Як захистити свої права на роботі: "Утро Дома" з юристом Ярославом Куцом

Ярослав Куц. Фото: kanaldom.tv

В Україні діє Кодекс законів про працю, який було ухвалено ще в 1971 році. Саме цей документ захищає трудові права українців.

Чому в незалежній Україні не було ухвалено новий Кодекс законів про працю, куди звертатися в разі переробок і зарплат у конвертах, і як правильно звільнятися — розповів юрист Ярослав Куц в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський і Анастасія Касілова.

— В Україні діє Кодекс законів про працю від 1971 року. Чому так?

— Ми вже живемо в іншій країні. Якщо ми візьмемо "Запорожець", скільки до нього все не ліпи — "Мерседесом" він не стане. Така сама історія з Кодексом законів про працю. Ніхто не хоче взяти на себе цю негативну відповідальність і зробити новий Кодекс законів про працю під капіталістичний світ.

— Чому негативну?

— Сам собою Кодекс законів про працю ідеальний для працівника, тому що там багато гарантій, соцзахист. Але сучасний світ — він інший. У 1971 році ніхто не знав, що буде така сфера праці, як-от IT. Коли людям не потрібно приходити на роботу, виписувати пропуски та сидіти щось заповнювати. Але нинішні IT-шники живуть за цим кодексом.

З’являються різні форми і механізми переходів з колективних трудових договорів до індивідуальних трудових договорів. Така форма теж дозволена, і ми можемо так жити. Чи можемо жити за цивільно-правовими договорами, оформлювати себе як самозайняте населення і самостійно платити податки.

— Цей кодекс діє в сучасних умовах?

— Моє ставлення до законів досить просте — якщо у вас не виникають проблеми, значить, закони працюють. Але якби до вас прийшов не адвокат, а представники профспілок, вони могли б висловити якісь претензії. Наприклад, що їм не вистачає 15 хвилин на відпочинок.

І тут питання буде в тому, наскільки люди готові працювати в колективі та відповідати за цей колектив. Ця казуїстика постійно перетягується в наше життя з Кодексу законів про працю, тому що там все колективне, все радянське. А сучасний світ індивідуальний.

Якщо брати до уваги Податковий кодекс, якщо роботодавець замість зарплати в конвертах буде платити офіційну зарплату, податкова база виросте, але працівник на виході отримає мінімум. І він буде чекати своєї пенсії дуже довго. Зазвичай люди до 40 років не готові взагалі платити податки, тому що вони не скоро побачать пенсію. У них є негативний досвід їхніх дідусів і бабусь, які відпрацювали по 50 років, а потім на пенсії страждали через те, що у них нічого немає.

— Якщо людина отримує зарплату в конвертах, як їй відстоювати свої права?

— Досить просто. Потрібно прийти до Державної служби з питань праці та написати скаргу про те, що ви отримуєте зарплату в конвертах. Так, вас звільнять, роботи не буде, але такого роботодавця покарають.

Тут ми повернемося до наших працівників — наскільки вони готові вийти на протест, наскільки вони готові відстоювати свої права і наскільки вони готові дійсно звертатися до державних органів. Взявши умовних 10 різних працівників, якщо ми кожному ставитемо однакове питання: "У вас однакові зарплати, однакові умови праці, але вас щось не влаштовує. Чи готові ви сказати про це чесно своєму роботодавцю?" Якщо з цих 10 хоча б один відповість чесно, буде добре.

— Працівники розуміють, що їм знайдуть заміну, якщо їх буде щось не влаштовувати.

— Так, тому правила роботи можуть змінитися, коли у нас буде великий вибір робочих місць. Навіть у працівників IT-сфери невеликий вибір місць роботи.

— Як людині захиститися від переробок? Наприклад, якщо її робочий день триває 10-12 годин.

— Тут потрібно повернутися до організації роботи. Трудовий договір — найефективніший спосіб захисту прав кожного працівника і роботодавця. Тому що роботодавцю важливо отримати якісний продукт, а працівникові — якісну роботу, захищену роботу і право на відпочинок.

— Як краще звільнятися — за власним бажанням чи за згодою сторін?

— Залежить від того, що у вас сталося. Звільнення за згодою сторін означає, що керівник і працівник домовилися про конкретну дату звільнення. Звільнення за власним бажанням — проста форма, тому що роботодавцю не потрібно аргументувати в наказі, чому саме він вас звільняє, що ви не так щось зробили. Для працівника це добре, тому що йому не дадуть негативну характеристику.

— Під час коронавірусного карантину багато осіб стали працювати на дому. Як тепер регулюється діяльність працівників?

— З’явилися хоча б розмови про те, що потрібно задіяти практику, аналогічну тій, яка існує у Великій Британії з 2015 року, — так званий нульовий договір. Він не зобов’язує ні роботодавця, ні працівника ні до чого. Вони домовилися, що якщо у роботодавця є певний фронт роботи, то він може завчасно надіслати його працівнику, щоб він його виконав на дому або вийшов на об’єкт і зробив, і за це отримав зарплату.

Тоді роботодавцю не потрібно протягом року постійно платити податки за людину, вести кадрову політику. Працівникові це теж зручно, тому що він може підписати скільки завгодно таких договорів — залежно від своєї завантаженості.

— Чи потрібні профспілки в нашій країні?

— Профспілки в Україні, як і в усьому світі, можуть існувати винятково локально. Є трудовий колектив. Якщо у нього виникають проблеми з роботодавцем, то має бути створена профспілка. Він створюється досить просто. Створюється громадська організація, виписується статут, і тоді від імені цієї громадської організації трудовий колектив висуває претензії до свого роботодавця.

Медіа-партнери
Прямий ефір