Контроль за перевантаженням: як працює система зважування транспорту в Україні (ВІДЕО)

Весовой контроль. Фото: vcrti.com.ua

Перевантажені автомобілі на українських дорогах відстежують за допомогою датчиків і відеокамер. Уже декілька десятків станцій, здатних зважувати транспорт навіть без зупинки авто, розмістило на дорогах України Міністерство інфраструктури у межах реформування системи габаритно-вагового контролю, повідомляє телеканал "Дом".

Інспектори Державної служби України з безпеки на транспорті ("Укртрансбезпека") щодня виходять на стаціонарні пункти зважування вантажівок з біноклем і жезлом. Візуально оцінюючи завантаженість фури, інспектор приймає рішення, пропустити автомобіль чи відправити на ваги.

"Зупиняємо всі транспортні засоби, проганяє по вагах і дивимося — є порушення чи ні. Якщо є — складаємо матеріали, видаємо один екземпляр водієві, а другий залишається у нас. Через місяць або два тижні викликається керівник підприємства на розгляд справи і виноситься штраф", — пояснює інспектор "Укртрансбезпеки" Роман Цибенко.

Зважування займає до 5 хвилин, якщо ваги вільні і машина без перевантаження. Якщо ж утворилася черга, а авто перевантажене — процедура оформлення порушення може розтягнутися до півгодини. Залежно від зайвої ваги, штрафи можуть досягати від 7,5 до 34 тис. грн.

Інспектори в роботі стикаються і з труднощами. Так, деякі водії навчилися уникати станцій зважування.

"Є рація, і вона вже давно гуде про те, що тут стоять ваги — і вони починають об'їжджати нас. Ми ще не доїхали, а вони вже говорять, в якому напрямку ми їдемо, куди повернули, скидають геолокації, де ми стоїмо. І зараз дуже важко з цим боротися", — зазначає Роман Цибенко.

Однак скоро на допомогу інспекторам прийдуть автоматизовані комплекси, що складаються з вмонтованих в асфальт датчиків і фотокамер. Система дозволяє зважувати фури просто під час руху, а фотографії порушників разом з даними про авто моментально відправляються на сервери "Укртрансбезпеки". Зараз в Україні в тестовому режимі працюють 37 таких комплексів габаритно-вагового контролю.

Але поки що порушники залишаються без штрафів. Законопроєкт, який регулюватиме відповідне покарання, вже був прийнятий у Верховній Раді в першому читанні і пройшов обговорення в комітетах ВР.

"Я сподіваюся, що в найближчий сесійний тиждень цей законопроєкт пройде друге читання, і ми нарешті зможемо вже офіційно штрафувати за допомогою цих комплексів", — говорить глава "Укртрансбезпеки" Єгор Прокопчук.

Зараз система проходить калібрування, фахівці налаштовують камери і датчики та готуються приступити до роботи.

Читайте також: Вчетверо більше, ніж за 10 років: скільки доріг оновлять на Луганщині, розповів Кубраков

За словами Прокопчука, ці системи вирішать кілька основних проблем:

  • збільшать швидкість оформлення штрафу;
  • дозволять уникнути корупційних ризиків.

Основною метою реформи габаритно-вагового контролю є збереження доріг. Тому в "Укртрансбезпеки" до кінця 2021 року збираються збільшити кількість систем автоматичного зважування до 100 одиниць.

Раніше повідомлялося, що кількість аварій на дорогах зменшилася в Україні.

Прямий ефір