виходимо вже на показник 10% майже повністю захищених українців, які отримали повний курс щеплень.

На жаль, ця цифра далека від ідеалів, і європейські країни вакцинують набагато швидше. Але варто віддати належне тому, що за останні кілька місяців інфраструктура була розгорнута максимально. Зараз працює близько 3 тис. пунктів щеплення, працює близько 300 центрів масової вакцинації, близько 1 тис. мобільних бригад, які вакцинують населення не тільки на рівні обласних центрів, але ще й на рівні віддалених регіонів або важкодоступних місць України.

Темпи вакцинації за останні кілька місяців дуже зросли і дійсно вакцинація є зараз одним із методів зниження навантаження на систему охорони здоров’я, оскільки вакцинація дає змогу людині перенести захворювання в більш легкій формі, не мати ускладнень, які пов’язані з коронавірусним захворюванням, зокрема уникнути ризику смерті внаслідок коронавірусного захворювання.

Крім того, якщо ми говоримо про профілактичні або протиепідемічні заходи, то в Україні зараз прогресивно погіршується епідемічна ситуація. Вона є контрольованою, але водночас Україна поступово наближається до "жовтої" зоні. "Жовта" зона є зоною ризику, коли ми повинні мобілізувати наші зусилля, зробити все можливе, щоб ця ситуація не погіршилася далі.

— Чи є план щодо прискорення темпів вакцинації?

— На сьогодні ми вийшли на хороші європейські темпи й ці темпи полягають у тому, що майже за одну добу ми вакцинуємо 150-160 тис. людей. За максимальної здатності всієї тієї інфраструктури, яка була розгорнута, ця цифра може становити до 250 тис. щеплень протягом доби. Тому в нас є ще зона росту.

Основний фокус, над яким ми зараз працюємо, — максимальний захист груп ризику, і особливо людей пенсійного віку, які живуть у важкодоступних місцях, у сільській місцевості. Над доохватом працівників об’єктів критичної інфраструктури.

— Чи буде введено обмеження для нещеплених українців?

— Міністерство охорони здоров’я зараз розробляє такі норми, і ми дійсно хочемо, щоб ці норми були збалансованими. Ймовірніше, наступного тижня, після офіційного рішення Кабінету міністрів, ми вже можемо вийти з офіційною комунікацією, оприлюднити такі норми. Але дійсно, їх зараз розробляють.

Перша норма, яка вже зараз є і яка вже ухвалена відповідною постановою Кабінет міністрів України, — це норма з неможливості запуску і роботи шкіл та закладів освіти в "помаранчевій" і "жовтій" зоні, якщо там вакциновані менше ніж 80% працівників, які обслуговують цю установу освіти.

— З огляду на темпи вакцинації, наскільки стрімко погіршується ситуація з коронавірусом? Чи був сенс починати роботу шкіл, вишів?

— Коли ми говоримо про освітній процес, я б хотів усім нагадати про те, що, відповідно до всіх рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, ЮНІСЕФ, школа є саме тим об’єктом, який повинен відкриватися першим і закриватися останнім у країні. Тобто навіть коли ситуація має найгірші прогнози, найгірші сценарії реалізуються, школа повинна продовжувати працювати.

Тому наш основний фокус був саме націлений на те, щоб у школах створити максимально безпечне середовище, яке убезпечить і педагогів, і учнів від потенційного ризику інфікуватися. Тому були зроблені відповідні поправки до постанови головного санітарного лікаря України, в якому більш чітко ми унормували порядок поведінки школярів, порядок поведінки вчителів, певні профілактичні або протиепідемічні заходи. І ці норми дають змогу гарантувати безпечне середовище.

З іншого боку, ми зараз працюємо над тим, щоб все-таки у нас був досягнутий 80% поріг вакцинації обслуговувального персоналу в школах. Тут я б хотів навести приклад і американського Центру з контролю захворювань, який вже опублікував цю інформацію. Вона є досить цікавою, коли в одній зі шкіл було документально зафіксовано, що вчитель, який не використав маску під час викладацького процесу, інфікував половину свого класу. Відповідно, кількість нових випадків у цій школі зростала і це призвело до локального спалаху. Також у Великій Британії під час спалаху штаму "дельта" рапортували про те, що близько 30% нових випадків інфекції пов’язують саме зі спалахами, які реєструють у школах. Завдяки балансу ось цих двох факторів, профілактичних протиепідемічних заходів та охоплення вакцинацією, ми зможемо створити безпечне середовище.

Але початок навчального процесу, дійсно, — це важливий елемент, і в усьому світі зараз загальна тенденція полягає в тому, щоб навчальний процес все-таки був запущений вчасно і закривався або припинявся за найгірших сценаріїв.

— Зараз Україна вводить "зелені" та "жовті" сертифікати вакцинації. Розкажіть, у чому різниця?

— Ми дійсно тривалий час обговорювали це на рівні Міністерства охорони здоров’я, це ініціатива міністерства. Ми дуже сподіваємося, що найближчим часом вона буде ухвалена офіційно.

