Як Україна бореться з дезінформацією: "Официальный разговор" із Олександром Ткаченком

Александр Ткаченко. Фото: telekritika.ua

В Україні для регулювання інформаційної безпеки на базі РНБО створений Центр протидії дезінформації. Структура тісно співпрацюватиме із західними партнерами, зокрема країнами НАТО, які вже мають подібний досвід. Також на базі Міністерства культури та інформаційної політики України створено Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Як працюють ці центри, і що ще робить Україна для боротьби з дезінформацією — розповів міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— В Україні створено два центри протидії дезінформації. Як вони працюють?

— Центр, який працює при Міністерстві культури та інформаційної політики, більше пов’язаний із публічною інформацією. Тобто ми верифікуємо інформацію, яку отримуємо, і якщо розуміємо, що це фейк і маніпуляція, ми публікуємо ці дані. Відтак, співпрацюючи з багатьма українськими суспільними та громадськими організаціями, які вже давно займаються цим питанням, ми створили платформу, в межах якої є і власне розслідування, яке вже публікується, і та інформація, яку ми отримуємо від громадських організацій.

— Що робиться для того, щоб убезпечити українців від російських фейків?

— Розробляється комплекс заходів, який необхідний для протидії дезінформації, яка надходить, насамперед, з боку Росії.

Тут важливо зазначити наступне: ми маємо справу з поставленою на конвеєр фейковою інформацією, яка надходить від державних органів і чиновників. І протидіяти їй тільки шляхом публікацій того, що це фейк, недостатньо. Тому в нас є програма медіаграмотності, теж у співпраці з громадськими організаціями, яка передбачає не тільки випуск книг, проведення окремих уроків, розробку курсів, а й окремі акції, які будуть проводитися в маленьких містах, де ми будемо розповідати, як дотримуватися гігієни в споживанні інформації.

Крім усього іншого, це також розробка закону про медіа, в межах якого є окрема глава, присвячена російській пропаганді. Нещодавно дізнався про те, що Європейським Союзом ухвалено закон, у межах якого державні органи можуть видаляти інформацію, якщо вона визнана терористичною, протягом години з будь-яких носіїв інформації, які з’являються в інтернеті.

— У нас будуть аналогічні дії?

— Ми зараз вивчаємо цей досвід. Але я веду до того, що закон про медіа, який довго обговорюється, де є така глава, уже відстає від тих нововведень, які використовують в Європейському Союзі.

Крім усього іншого, це комплекс заходів, пов’язаних із тим, що на території України — і в інтернеті, і на супутнику — можна подивитися російські телеканали, які офіційно заборонені для звичайної трансляції. Тому комплекс заходів передбачає зокрема й те, що громадяни України повинні мати можливість отримувати правдиву інформацію з іншого боку, і обмеження проникнення російської інформації на територію України.

— Коли будуть заблоковані сигнали цих телеканалів?

— Супутникові канали неможливо заблокувати. Якщо ці супутникові канали проходять через інтернет, тобто присутні на IPTV та інших платформах, цьому можна протидіяти, зокрема, завдяки закону. Готується комплекс заходів, про які ми розповімо трохи пізніше.

— Що відбувається з телеканалами Віктора Медведчука?

— Є прецедент щодо каналів Медведчука. Відгукнувшись на наші листи — їх було два — YouTube заблокував канали Медведчука.

— Вони можуть вести мовлення ще на якихось майданчиках?

— Є канал, який нібито веде мовлення. Але важливо розуміти, що кількість охоплення глядачів, які були у каналів Медведчука раніше і зараз — це непорівнювані величини.

Сам факт того, що канали могли мовити на супутнику завдяки цифровим ліцензіями, давало охоплення в кілька мільйонів осіб. А зараз це зовсім інші цифри.

— Люди більше дивляться телевізор або все ж отримують інформацію з інтернету?

— У великих містах люди переважно отримують інформацію з інтернету, причому це не інформаційні сайти, а, здебільшого, соціальні мережі. І часто в соцмережах люди не дивляться, звідки надійшла інформація. А вона дуже часто надходить з російських сайтів.

— Скільки Росія витрачає на пропаганду, і скільки витрачає Україна на боротьбу з нею?

— Це непорівнювані величини. Тільки на фінансування Russia Today Росія виділяє, якщо не помиляюся, 600 млн дол. Тому коли ми говоримо про протидію дезінформації, ми говоримо про співпрацю всіх організацій і західних партнерів.

Прямий ефір