Конфлікт між Угорщиною та Україною: інтерв'ю з екс-послом Олександром Левченком

Олександр Левченко. Фото: kanaldom.tv

1 жовтня російський "Газпром" почав поставляти газ до Угорщини за довгостроковим контрактом в обхід України. У Будапешті мають намір блокувати просування України до НАТО. А глава МЗС України Дмитро Кулеба закликав реально оцінювати шанси на членство України в Європейському Союзі.

Газ, НАТО і Європа

Ціна на газ на ф'ючерсному ринку Європи майже щодня встановлює рекорди. Вперше за всю історію вона становить майже 1200 дол. за 1000 кубометрів. Увечері 30 вересня ціна на газ у Європі впритул підібралася до 1190 дол. за 1000 кубів. Підвищення цін останніми тижнями пов'язують із низькими запасами в європейських підземних сховищах і відмовою російського "Газпрому" бронювати додаткові потужності українського транзиту.

Припинення "Газпромом" транзиту газу через Україну до Угорщини — це використання газу як зброї. Про це заявив глава правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко. Він нагадав, що у спільній заяві США та Німеччини зазначено, що в разі використання Кремлем газу в якості зброї повинна бути відповідна реакція.

"Ми публічно та непублічно попереджали наших партнерів у Німеччині та США, що так може статися, і що припинення фізичного транзиту через Україну створить величезні загрози для України та для Європи. Кремль це робить спеціально. Це навіть не брязкання зброєю, це очевидне використання газу в як зброї", — акцентував Вітренко.

У Москві також прокоментували газовий конфлікт між Україною та Угорщиною. Там традиційно заявили, що всі претензії до Росії щодо газових контрактів між "Газпромом" і Будапештом "політизовані". Про це розповів прессекретар російського президента Дмитро Пєсков.

Тим часом Будапешт продовжить блокувати вступ України до НАТО. Про це повідомив керівник адміністрації прем'єрміністра Угорщини Гергей Гуйяш.

"Помста України відбулася задовго до наших газових домовленостей із Росією, тоді, коли Україна грубо обмежила використання рідної мови угорців у Закарпатті шляхом внесення змін до закону про освіту. А отже Угорщині слід продовжувати блокувати її шлях до НАТО", — заявив Гуйяш.

При цьому Україна готова та прагне до дружніх відносин з Угорщиною. Про це сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Дипломат також наголосив, що Угорщина блокуватиме питання членства України в НАТО, доки не буде вирішена проблема з угорською нацменшиною в Україні.

"Ми готові та прагнемо до повноцінних, нормальних, дружніх відносин з Угорщиною, які повністю враховуватимуть національні інтереси обох країн", — акцентував глава МЗС України.

Крім того, глава українського зовнішньополітичного відомства переконаний, що потрібно реально оцінювати шанси на членство України в Євросоюзі. Дмитро Кулеба наголосив, що ЄС сьогодні переживає не кращі часи.

"ЄС переживає непрості часи. Є багато проблем. Ми бачимо, як важко дається європейська інтеграція балканським країнам, яким давно пообіцяли членство в Європейському Союзі, а зараз виникають питання. І я вважаю, що ми повинні бути реалістичними ідеалістами. Тобто вірити в краще, що зрештою ми отримаємо те, що хочемо, але реально зважувати можливості отримати це саме зараз", — сказав Кулеба.

"Брюссель уже не той"

Конфлікт між Угорщиною та Україною, а також перспективи членства України в ЄС і НАТО у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" аналізує надзвичайний і повноважний посол України в Хорватії, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Ми вже бачимо із ситуації з Угорщиною, що Росія почала використовувати газ як зброю проти України. Ваша оцінка ситуації?

— Зрозуміло, що це трактування України. Так, ми вважаємо, що Росія використовує газ як зброю, застосовує фактично шантаж. Це показує, що транзиту газу через Україну може взагалі не бути. Не те, що в мінімальному обсязі, а взагалі.

