"Книжковий Арсенал 2023" повертається у новому форматі: проєктна менеджерка Наталія Драпак розповіла про зміни

Наталія Драпак. Фото: facebook.com/nataliia.drapak

11-й Міжнародний літературний фестиваль "Книжковий Арсенал" триватиме з 22-го по 25 червня. Як і в попередні роки, складатиметься з програмної частини та книжкового ярмарку з відповідними тематичними секціями. Організатори обіцяють порадувати відвідувачів сотнею подій.

2022 року фестиваль скасували через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, тож цьогоріч подія повертається у дещо зміненому форматі. До ефіру "Ранок Вдома" доєдналася проєктна менеджерка "Книжкового Арсеналу" Наталія Драпак, щоб розповісти, що нового буде на фестивалі цього разу.

— Які зараз головні цілі "Книжкового Арсеналу"?

— Цьогоріч ми мали б мати 13-й міжнародний фестиваль. Однак маємо 11-й, тому що двічі він скасовувався: через пандемію коронавірусу та через повномасштабне російське вторгнення. Минулого року ми готували фестиваль, оголосили фокус-тему, приймали заявки і почали вже їх розглядати. Але фестиваль був скасований. 

Ми повертаємось у дещо зміненому форматі. Насамперед місією фестивалю цьогоріч ми вбачаємо сам факт проведення фестивалю в столиці України, яка перебуває в стані повномасштабного вторгнення. Ми хочемо сказати собі, всьому суспільству і, мабуть, світові, що ми не зламалися, хоча нас намагаються зламати. Ми не знищені, хоча нас намагаються знищити. Ми працюємо і показуємо стійкість усіх культурних інституцій та всього українського суспільства. 

— Чим саме буде відрізнятися формат фестивалю?

— Для відвідувача завжди було дві складові: літературний фестиваль, тобто події, і книжковий ярмарок. Цьогоріч все так і буде. Однак, перш за все, потрібно сказати, що ми зменшили фестиваль як в просторі, так і в часі. Раніше він тривав п'ять днів, було понад 500 подій, займали два поверхи будівлі Старого Арсеналу, присутня величезна кількість міжнародних та українських гостей. Цьогоріч так не буде, маємо безпекові обмеження. 

2023 року фестиваль триватиме чотири дні: три повноцінних дні 23-24-25 червня та 22-го — вечір-відкриття. Займаємо лише перший поверх Старого Арсеналу.

Формат ярмарку залишається незмінним з точки зору відвідувача — п'ять тематичних секцій. Крім того, цьогоріч додаємо секцію "Книги про російсько-українську війну". 

Оператором ярмарку будуть не видавництва, як це було у попередні роки, а незалежні київські книгарні. Програма подій буде набагато меншою — сотня замість декілька сотень.

— Які події та програми можна виділити?

— Фокус-тема цього року — "Коли все має значення", кураторка — Наталя Гуменюк. Основна літературна програма називається "Перенести досвід у пам'ять", кураторка — Ірина Славінська. Програма для та про дітей і підлітків має назву "Коли війна не лише в книжках", її кураторкою є Юлія Козловець. Маємо професійну програму для представників видавничої галузі і книжкової спільноти, кураторкою цієї теми є Оксана Карпюк. 

Маємо три спеціальні програми: 

  • Літературної лабораторії Мистецького арсеналу "(не)публічні бібліотеки". Куратор — Діма Казаков.
  • Спеціальна програма Довженко-Центру "Літературний кіноканон. Том перший", яка включатиме кінопокази.
  • Спеціальна програма Українського ПЕН "Пам'ять говорить".

— Що буде у літературній програмі, яку курує Ірина Славінська?

— Там буде більше 30 подій. У попередні роки ми мали розкіш проводити презентації окремих книжок, оскільки подій багато, місця багато, часу багато — могли собі це дозволити. Цьогоріч цього зробити не можемо. Кількість подій обмежена. В нашій літературній програмі події об'єднані за певним принципом — темами, жанрами тощо. Основні формати подій у літературній програмі — це дискусія, публічне інтерв'ю, панельна дискусія, поетичні читання. Читань є декілька, вони відбуватимуться щодня. Наскрізно через велику кількість панельних дискусій літературної програми звучатиме тема "Як українцям говорити про себе у світі".

— Які події заплановані в рамках фокус-теми?

— Відбудеться шість великих панельних дискусій за присутності міжнародних гостей. Обговорюватимуть те, що відбувається зараз з нами: питання демократії, злочину Росії, відчуття провини, питання суб'єктності. До фокус-теми буде належати онлайн-лекція Тімоті Снайдера "Чому свобода значить більше за все".

У день-відкриття буде щемлива для мене подія — концерт камерного оркестру Маріупольської камерної філармонії, який зараз перебуває в Києві.

Читайте також: Гурт "Крихітка" присвятив кліп на пісню "Ланцюг" важливості реабілітації ветеранів через спорт

Прямий ефір