Різниця в цих сертифікатах полягає в тому, що для використання всередині країни ми повинні мати інструмент, який дає змогу нам переконатися в тому, що людина вакцинована однією або двома дозами. Тому один тип сертифіката — сертифікат на одну дозу — отримав умовну назву "жовтий" сертифікат. Це той сертифікат, який видають людині, яка отримала тільки першу дозу. Якщо людина завершила курс вакцинації, то їй видають повноцінний сертифікат для внутрішнього використання. Це сертифікат, який умовно називається "зелений".

Такі зміни ми ініціювали перед Кабінетом міністрів України. Сподіваюся, що наступного тижня вони будуть вже ухвалені, і ми зможемо вже виступити з офіційною комунікацією, як це буде працювати. Але в будь-якому разі використання внутрішніх сертифікатів для нас є ключовим механізмом, який дає змогу балансувати між тим, що вакциновані зможуть працювати в "помаранчевих" і "червоних" зонах. Також ми зможемо за допомогою таких цифрових рішень регулювати доступ людей до епідемічно небезпечних об’єктів, як-от закладів ресторанного господарства або культурно-розважальних установ.

— Які преференції будуть у вакцинованих людей під час карантинних обмежень?

— Я думаю, що наступного тижня ми офіційно вийдемо з комунікацією, оскільки зараз ще триває детальний аналіз не тільки того, що технічно реалізовують у країні, не тільки того, що має економічну якусь доцільність, але ще триває аналіз світового досвіду з використання найкращих практик.

— В Європі одні країни знімають обмеження, інші — вводять більш жорсткі. Яка ситуація буде у нас?

— Насправді, Україна досить сильно орієнтована на Європу, зважаючи на наші євроінтеграційні процеси, і ми, зокрема, постійно обмінюємося інформацією та підтримуємо тісні зв’язки з європейським центром з контролю за інфекційними захворюваннями. Європа зараз поступово зменшує або знімає свої обмеження на тлі досить високих цифр вакцинації. Коли в країні досягнуто поріг вакцинації в 70-80% людей, це дає змогу знижувати або зменшувати протиепідемічні заходи.

Україна поки до цього не готова, оскільки відсоток вакцинованих двома дозами в Україні тільки 10%, тому говорити про полегшення або про винаймання якихось протиепідемічних обмежень для України ще рано. Але ми постійно вивчаємо міжнародний досвід і використовуємо ті кращі практики, які показують свою ефективність в інших країнах.

— У Кабміні говорили про обмеження вже з наступного тижня, але чи буде повний локдаун?

— Я б почав із того, що кожен українець зараз може не допустити введення "червоної" зони й не допустити погіршення ситуації з коронавірусним захворюванням. Це відповідальна поведінка кожної людини, тому я б закликав усіх до використання базових профілактичних або протиепідемічних заходів, як-от носіння масок, використання антисептиків для рук, дотримання соціальної дистанції між людьми, уникнення масового скупчення людей. Завдяки дотриманню ось цих базових профілактичних і протиепідемічних норм кожен українець може не допустити погіршення епідемічної ситуації в країні.

На сьогодні ми використовуємо норми адаптивного карантину, і наразі Україна повільно наближається до "жовтої" зони. Наступного тижня, ймовірніше, будуть розглядати питання про перехід України до "жовтої" зони. Поки таке рішення ще не ухвалено, але знову ж таки завдяки досить високим темпам вакцинації, якщо вони будуть досягнуті найближчим часом, ми зможемо уникнути або відтягнути появу будь-якого локдауну в країні.

— Окремо хочу поговорити про Луганську та Донецьку області. Яка там ситуація з коронавірусом і вакцинацією? Зокрема на окупованих територіях.

— За офіційною статистикою, за весь період в Донецькій області зафіксовано 94 тис. хворих на коронавірус, в Луганській — до 29 тис. За весь період вакцинальної кампанії, яка була в Україні, в Луганській області було проведено 169-170 тис. вакцинацій, в Донецькій області — 376 тис. вакцинацій.

Зараз в Україні створено всі умови для того, щоб вакцинувати населення, яке живе на тимчасово окупованій території. Якщо така людина хоче вакцинуватися, вона може звернутися на "гарячу лінію" Міністерства охорони здоров’я України та записатися в зручний час для того, щоб його вакцинували на підконтрольній території. Це дає змогу нам забезпечувати й вакцинувати те населення, яке живе в цій зоні.

— У разі зменшення темпів вакцинації або в разі локдауну в держави є план дій?

— На сьогодні ми ще не досягли свого піку з технічної потужності та з технічної кількості випадків вакцинації, тому наш основний план дій полягає в тому, щоб нарощувати кількість вакцинацій протягом одного дня і максимально використовувати ту інфраструктуру, яка є.

Друга стратегія, над якою ми точно працюємо, — це максимальний акцент на групи ризику, які живуть у важкодоступних або сільських зонах. Там використовують спеціальні механізми та спеціальні мобільні бригади. Якщо ми будемо розуміти, що ми вже досягаємо певного якогось бар’єру за кількістю людей, ми будемо інтенсифікувати комунікацію і ми будемо шукати альтернативні варіанти для того, щоб наростити такі темпи.

Прямий ефір