А ми говорили з нашими міжнародними партнерами, що транзит повинен зберігатися, і не в мінімальних, а в середніх обсягах. Що, по-перше, забезпечило б роботу газотранспортної системи. По-друге, це стримуючий фактор атаки Росії на Україну. Тому що якщо йдуть газопостачання до Європи, то, звісно, це стримує Росію в тому, щоби вторгатися до країни, через яку здійснюються газопостачання.

Угорщина, напевно, трактуватиме це як бізнес-проєкт. Росія це трактує як якусь бізнес-домовленість.

І тепер найважливіше те, що сказав пан Вітренко: щоби Німеччина та Сполучені Штати Америки прийняли, що це фактично використання газу в політичних цілях, навіть із метою шантажу України.

І подивимося, чи буде ця реакція. І наша позиція повинна бути чіткою та ясною. Вона вже була висловлена ​​президентом Зеленським і під час переговорів із нинішнім федеральним канцлером Німеччини, і під час поїздки до Вашингтона та переговорів із президентом Сполучених Штатів Америки. Тому дуже важливо, як тепер ми цю ситуацію доповімо нашим партнерам.

Угорщина також доповідатиме партнерам. Угорщина — член Євросоюзу. Угорщина — член НАТО. Так що там буде своє трактування. І подивимося, як відреагує офіційні Берлін і Вашингтон на цю ситуацію.

— Угорщина продовжить блокувати просування України до НАТО. Ми чули відповідь нашого міністра закордонних справ. Якою має бути подальша робота в наших двосторонніх відносинах? Щоб ми все-таки прямували тим шляхом, який обрали.

— Робота продовжиться. Вона не піде далі, а продовжиться. Міністр закордонних справ України зустрічався з главою МЗС Угорщини, розмови велися. Точки, позиції зрозумілі — як наші, так і угорські. Але їх, цілком імовірно, треба буде якось наближати одна до одної.

Свого часу Греція 10 років блокувала входження Македонії до НАТО. Такі практики, на жаль, існують. Вони не заборонені ні в НАТО, ні в Євросоюзі. Кожен член цієї організації може блокувати вступ якоїсь іншої країни.

Тому треба бути дуже обережними, уважними, й розуміти, що такі блокування дуже й дуже можливі. Дипломатія — це мистецтво компромісу. Були питання і складніші за це. І, я думаю, формулу виходу з цієї ситуації можна знайти.

— Пан Кулеба заявив, що "Брюссель уже не той", і що потрібно реально оцінювати шанси на членство в ЄС. Які шанси України на це — ваша думка?

— По-перше, ми живемо під час COVID-19, який зміни увесь світ. Говорячи, що Брюссель не той, міністр має на увазі, що деякі країни вже вийшли з Євросоюзу, як Великобританія.

Брюссель не той, тому що спочатку був оптимізм, коли приймали перші постсоціалістичні країни до організації. З відкритими обіймами, із величезними мільярдними інвестиціями. Таких мільярдних інвестицій вже немає.

Треба бути реалістами. Того, що отримали ті країни під час вступу, Україна, якщо навіть вступить, уже не отримає.

Разом із тим, членство в Євросоюзі — це не просто членство в елітному клубі. Ти перебуваєш у групі країн не просто географічного, політичного, економічного спрямування, а країн, які поділяють цінності. Євросоюз — це питання цінностей. Чи поділяє український народ всі ці цінності з європейськими народами? Думаю, що так.

Але, як і сказав міністр закордонних справ, треба розуміти, що у нас ще багато чого не виконано для того, щоби відповідати стандартам Євросоюзу. Ми це добре розуміємо.

Ось Балканам обіцяли. А я ж був послом у Хорватії, Боснії і Герцеговині. Я добре пам'ятаю, як на початку 2000-х ми дали цю перспективу. І до Євросоюзу з усіх цих країн вступила лише Хорватія.

Буде саміт у Словенії. Словенія зараз головує в Євросоюзі.

Прямий ефір